סין ביקשה שארה"ב תאשר לטיסה מטוסים סיניים – בתמורה לאישור בואינג 737 מקס בסין

ב-2017, אחרי שהתקבל בארה"ב אישור לשימוש מסחרי לדגמי ה-737 מקס של בואינג, פנו גורמים סיניים ואמרו שיזרזו גם את אישור המטוס - אם האמריקאים יזרזו את האישור למטוסים סיניים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בואינג 737 מקס ממריא ממפעל החברה בוושינגטון
בואינג 737 מקס ממריא ממפעל החברה בוושינגטוןצילום: Ted S. Warren/אי־פי

לקראת הכנסתו של מטוס בואינג 737 מקס לשירות ב-2017, הוא עמד במרכזן של שיחות דיפלומטיות חריגות. גורמים רשמיים בסין, שהיו להוטים להיכנס לתחום ייצור מטוסי הנוסעים בעולם שבו שולטות בואינג ואיירבוס, העלו מול עמיתיהם האמריקאים את האפשרות שסין תאשר לשימוש את הדגם החדש של בואינג בסין בתמורה ליחס מועדף שיינתן למטוסים הסיניים בפיתוח.

רשות התעופה הפדרלית בארה"ב (FAA) סירבה לדבר, אחרי שקיבלה בקשה בנושא מגורמי סחר רשמיים בארה"ב שרצו להגדיל את היצוא האמריקאי, שכולל גם מטוסים, לסין – כך טוענים שלושה מקורות הבקיאים בנושא. אחרי הסירוב האמריקאי, סין אישרה לשימוש בכל מקרה את המטוסים החדשים.

במארס השנה סין היתה בין המדינות הראשונות שקירקעו את דגמי ה-737 מקס אחרי התרסקות של מטוס מדגם זה באתיופיה ואחרי שבאוקטובר התרסק מטוס מאותו דגם באינדונזיה. הענקת אישור טיסה מחודש על ידי הרשויות הסיניות לדגמי 737 מקס יעמוד בצל מתיחות הסחר בין ארה"ב לסין.

בין גופי הרגולציה על ענף התעופה בסין ובארה"ב קיימת מערכת יחסים מורכבת, ולעתם מתוחה כבר כמה עשורים. ב-2000 ניסו ב-FAA ליצור מערכת רגולטורית בוגרת יותר, מה שהוביל ליחסים קרובים יותר ולירידה במספר התאונות.

מטוס C919 מתוצרת קומאק בעת אירוע ההשקה בנמל התעופה פודונג
מטוס C919 מתוצרת קומאקצילום: אי־אף־פי

אבל בסין גבר הייאוש מחוסר הנכונות של ארה"ב לאשר לטיסה מטוסים שיוצרו ופותחו במדינה. דגם ARJ21 של חברת קומאק הסינית המיועד לטיסות קצרות ובינוניות החל לפעול במדינה ב-2014, אך הוא לא קיבל אישור טיסה בארה"ב.

קומאק מייצרת גם מטוס גדול יותר, C919, שבו עד 200 מקומות והוא אמור להתחרות ישירות ב-737 מקס ובאיירבוס A320 ניאו. ה-C919 המריא לראשונה במאיר 2017, קצת אחרי שהמקס קיבל אישור טיסה מ-FAA. ואולם המטוס הסיני החדש אינו צפוי להיכנס לשירות בשנים הקרובות.

אמנם הגורמים הרשמיים הסינים לא הציגו ב-2017 דרישות ברורות מול האמריקאים לאישור המטוסים מתוצרתם על רקע הליכי האישור למקס, אך לטענת גורמים שהשתתפו ותודרכו בנושא כוונתם היתה ברור.

"זה בדיוק ההפך מבטיחות", אמר ריצ'רד אבולעפיה, אנליסט תעופה בחברת טיל שכתב אחרי ההודעה על קרקוע המטוסים כי זה משחק לידי סין. הוא לא ידע אז על הבקשות לאישור המטוסים הסיניים.

בואינג טענה בעבר מול בכירים ב-FAA כי סין מעכבת את אישור דגמי המקס. במקביל, פנו גורמי סחר אמריקאים ל-FAA ושאלו את הרשות אם היא תסכים לבחון זירוז של אישור המטוסים הסיניים. ואולם אחרי שהועברו הסברים מ-FAA על הליכי האישור הנדרשים, גורמי הסחר האמריקאים לא לחצו על הרשות בנושא הסיני.

רשות התעופה הפדרלית סירבה להגיב בנושא. שגרירות סין בוושינגטון לא הגיבה לבקשות בנושא.

בואינג סירבה להגיב באופן ישיר לשיחות שהתנהלו ב-2017 ואמרה: "אנחנו ממשיכים לשתף במידע ולעבוד על הרגולטורים והלקוחות בעולם כדי להחזיר לשימוש את צי ה-737 מקס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker