הנפקת אובר: הדרך היחידה לרווחיות - העלאת תעריפי נסיעות ומכוניות אוטונומיות

אובר טכנולוגי'ס, החברה הגדולה בעולם להזמנת נסיעות, הונפקה אמש - ומתחרתה ליפט נהפכה לציבורית בשבוע שעבר ■ שתי החברות עדיין לא עברו לרווח, וצמצום עלויות הוא צעד הכרחי ■ מי יהיו הקורבנות?

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאה נגד אובר
מחאה נגד אוברצילום: בלומברג
סוכנויות הידיעות

אובר, כמו המתחרה ליפט, לא תתחיל לרשום רווחים עד שתיפטר מהנהגים או שתעלה מחירים. זאת הדעה הרווחת בקרב אנליסטים לאחר הנפקתן של שתי חברות הטכנולוגיה.

גייסה 8.1 מיליארד דולר בהנפקה ראשונה לציבור, לפי שווי של 75.5 מיליארד דולר. אובר תימחרה את ההנפקה ב-45 דולר למניה, לעומת טווח מתוכנן של 50-44 דולר, כך שהשווי שהוענק לה נמוך ממה שקיוו בעליה. המניה תתחיל להיסחר היום, שישי, בבורסת ניו יורק, תחת הסימול UBER. זוהי אחת ההנפקות הגדולות בתולדות ארה"ב, והגדולה ביותר מאז עליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר ב-2014.

החברה צברה הפסדים של 12 מיליארד דולר מאז 2014. הכנסותיה הסתכמו ב-11.3 מיליארד דולר ב-2018, והחברה הפסידה תפעולית 1.8 מיליארד דולר לאחר הפסד של 4 מיליארד דולר ב-2017.

אובר וליפט סובסדו בשנים האחרונות על ידי קרנות הון סיכון ומשקיעים פרטיים אחרים שהיו מוכנים להמר עליהן. המימון הזה איפשר להן להתרחב עם תעריפי נסיעות נמוכים, אך ההנפקה מבשרת את תום השלב הזה בחיי החברות.

"שתי החברות נמצאות כעת במצב רוח של 'השתלטות על עוד נתח שוק', והשורה התחתונה פחות חשובה מאשר הכנסות וצמיחה בנתח השוק. אך ברגע שהן הפכו לחברות ציבוריות שצריכות לפרסם מדי רבעון את תוצאותיהן הפיננסיות, אנשים יבחנו מקרוב את הדו"חות", אמר רינה אגרוואל, פרופסור לפיננסים בבית הספר למינהל עסקים מקדונו באוניברסיטת ג'ורג'טאון. "יהיה עליהן להעלות מחירים בגלל הלחצים האלה", הוא הוסיף.

, שפתחו בשביתה גלובלית ביום רביעי במחאה על המודל העסקי של החברה ושכרם הנמוך, כמו גם העובדה שהם מועסקים כעובדי קבלן ולא כעובדי אובר. עוד עניין שנוי במחלוקת הוא שבניגוד לטענותיה שמודל "הנסיעה השיתופית" שלה יצמצם את הפקקים, היא תרמה להגדלת גודש התנועה בערים שבהן היא פועלת; היא הסתבכה בתביעות משפטיות ונאסר עליה להפעיל שירות "אובר X" שבו מפעילים אנשים ללא רישיון מונית מכוניות פרטיות כדי להסיע נוסעים בערים רבות בעולם, והמייסד שלה, טראוויס קלאניק, נאלץ לפרוש בעקבות תלונות על תרבות רעילה והטרדות במטה החברה.

אובר מציעה לנהגים חדשים תמריצים והנחות על נסיעות. החברה אמרה לא מזמן כי הגדילה את התמריצים לנהגים ברבעון הראשון כדי לשמור על תחרותיות, אך ציינה כי יחסיה עם נהגיה צפויים להידרדר עוד.

"משום שאנו מתכוונים לצמצם בעתיד את התמריצים לנהגים כדי לשפר את הביצועים הפיננסיים שלנו, אנו צופים שחוסר שביעות רצון הנהגים תגדל", נמסר מהחברה. עוד נמסר כי החברה מתכוונת להשקיע במכוניות אוטונומיות, "מה שיוסיף לחוסר שביעות הנהגים עם הזמן משום שזה יקטין את הצורך שלנו בנהגים", נאמר.

לדברי לארי מישל, עמית במכון  למדיניות כלכלית בוושינגטון, "יצירת רווח על ידי צמצום העלויות תגרום לבעיות נוספות עם הנהגים ותהפוך לאתגר בגיוס נהגים חדשים".

אובר לא סיפקה תחזיות למועד שבו היא צופה כי תעבור לרווח, אך כמה משקיעים סבורים כי זה יקרה כשלחברה יהיה צי של מכוניות אוטונומיות, מה שעשוי לבטל עלויות שקשורות לשכר הנהגים האנושיים.

עם זאת, "הרעיון שהחברה יכולה לשבת ולחכות עד שיהיו מכוניות אוטונומיות הוא מטופש, זה יקרה עוד הרבה שנים. לא ברור אם וול סטריט והמשקיעים יהיו מוכנים לחכות שנים עד שיראו רווחים", אמר מישל.

להנפקה ראשונית לציבור. ליפט תימחרה 32.5 מיליון מניות ב-72 דולר למניה – הקצה העליון של ההערכות, וגייסה 2.34 מיליארד דולר בהנפקה ראשונית לציבור.

שתי החברות נמצאות כעת במצב בעייתי. המודלים העסקיים שלהן רחוקים מלהניב רווחים, ויש דרך אחת בטוחה לעשות זאת. עם זאת, להעלאת תעריפים לצרכנים תהיה השפעה משמעותית על היקף הנסיעות ותהפוך אותן לפחות תחרותיות מול מוניות מסורתיות בערים הגדולות.

תגובות

על סדר היום