"את המכסים על סין משלמים הצרכנים האמריקאיים - ולא סין"

טראמפ העלה את המכס על סחורות סיניות בשווי של 200 מיליארד דולר שמיובאות לארה"ב מ-10% ל-25% ■ המכסים החדשים ישפיעו על כ-6,000 מוצרים, כולל ריהוט, תיקי יד, מוצרי חשמל, ביגוד, מוצרי טיפוח אישי כמו בשמים ושמפו, מזוודות, מצעים ודגני בוקר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובד במחסן של אמזון
עובד במחסן של אמזוןצילום: Jeffrey Dastin / REUTERS

ההשפעה השלילית של העלאת המכסים האחרונה אמש מצד הנשיא דונלד טראמפ על סחורות סיניות (מ-10% ל-25%) תורגש רק בעוד שלושה-ארבעה חודשים, אך לקמעוניות בארה"ב אין כבר ברירה אלא להעלות מחירים על מגוון רחב של מוצרים כדי לפצות על הגידול בעלויות היבוא, כך אומרים כלכלנים ויועצים בתעשייה.

ההשפעה של העלאת המכסים לא תיפסק אז. המהלך של טראמפ צפוי להאט את הצמיחה הכלכלית בארה"ב, ואם המכסים יישארו בתוקף זמן ממושך, עלולה לעלות במאות אלפי משרות של עובדים אמריקאים, סבורים מומחי השוק.

טראמפ העלה את המכס על סחורות סיניות בשווי של 200 מיליארד דולר שמיובאות לארה"ב. כמו כן יוטל בקרוב מכס של 25% על סחורות סיניות מיובאות נוספות בשווי 325 מיליארד דולר. ההכרזה לפני כמה ימים טרפה את המגמה החיובית שנרשמה בשווקים, והובילה לירידות חדות בכל העולם.

המכסים החדשים ישפיעו על כ-6,000 מוצרים, כולל ריהוט, תיקי יד, מוצרי חשמל, ביגוד, מוצרי טיפוח אישי כמו בשמים ושמפו, מזוודות, מצעים ודגני בוקר.

המכסים ישפיעו על משפחה אמריקאית ממוצעת של ארבע נפשות בתשלום של עוד 767 דולר בשנה, על פי מחקר של טרייד פרטנרשיפ, חברת ייעוץ בינלאומית. עד סוף 2020, המכסים יגרמו לאובדן של 200 אלף משרות, על פי חברת תחזיות אוקספורד אקונומיקס.

עד כה, קמעוניות בארה"ב התמודדו עם המכסים על יד ספיגת חלק מהעלויות, שכנוע הספקים הסינים להוריד מחירים, גלגול העלויות עלי מגוון מוצרים כדי לצמצם ככל האפשר את ההשפעה, או על ידי יבוא סחורות רבות יותר לפני שהסבב ייכנס לתוקפו.

אך העלאת המכס ל-25% תקשה עליהם למצוא דרכים חדשות לספוג את העלויות מה שייאלץ את הקמעוניות לגלגל את העלויות הנוספות על הצרכנים. עם זאת, המחירים עדיין אינם צפויים לעלות למשך פרק הזמן שעובר - עד שהזמנה נסגרת, המוצרים מיוצרים במפעל, נשלחים לנמלי הים ומגיעים לארה"ב ולמדפים.

"יש 90 יום עד אז...כלומר שלושה או ארבעה חודשים לפני שהמחירים החדשים ייכנסו לתוקף", אמר בריאן אריג, מנכ"ל חברת הייעוץ קורט סלמון.

ארנולד קמלר, מנכ"ל קנט אינטרנשיונל, שמוכרת אופניים במחירים שנעים בין 80 דולר ל-200 דולר בוול מארט ורשתות אחרות, מייבא 200 מכלים בשבוע מסין.

"היינו רוצים להעלות מחירים מיד" הוא אמר לרויטרס, "אך לשותפות הקמעוניות שלנו יש מדיניות שמונעת זאת. מרביתן זקוקות ל-60 יום עד שהן מעלות מחירים".

הפדרציה הלאומית לקמעונות אמרה כי אלפי עסקים ברחבי ארה"ב יושפעו מהמכסים. קבוצת הסחר וארגונים אחרים חזרו והדגישו כי את המכסים שמטילה ארה"ב משלמים הצרכנים - ולא סין.

על פי גולדמן סאקס, העלאת המכסים האחרונה תנגס בצמיחה הכלכלית של ארה"ב ב-0.3% לפחות. התחזית לצמיחה הכלכלית השנה בארה"ב היא 2.2%.