המניה זינקה ב-300% - והמנכ"ל נהפך לאחד המנהלים עם השכר הגבוה בעולם

חבילת השכר של ברנדן קנדי, מנכ"ל יצרנית מוצרי הקנאביס טילריי, הגיעה ל-256 מיליון דולר - השנייה בגובהה בדירוג חבילות השכר לחברות ציבוריות של בלומברג ■ במקום הראשון נמצא מנכ"ל טסלה, אילון מאסק, עם חבילת שכר של 513 מיליון דולר

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ברנדן קנדי, מנכ"ל טילריי
ברנדן קנדי, מנכ"ל טילרייצילום: בלומברג

ברנדן קנדי ידע בתחילת הדרך כי יידרשו שנים עד שההימור שלו על מריחואנה ישתלם, אם בכלל. "זו התאבדות קרייריסטית או ההחלטה הטובה ביותר שעשינו בחיים – נדע את התשובה רק בעוד שלוש עד חמש שנים", אמר לבלומברג ב-2012.

החדשות הטובות הגיעו שש שנים מאוחר יותר. ביולי 2018 טילריי נהפכה לחברת הקנאביס הציבורית הראשונה, רכבה על גל התלהבות המשקיעים – והמניה עלתה ב-315% עד סוף 2018. קנדי, 47, נהפך למנכ"ל השני בעל חבילת השכר הגבוהה ביותר ב-2018 מבין החברות הציבוריות בארה"ב, לפי נתוני מדד השכר של בלומברג.

המנכ"לים המרוויחים ביותר 2018

חבילת השכר שלו, בסך 256 מיליון דולר, היא השנייה בגודלה אחרי חבילת שכר של 513.3 מיליון דולר שקיבל ב-2018 אילון מאסק, מנכ"ל טסלה. בוב אייגר, מנכ"ל וולט דיסני, נמצא במקום השלישי, אחריו נמצאים טים קוק מנכ"ל אפל וניקאש ארורה, מנכ"ל פאלו אלטו נטוורקס – מנהל לשעבר בסופטבנק שנכנס לתפקיד המנכ"ל בשנה שעברה במקום המייסד ניר צוק.

קנדי, בשונה מארבעת האחרים בראש הטבלה, לא היה לפני 2018 אחד המנהלים ברשימה בעלי השכר הגבוה בעולם. ביחד עם טילריי הוא הצטרף למועדון האקסקלוסיבי של יזמים שההימור שלהם הניב חבילת שכר עצומה שנדירה מאוד בין חברות הבלו צ'יפ. בין היזמים האלה ניתן למנות את מנכ"ל סנאפ, אוון ספיגל, שהגיע למקום הראשון ב-2017 עם חבילת שכר של חצי מיליארד דולר, וניק וודמן, מנכ"ל גו פרו, שהוביל את הטבלה ב-2014 עם חבילת שכר של 284.5 מיליון דולר. כמו קנדי, וודמן וספיגל קיבלו חבילות שכר הקשורות להנפקות (IPO) המוצלחות של החברות.

אילון מאסק
אילון מאסקצילום: DANNY MOLOSHOK/רויטרס

"מענקי IPO משרתים שתי מטרות – יישור קו עם בעלי המניות ושמירה על המנכ"ל בתפקידו, זאת מכיוון שכל שיבוש רגע לפני ההנפקה יכול להיות מאד בעייתי", אמר אלאפ שאו, מנהל בפרל מאייר, חברת ייעוץ שמתמחה בשכר בכירים.

מדד השכר של בלומברג עוקב אחרי 100 המנהלים המרוויחים ביותר בחברות שמדווחות על נתוני שכר הבכירים לרגולטורים בארה"ב. הנתונים במדד מכילים את נתוני המשכורת, הבונוסים וההטבות שקיבלו הבכירים בשנה האחרונה. בנוסף, הם כוללים את שווי מענקי המניות והאופציות. שווי המניות והאופציות המופיע במדד הוא נכון לסוף שנת הכספים של החברה ולא לתאריך בו נתנו המענקים. כך, הנתונים במדד יכולים להיות שונים מהנתונים עליהן מדווחות החברות.

המנכ"ליות המרוויחות ביותר ב-2018
המנכ"ליות המרוויחות ביותר ב-2018

אילון מאסק, מנכ"ל טסלה, קיבל ב-2018 מענק אופציות בשווי 2.28 מיליארד דולר למשך עשר שנים. כך, עשירית מהמענק הזה יוחס לחבילת השכר שלו ב-2018, כלומר 228 מיליון דולר. חבילת השכר של 513.3 מיליון דולר היא תוצאה של הוספה של מענק אופציות קטן יותר שקיבל מאסק ב-2012. טסלה חולקת על החישוב שערך בלומברג ומסרה כי "מאסק לא מימש אף אחת מהאופציות. בנוסף, האופציות קשורות לעמידה ביעדים השאפתניים של החברה, שאף אחד מהם לא הוגשם". החברה הוסיפה כי מאסק מעולם לא קיבל שכר מינימום כפי שדורש החוק בקליפורניה.

בדומה למאסק, גם למנהלים אחרים במדד אין ערובה שיממשו את כל חבילת השכר. מענקי מניות, שמהווים חלק גדול בחבילת השכר, קשורים לביצועי המנכ"לים ועמידה ביעדים והתשלום יכול לרדת במידה שהיעדים אל הוגשמו.

מנכ"ל דיסני לשעבר בוב אייגר
מנכ"ל דיסני לשעבר בוב אייגרצילום: בלומברג

קנדי חווה כיצד תנודתיות במחיר המניה יכולה לגרום למיליארדים להיעלם. שווי ההון שלו עלה ליותר מ-2 מיליארד דולר ביום אחד בספטמבר - אז מחיר מניית טילריי זינק ל-300 דולר, אך הוא ירד במהרה יחד עם מחיר המניה, שסיימה את 2018 ב-70.54 דולר – עדיין פי ארבעה ממחירה בהנפקה.

ארורה, מנכ"ל פאלו אלטו נטוורקס שנכנס לתפקידו בשנה שעברה, קיבל מענק מניות שיחולק לו במהלך שבע שנים. בנוסף הוא קיבל אופציות שימומשו לחלוטין במקרה ומחיר המניה יעלה פי ארבעה. ארורה קיבל שכר של 300 מיליון דולר במהלך עשר שנותיו בסופטבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker