זוהתה פעילות חשודה בחשבונות של טראמפ: "העברות מיישויות או אזרחים זרים"

מומחים למניעת הלבנת כספים בדויטשה בנק דיווחו למנהלים על פעילות חשודה בחברות של נשיא ארה"ב וחתנו ג'ארד קושנר ב-2017-2016 ■ הבנק העדיף שלא להעביר את הדיווחים למשרד האוצר של ארה"ב

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וחתנו ג'ארד קושנר, במארס השנה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וחתנו ג'ארד קושנר, במארס השנהצילום: בלומברג

עסקות בהן מעורבות חברות הנשלטות על ידי דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, וג'ארד קושנר, חתנו ויועצו של הנשיא, עוררו את חשדם של מומחים למניעת הלבנת כספים בדויטשה בנק בשנים 2017-2016. הם המליצו להעביר את הנושא לטיפול היחידה לפשעים כלכליים במשרד האוצר, אך מנהלי הבנק דחו את ההצעה. כתוצאה מכך, הדו"ח על פעילות חשודה בעסקות של טראמפ וקושנר מעולם לא הוגש לממשלת ארה"ב, כך מסרו עובדים בדויטשה בנק.

הדו"ח לא פירט את העסקות, אך נכתב בו כי חלקן כללו העברת כספים הלוך ושוב מיישויות זרות או מאזרחים זרים. הבנק הלווה מיליארדי דולרים לחברות של טראמפ וקושנר. העובדים מסרו כי ההחלטה שלא לפרסם את הדו"ח משקפת את האדישות שהבנק מפגין כלפי החוקים למניעת הלבנת כספים וכי הבנק מעדיף להתמקד בשמירה על יחסים טובים עם לקוחות חשובים.

יזמי נדל"ן, כמו טראמפ וקושנר, עושים לעתים עסקות גדולות במזומן, כולל עם גורמים מחוץ לארה"ב, שיכולות לעורר צורך לבדיקה בחשד להלבנת כספים. עם זאת, העובדה שעסקות אלה מסומנות על ידי הבנק כחשודות - אינה בהכרח מעידה כי מדובר בפעילות לא חוקית. הבנקים יכולים להחליט שלא להגיש דו"ח על פעילות חשודה לממשל ארה"ב, במידה והגיעו למסקנה כי חשדות העובדים לא היו מוצדקות.

"אתה מציג להם את כל העובדות והנתונים, נותן המלצה להמשך, ושום דבר לא קורה", אמרה תמי מקפאדן, מומחית להלבנת כספים שבדקה חלק מהעסקות של טראמפ וקושנר בדויטשה בנק. "זו השיטה של דויטשה בנק, הם נוטים לזלזל בהכל", היא אמרה.

תמי מקפאדן, עובדת לשעבר בדויטשה בנק
תמי מקפאדן, עובדת לשעבר בדויטשה בנקצילום: ניו יורק טיימס

מקפאדן פוטרה בשנה שעברה מעבודתה בבנק ומאז הגישה תלונות לרשות ניירות ערך של ארה"ב (SEC) ולרגולטורים נוספים בנוגע לאכיפת הלבנת הכספים בדויטשה בנק.

בקיץ 2016, סימנה התוכנה של דויטשה בנק שורה של עסקות בהן היתה מעורבת חברת הנדל"ן של קושנר. מקפאדן, שעבדה אז בסניף דויטשה בנק בג'קסונוויל, בדקה אותן וגילתה כי כספים הועברו מהחברות של קושנר לאינדיבידואלים ברוסיה. היא הסיקה כי יש לדווח על העסקות לממשלת ארה"ב, בין היתר כי הרגולטורים בארה"ב הורו לדויטשה בנק להחמיר את האכיפה על עסקות חשודות, משום שהבנק נתפס מלבין מיליארדי דולרים עבור גורמים ברוסיה.

מקפאדן כתבה דו"ח עם המלצותיה והעבירה אותו לממונים עליה. בדרך כלל דו"ח שכזה נבדק על ידי ועדה עצמאית, שחבריה אינם קשורים לחטיבה שבה נעשו העסקות – במקרה הזה חטיבת הבנקאות הפרטית של דויטשה בנק. ואולם, הדו"ח של מקפאדן הועבר למנהלים בניו יורק שהיו חלק מחטיבת הבנקאות הפרטית - והם החליטו כי חשדותיה של מקפאדן אינן מבוססות.

לאחר שטראמפ נבחר לנשיא ארה"ב, בדקה היחידה לפשעים פיננסיים בדויטשה בנק עסקות רבות בהן מעורבות חברות של טראמפ. דויטשה בנק בחר שלא לדווח על החשדות האלה למשרד האוצר של ארה"ב.

סניף דויטשה בנק בג'קסונוויל
סניף דויטשה בנק בג'קסונווילצילום: ניו יורק טיימס

אמנדה מילר, דוברת ארגון טראמפ, מסרה כי "אין לנו מידע על עסקות שסומנו כחשודות על ידי דויטשה בנק. לארגון טראמפ אין כיום חשבון פעיל בדויטשה בנק". היא לא הגיבה כשנשאלה האם ליישויות אחרות של טראמפ יש חשבונות בבנק.

היחסים בין טראמפ לדויטשה בנק נמשכים זה שני עשורים. היה זה הבנק היחיד שהסכים להלוות כספים לטראמפ כשכל שאר הבנקים בוול סטריט סירבו. דויטשה בנק הלווה לטראמפ יותר מ-2.5 מיליארד דולר במהלך השנים. כשטראמפ מונה לנשיא ארה"ב, חובותיו לדויטשה בנק הסתכמו ב-300 מיליון דולר – כך שהבנק הגרמני הוא הנושה הגדול ביותר של טראמפ.

בכירים בבנק חוששים שאם ינקטו בגישה תקיפה כלפי חשבונותיו של טראמפ, כמו לדוגמא דרישה לפירעון חובות, הנשיא עשוי להגיב בזעם. מצד שני, אם הבנק לא יפעל נגדו, הוא ייתפס כמי שנותן יחס מועדף לנשיא ארה"ב, שממשלו שולט ברגולטורים וגורמי אכיפת החוק המפקחים על פעילות הבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker