ג'נט ילן בישראל: "המתקפה של טראמפ מאיימת על הבנק הפדרלי"

בסימפוזיון באוניברסיטת תל אביב דנו נגידת הבנק הפדרלי לשעבר ג'נט ילן, נגיד הבונדסבנק לשעבר אקסל ובר ומנכ"לית הבנק העולמי לשעבר נגוזי אוקונג'ו-איוולה במצבה של הכלכלה העולמית - והביעו חשש מפגיעה של גורמים פופוליסטים בממסד וביכולת לפתור את האתגרים הגלובליים הבוערים

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר הפד, ג'נט ילן
רונית דומקה
רונית דומקה

הביקורת של טראמפ מכניסה פוליטיקה לבנק הפדרלי ועלולה לפגוע באמון בו, כך אמרה היום ג'נט ילן, לשעבר נגידת הבנק הפדרלי.

ילן, שקיבלה אתמול (ה') תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת תל אביב, אמרה את הדברים בסימפוזיון גיאו-פוליטי כלכלי של מכון פרנקל-צוקרמן שנערך היום באוניברסיטה. בסימפוזיון, שהנחה פרופסור יעקב פרנקל, לשעבר נגיד בנק ישראל ויו"ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב, השתתפו גם אקסל ובר, לשעבר נגיד הבנק המרכזי של גרמניה, שזכה המדליית מדליית ג'ורג' ס. ווייז של אוניברסיטת תל אביב, ונגוזי אוקונג'ו-איוולה, לשעבר שרת האוצר של ניגריה ומנכ"לית הבנק העולמי, שקיבלה אף היא תואר דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה.

"בדומה לבנקים מרכזיים אחרים בעולם, לבנק הפדרלי יש מנדט מהקונגרס לקבל החלטות לבד. אני יכולה להעיד באופן אישי שפוליטיקה מעולם לא התקרבה לשולחן הדיונים בבנק הפדרלי", אמרה ילן, שמונתה לתפקיד הנגידה ב-2014 על ידי הנשיא לשעבר ברק אובמה, וסיימה אותו בשנה שעברה, כשהנשיא דונלד טראמפ לא חידש את כהונתה.

ג'רום פאואל, מי שהחליף את ילן, ספג מאז שנכנס לתפקידו שוב ושוב ביקורת פומבית מצד טראמפ, שקרא לו להוריד ריבית וטען כי מדיניותו פוגעת בכלכלה. במארס, כשהבנק הפדרלי אותת כי אין בכוונתו להעלות את הריבית ב-2019, היו שהתרשמו כי טראמפ השפיע על מדיניות הבנק המרכזי. "טראמפ מבקר בחריפות את מדיניות הבנק הפדרלי ומאיים למנות אליו אנשים שמונעים מאג'נדה פוליטית", אמרה ילן. "האיומים בשלב הזה לא חמורים, אבל עלולים להחריף לאורך זמן ובמיוחד אם המתקפות האלה יפגעו באמון הציבור בבנק הפדרלי".

ובר, שסיים את תפקידו כנגיד הבונדסבנק ב-2011 ומכהן כיום כיו"ר בנק UBS, אמר כי הוא חושש מהתפתחויות דומות באירופה, שגם בה צברו תאוצה בשנים האחרונות גורמים פופוליסטים ואנטי ממסדיים. "בחברה דמוקרטית בנקים מרכזיים חייבים לתת דין וחשבון, אבל הם לא מקבלים הנחיה מהפרלמנט", אמר.

בשבוע הבא יתקיימו באירופה בחירות לפרלמנט האירופי, ולפי סקרים נראה כי הפופוליסטים צפויים לרשום בהן ניצחון, על חשבון מפלגות המרכז-ימין. "אני חושש שהפרלמנט האירופי ומקבלי ההחלטות באירופה, שנהפכו לאומנים יותר מבעבר, יושפעו מכך וישנו את האווירה", אמר ובר הוא המשיך ודיבר על החשש שלו מפגיעה באחדות האירופית. "אני חושש שכעת לנוכח מגמת הלאומנות, ובהיעדר מדיניות תקציבית משותפת, האווירה בפרלמנט האירופי כלפי המטבע המשותף תשתנה. צריך לעשות הכל כדי לתמוך במוסדות האירופים, ובראשם ה-ECB, כדי שאירופה תהיה מאוחדת, כי רק אירופה מאוחדת תהיה חזקה. ולכן צריך להיות זהירים מאוד לגבי עבודת הבנקים המרכזיים וההתנגדות אליהם".

גם אוקונג'ו-איוולה התייחסה לעלייתם של הגורמים הפופוליסטים: "האווירה הפוליטית בעולם מדאיגה, כי העולם מתמודד עם אתגרים חסרי תקדים, רובם גלובליים. אי אפשר להתמודד איתם ללא מדיניות גלובלית מתואמת, ולמרבה הצער כל זה קורה דווקא כשהיכולת לשתף פעולה פוחתת בגלל הפופוליזם", אמרה.

משתתפי הסימפוזיון התייחסו להאטה בכלכלה העולמית, שסובלת מאי ודאות וסיכונים גיאו-פוליטיים, שבראשם ניצבת בימים אלה מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. ילן ציינה כי מצבה של הכלכלה האמריקאית כיום מצוין, ואמרה כי אף שצפויה השנה האטה בקצב הצמיחה, זוהי האטה סבירה. עם זאת, היא והמשתתפים האחרים אמרו כי החרפת מלחמת הסחר עלולה לדרדר את הכלכלה העולמית. אוקונג'ו-איוולה, ששמה דגש בדבריה על בעיית האי שוויון והפערים הגדלים, הן בתוך מדינות והן בין מדינות, אמרה: "התגובה ההולמת אינה פרוטקציוניזם אלא דווקא לחשוב איך אפשר למקסם את הגלובליזציה, ולתת תשומת לב רבה יותר למי שנשארו מאחור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker