מחקר בינלאומי חשף: אחת מכל שלוש עורכות דין הוטרדו מינית בעבודה

מחקר מקיף של לשכת עורכי הדין הבינלאומית מציף את בעיית ההטרדות המיניות במשרדי עורכי דין, וטוען כי ייתכן שהבעיה נעוצה בעובדה שרוב המשרדים מנוהלים על ידי גברים ויש בהם מבנה היררכי

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טקס הסמכת עורכי דין
טקס הסמכת עורכי דין

אחת מכל שלוש נשים שעוסקות בעריכת דין הוטרדו מינית בעבודה ומחצית מהן סבלו מהתעמרות בעבודה - כך עולה מסקר בינלאומי שמביא את תנועת MeToo# העולמית שהחלה בארה"ב, ושינתה חלקים נרחבים מהעולם התאגידי – אל תוך התחום המשפטי.

את הסקר ערכה לשכת עורכי הדין הבינלאומית באופן מקוון בקרב 6,980 עורכי דין מ-135 מדינות. הסקר אינו מפרט נתונים לגבי היקף התופעה בישראל. בדו"ח שפורסם בעקבות הסקר, כתבה הלשכה כי תופעת ההטרדות המיניות "נפוצה" בתחום וכי הוא "רווי" בהתעמרות בעבודה.

מאז שתנועת MeToo# פרצה לתודעה לפני כשנתיים, נשכרו משרדי עורכי דין כדי לייעץ לתאגידים בנוגע לאופן ההתמודדות על טענות להטרדות. נשיא הלשכה הבינלאומית (IBA), הורסיו ברנרדס ניטו, אמר שעורכי דין צריכים להשליט סדר גם במקום העבודה שלהם בשל החשש שיקראו להם צבועים.

"המספרים האלה מזעזעים", אמרה כריסטינה בלאקלוס, נשיאת אגודת החוק שמייצגת את עורכי הדין באנגליה ובוויילס. "אנחנו באמת צריכים להכחיד את התופעה הזו". לדבריה, מכיוון שיש מקרים רבים שלא מדווחים עליהם, ייתכן שהתעשייה "לא היתה מודעת להיקף הבעיה".

זהו שלב נוסף בהתפתחות התנועה, שבמסגרתה נשים מכל העולם העלו את הבעיה שכוללת הערות מילליות לא ראויות ומגיעה לעתים לתקיפה פיזית ואונס. התנועה התעוררה אחרי שפורסמו האשמות על התנהגותו של מפיק הסרטים ההוליוודי הארווי ויינסטיין – האשמות שאותן הוא מכחיש.

"אני מקווה שהדו"ח ישמש קריאת השכמה לעוסקים בתחום", אמרה קיירן פנדר, מחברת הדו"ח ויועצת ל-IBA.

הסקר פורסם ברשת, וייתכן שעובדים שחוו הטרדות מיניות והתעמרות היו נכונים יותר להשיב עליו. IBA אומרת כי זה הסקר הגדול ביותר שנערך מעולם בנושא במגזר המשפטי.

"עורכי הדין הם אלה שעומדים בכל העולם בחזית המשפטית כדי לבחון את היעילות של החוקים בנושא", אמרה ג'וליה גילארד, לשעבר ראש ממשלת אוסטרליה וכיום יו"ר המכון העולמי למנהיגות נשית בקינגס קולג' בלונדון. "התחום המשפטי יכול לשמש בתפקיד הזה רק באמצעות כנות ורק אם הוא יעשה בדק בית".

לפי הדו"ח, שלושה רבעים מכל מקרי ההטרדות המיניות מעולם לא דווחו. עוד נטען בדו"ח כי העובדה שמשרדי עורכי דין נשלטים על ידי גברים ובעלי מבנה היררכי עשויה להיות חלק מהבעיה. בדו"ח מובאת תלונה של משתתפת בסקר כדי להמחיש את הבעיה הזו.

"אחד מהשותפים הבכירים הציע לעזור לי לעבור את ההתמחות אם אני אסכים ללכת איתו לקזינו ו'להכיר אותו טוב יותר'", כתבה. "אף פעם לא התלוננתי על זה בגלל שאני יודעת שהמשמעות היתה שאני לא אתקבל. שום דבר לא נעשה עם השותף".

יש גם גברים שטוענים שהוטרדו. אחד מהם, עורך דין בריטי, טען שהממונה עליו אמרה לו פעמים רבות שהיא רוצה לשכב איתו כשהיא משתמשת בשפה גסה. "בכל שיחה נראה היה כאילו יש כוונה מינית", אמר.

לפי הדו"ח, אחד מכל שלושה עורכי דין גברים סבלו מהתעמרות בעבודה ואחד מכל 14 הוטרדו מינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker