בואינג טענה שהתקינה מערכת אזהרה במטוסים שהתרסקו - ואז גילתה שלא

נורת אזהרה שהתקינה בואינג במטוסי 737 מקס היתה אמורה להודיע לטייסים על כשלים אפשריים, אבל הנורה פעלה רק בחמישית מהמטוסים ■ בואינג גילתה את התקלה רק אחרי ההתרסקות של מטוס ליון אייר באינדונזיה באוקטובר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מאמצי החיפוש וההצלה לאחר התרסקות המטוס של בואינג באתיופיה. ייתכן שבואינג עיגלה פינות בתחום הבטיחות
מאמצי החיפוש וההצלה לאחר התרסקות המטוס של בואינג באתיופיה. ייתכן שבואינג עיגלה פינות בתחום הבטיחותצילום: AFP

כשבואינג החלה למסור את דגמי ה-737 מקס ללקוחותיה ב-2017, החברה חשבה שנורת אזהרה בתא הטייס היא ציוד סטנדרטי בכל המטוסים. אבל כמה חודשים אחרי שהמטוסים החלו לטוס, מהנדסי החברה הבינו שהנורה פעלה רק במטוסים שמי שרכשו אותם, הזמינו את הכפתור בתוספת תשלום.

המשמעות היא שמערכת שבואינג חשבה שמותקנת בכל המטוסים, הותקנה רק תוספת בתשלום.

מטוסי בואינג 737
מטוסי בואינג 737צילום: Lindsey Wasson/רויטרס

אתמול פירסמה בואינג הודעה על אודות הטעות, והוסיפה פרטים נוספים שהיו ידועים בקשר לפגמים בתכנון ובהשקה של הדגם הנמכר ביותר שלה, 737 מקס.

חוסר הידיעה על תפקוד המערכת והאיחור במסירת המידע מוסיף על החששות בנוגע להתנהלות של בואינג בתכנון דגם המקס. החשיפה תורמת לבעיות המצטברות של בואינג, שכוללות ערעור היחסים בינה לבין הלקוחות שלה, שורה של חקירות פדרליות וגידול בהוצאות על רקע הניסיונות של החברה להשיב לתפקוד את דגמי המקס המקורקעים.

נורת האזהרה היתה אמורה להודיע לטייסים במקרה של אי התאמה בין נתוני החיישנים שמודדים את הכיוון של המטוס, וזה היה סימן חיוני שמתריע על כשלים. הנורה הזו יכולה היתה לספק מידע חיוני לטייסים בשתי הטיסות שהתרסקו זמן קצר אחרי ההמראה בחודשים האחרונים.

בשתי הטיסות שהתרסקו – טיסה מספר 610 של ליון אייר האינדונזית וטיסה מספר 302 של אתיופיאן איירליינס – העלו החקירות הראשוניות כי הבעיות נבעו מהחיישנים שמדדו את זווית ההתקפה של המטוס בתחילת הטיסה, וזה גרם להפעלת תוכנה נגד הזדקרות המטוס ולהורדה של החרטום עד להתרסקות.

לפי בואינג, נורת האזהרה פעלה רק במטוסים שבהם הותקנה מערכת אופציונלית שמציגה את נתוני זווית ההתקפה של המטוס. מכיוון שרק 20% מהלקוחות רכשו את המערכת הזו, נורת האזהרה לא פעלה ברוב המטוסים של בואינג – ולא פעלה גם במטוסים של אתיופיאן איירליינס וליון אייר.

בואינג גילתה זאת ב-2017 וערכה בחינה פנימית. אז התברר שנורת האזהרה שאינה פועלת "לא משפיעה על בטיחות או מבצעיות המטוס", נכתב בהודעה. ולכן, ציינה בואינג שלא ידעה את חברות התעופה או את רשות התעופה הפדרלית (FAA) בנושא.

רק אחרי שטיסת ליון אייר התרסקה באוקטובר, בואינג העלתה את הנושא מול FAA. החברה ערכה אז בחינה נוספת של הנושא ומצאה שוב כי היעדר הנורה אינו מהווה כל סיכון בטיחותי, ומסרה זאת ל-FAA.

FAA אמרה אתמול כי בואינג תידרכה אותה בנושא בנובמבר וקבעה שהנושא מוגדר כ"סיכון נמוך". ואולם לפי FAA, "העברת המידע על ידי בואינג לחברות התעופה עשוי היה להפחית או לבטל לחלוטין כל בלבול בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker