איום על כלכלת ארה"ב: החברות הגדולות מצמצמות דרמטית את ההשקעות

מתוך 10 החברות שרשמו את הוצאות ההון הגבוהות ביותר בשנה שעברה, ארבע, כולל גוגל ואפל, דיווחו השנה על הפחתה משמעותית ■ הירידה עשויה לפגוע בצמיחה בארה"ב בהמשך 2019

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גוגל
גוגלצילום: AP

החברות הגדולות בארה"ב סוגרות את הארנק ומשקיעות פחות בהתרחבות שלהן בארה"ב, כך עולה מניתוח של דו"חות החברות שבוצע עבור "וול סטריט ג'ורנל" על ידי חברת קלקבנץ'.

מניתוח הדו"חות של 356 חברות במדד S&P 500, שדיווחו על תוצאותיהן לרבעון הראשון של השנה עד 8 במאי, הוצאות ההון של החברות הגדולות בארה"ב עלו ב-3% בלבד, לעומת עלייה של 20% ברבעון הראשון של 2018.

רוב החברות, 209 מהן, אמנם הגדילו את הוצאות ההון שלהן, כסף שמיועד לשימור, שדרוג ורכישת נכסים, אך רבות אחרות - 109 חברות - הפחיתו אותו באופן משמעותי.

מהדיווח ב"ג'ורנל" עולה כי כמה מנהלים בכירים אמרו שהמתיחות בין ארה"ב לסין בנושא הסחר מובילה אותם להתנהלות זהירה יותר. ירידה בהוצאות ההון עשויה לפגוע בצמיחה בארה"ב בהמשך השנה. מתוך 10 החברות שרשמו את הוצאות ההון הגבוהות ביותר בשנה שעברה, ארבע מהן רשמו הפחתה משמעותית בהוצאות, ובהן אלפאבית (החברה האם של גוגל), אפל, ורייזון וחברת התקשורת AT&T. אפל, לדוגמה, הקטינה את הוצאות ההון שלה ברבעון הראשון של 2019 ב-1.8 מיליארד דולר לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.

בסך הכל, 10 החברות שרשמו את הוצאות ההון הגבוהות ביותר ברבעון הראשון של השנה הוציאו 38.2 מיליארד דולר, לעומת 40.7 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה. מאז הרבעון השלישי של 2017, נרשם בכל רבעון שינוי גבוה יותר בגידול בהוצאות ההון של החברות הגדולות בארה"ב.

הנתונים מסמלים גם הבדלים משמעותיים באופן הפעולה של החברות – גם כשמדובר בכאלה הפועלות באותו מגזר. בשוק הטכנולוגיה, למשל, נרשם גידול חציוני של 14% בהוצאות ההון, אבל סך ההוצאות במגזר ירד ב-8%. כלומר, בעוד רוב החברות הגדילו את הוצאות ההון שלהן, הירידה שנרשמה בהוצאות של כמה מהחברות הגדולות בענף הובילה לירידה כללית בהוצאות בתחום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker