מתאונת הכור הגרעיני המפורסמת בהיסטוריה של ארה"ב לקריסה פיננסית: סופה של ת'רי מייל איילנד

התאונה אירעה בשעות הבוקר המוקדמות ב-28 במארס 1979, כשמשאבות לצינון מים התקלקלו והכור התחמם יתר עד המידה ■ כעת, לאחר שלא קיבלה סיוע נדרש, תחנת הכוח הגרעינית נסגרת

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
המתקן הגרעיני בבושהר, שנפגע מתוכנת סטוקסנט
המתקן הגרעיני בבושהר, שנפגע מתוכנת סטוקסנטצילום: AP

40 שנה לאחר תאונת תחנת הכוח הגרעינית המסחרית החמורה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב באי ת'רי מייל (Three Mile Island) בפנסילווניה, הכור הגרעיני לייצור חשמל היחיד שעדיין פועל במקום נסגר.

המתקן, שנמצא בלונדונדרי טאונשיפ, מפסיד כסף, ובהצהרה ביום רביעי מסרה אקסלון ג'נריישן, החברה שמחזיקה בבעלות במתקן, כי הוא ייסגר עד 30 בספטמבר. החברה ועובדיה קיוו לסובסידיות מהמדינה, אבל כשזה לא קרה לא היתה להם ברירה אחרת, נכתב בהצהרה.

"היום הוא יום קשה לעובדינו, שקיוו כי קובעי המדיניות יתמכו באנרגיה גרעינית נקייה מפחמן באותה דרך שהם תומכים באנרגיות נקיות אחרות כדי למנוע את סגירת התחנה", כתב בריאן הנסון, סגן נשיא אקסלון. דובר החברה אמר כי עלות סגירת האתר מוערכת ב-1.2 מיליארד דולר.

הכור שבו קרתה התאונה אינו בבעלות אקסלון, והיה רדום זמן רב לפני שהחברה החלה להפעיל את הכור הסמוך לפני שני עשורים. 

התאונה אירעה בשעות הבוקר המוקדמות ב-28 במארס 1979, כשמשאבות לצינון מים התקלקלו והכור התחמם יתר על המידה. הטמפרטורה המשיכה לעלות לאחר ששסתום תקוע גרם לעצירה של זרימת המים הקרים. תחנת הכוח לא פעלה כמה ימים, וקרינה נפלטה לאוויר כדי לשחרר את הלחץ במערכת.

איש לא נפגע כתוצאה מהתאונה, ומחקרים מראים שההשפעות ארוכות הטווח על הבריאות הן זניחות, אם כי יש הסותרים את הממצאים האלה. התאונה גרמה לחקיקה של רגולציות אבטחה חדשות.

תחנת הכוח באי, שנמצא בנהר ססקהאנה במרכז פנסילווניה, מתקשה פיננסית במשך שנים. אקסלון הודיעה ב-2017 כי תסגור אותה אם לא יגובשו רפורמות נדרשות. אך אלה לא יצאו לפועל.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker