בואינג הודיעה כי תיקנה את התוכנה בסימולטורים - לאחר שנחשף כי לא דימו את מצבי ההתרסקות

ביום חמישי הודיעה בואינג כי סיימה את עדכון התוכנה ■ ביום שישי חשף "ניו יורק טיימס" כי הסימולטורים שלה אינם מחקים במדויק את תנאי הטיסה הבעייתיים, שככל הנראה הובילו להתרסקויות

רויטרס
ניו יורק טיימס
מטוסים מדגם 737 מקס של בואינג
מטוסים מדגם 737 מקס של בואינגצילום: LINDSEY WASSON/רויטרס
רויטרס
ניו יורק טיימס

בואינג תיקנה את התוכנה של הסימולטורים במטוסי 737 מקס, שהיו מעורבים בשתי התרסקויות קטלניות. החברה גם סיפקה מידע נוסף למפעילי התוכנה – לפי הודעת הדובר שלה אתמול (שישי). הדובר אמר כי השינויים יוודאו שהסימולציה תייצג סוגים שונים של מצבי טיסה.

ההודעה נמסרה לאחר שאתמול פירסם "ניו יורק טיימס" כי בואינג גילתה באחרונה שהסימולטורים שנועדו לאמן את הטייסים אינם מחקים במדויק מצבים שעמם, בין השאר, התמודדו הטייסים בהתרסקויות האחרונות של 737 מקס. 

"בואינג עובדת באופן צמוד עם היצרניות של המכשירים והרגולטורים בנוגע לשינויים ולשיפורים, כדי לוודא שהאימונים של הלקוחות לא יופרעו", אמר הדובר. אף שהסימולטורים אינם מיוצרים על ידי בואינג, היא זו שמספקת את המידע הבסיסי שלפיו הם מעוצבים ונבנים, לפי "ניו יורק טיימס".

מטוסי 737 מקס קורקעו במארס בעקבות התרסקות קטלנית של אתיופיאן איירליינס שגרמה למותם של 157 איש, חמישה חודשים בלבד לאחר שהתרסקות דומה של מטוס ליון אייר 737 מקס גרמה למותם של 189 איש. 

הצצה לסימולטור של 737 מקסקרדיט: CNN

ביום חמישי בואינג הודיעה כי סיימה את עדכון התוכנה למטוסי 737 מקס, וכמו כן כי היא מגישה תוכנית לאימון טייסים לסוכנות התעופה האמריקאית.

לפי הכתבה ב"ניו יורק טיימס", מאז שתי ההתרסקויות הקטלניות של מקס 737, חברות תעופה רבות בעולם רכשו סימולטורים של טיסה עבור הטייסים שלהם. אבל הסתבר – שהם לא תמיד עובדים. בין השאר, הם לא הצליחו לחקות במדויק את תנאי הטיסה הנוצרים על ידי המערכת שדוחפת את חרטום המטוס אוטומטית למטה, במקרה של הזדקרות. הסימולטורים גם לא שיקפו הכוח העצום שטייסים צריכים להפעיל כדי לקבל בחזרה את השליטה על המטוס ברגע שמופעלת המערכת על מטוס שטס במהירות גבוהה.  

הטעות הזו צפויה להגביר את החששות לגבי בואינג, בתקופה שבה היא מנסה להשיב את האמינות למוצריה. בחודשים מאז שתי ההתרסקויות, בואינג התמודדה עם ביקורת קשה על מטוס המקס.

הכתבה המלאה ב"ניו יורק טיימס"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker