החנויות נוטשות את השדרה החמישית בניו יורק ומחירי השכירות יורדים

רבע משטחי המסחר בשדרה החמישית - שנחשבת לרחוב הקניות היוקרתי ביותר בארה"ב - עומדים ריקים, ורשתות רבות כמו גאפ וראלף לורן סגרו את סניפיהם בשדרה

סוכנויות הידיעות
השדרה החמישית בניו יורק
השדרה החמישית בניו יורקצילום: BLOOMBERG NEWS
סוכנויות הידיעות

השדרה החמישית בניו יורק נחשבת לאחד מרחובות המסחר המוצלחים בעולם. בשדרה המפורסמת ניתן למצוא שלל חנויות ומותגים ופתיחת סניף בציר שהפך לעמוד השדרה של מנהטן, נחשבה פעם כצעד הכרחי לביסוס תדמית המותג. בחלק הקניות המרכזי של השדרה מרחוב 49 ועד לסנטרל פארק, ניתן למצוא כמה מהאטרקציות התיירותיות המפורסמות ביותר של ניו יורק וגם כמה מותגים יוקרתיים כמו גוצ'י, רולקס ועוד.

ואולם בשנים האחרונות הקסם של השדרה החמישית אבד. ההכנסות של החנויות ירדו, בעיקר בשל התחרות בסחר המקוון, וחנויות רבות סוגרות סניפים או מצמצמות את שטחן בשדרה. בשנים האחרונות נסגרו סניפים בשדרה החמישית של מותגים כמו גאפ, טומי הילפיגר, סטיוארט ויצמן וראלף לורן.

"חנויות רבות בשדרה החמישית משמשות כהצהרה רגשית של המותג – הן נחשבות כמעט כמו כנסיות של המותג", אמר ל"וול סטריט ג'רנל" אוליבר צ'ן, אנליסט בכיר בחברת המחקר קוון. ואולם מחירי השכירות הגבוהים בשדרה לא הצדיקו יותר את המשך תפעול החנות, אף שיש לצעד משמעות תדמיתית.

"גם במקומות ש'חייבים' להיות בהם צריכים להיות מחירי שכירות הגיוניים", צוטט ב"ג'רנל" קנת ברנסטיין, מנכ"ל חברת הנדל"ן אקדיה ריאלטי טראסט שמחזיקה בנכסים בכמה ערים מרכזיות בארה"ב ומשכירה אותן לחנויות. הוא התייחס לירידה ברמות מחירי השכירות בשדרה החמישית וכן לעלייה בחנויות השוממות בה.

השדרה החמישית 666 במנהטן
השדרה החמישית במנהטןצילום: בלומברג

לפי נתוני חברת המחקר בתחום הנדל"ן קאשמן אנד ווייקפילד, מחירי השכירות לשטחי מסחר בקומת קרקע בשדרה החמישית בין רחוב 49 ל-59 ירדו ב-11% לעומת השיא שנרשם ב-2017, והגיעו ל-29,913 דולר למ"ר ברבעון הראשון של 2019. בין רחוב 42 ל-49, אזור שנחשב לתיירותי פחות, ירדו מחירי השכירות בכמעט 15% לעומת הרבעון הראשון של 2018, והגיעו ל-10,624 דולר למ"ר.

גם שיעור החנויות הזמינות, נתון שמתייחס לחנויות ריקות או לחנויות שחוזי השכירות עליהן עומד לפוג, עלה. לפי נתוני קאשמן אנד ווייקפילד, ברבעון האחרון של 2018 הגיע השיעור בחלק המרכזי של השדרה החמישית ל-27.5% - הגבוה ביותר מאז שבקאשמן התחילו לבדוק זאת. מאז הוא ירד מעט ברבעון הראשון של 2019 ל-25%, אך בתקופה המקבילה ב-2018 שיעור החנויות הזמינות היה 17.4%.

אף שנרשמה ירידה במחירי השכירות ועלייה בשיעור השטחים הזמינים, בקאשמן ווייקפילד מביעים אופטימיות לגבי מעמדה של ניו יורק. "מחירי השכירות ממשיכים לרדת וסצנת השכירות למסחר בעיר ממשיכה להיראות אופטימית, כשהוצאות הצרכנים בריאות ברחובות העיר, המאוכלסת בצפיפות בשל העלייה היציבה בשכר והאבטלה הנמוכה. ניו יורק ממשיכה להיות דומיננטית במסחר ובתיירות, ואין סכנה שתאבד את מקומה כעיר החשובה ביותר לקמעונאים בארה"ב".

"אין ספק שזה מיקום נהדר, אבל המחירים לא מה שהיו לפני שלוש שנים", צוטט ב"ג'רנל" סטיבן רות', מנכ"ל חברת הנדל"ן וורנדו שמשכירה חנויות בשדרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker