"חייבים להפסיק להשתמש בנייר": הטכנולוגיה הדיגיטלית תציל אותנו מזייפנים

הזיופים של מסמכים כתובים בענף המסחר הגלובלי נפוצים כל כך, עד שלתעשייה אין ברירה אלא לעבור לטכנולוגיה דיגיטלית ■ "הזייפנים כל כך טובים שאי אפשר להבדיל בין זיוף למסמך אותנטי. הצבע, סימני המים, הכל נראה בדיוק כמו המסמך המקורי"

לוגו בלומברג
בלומברג
נמל סאוונה, ג'ורג'יה ארה"ב
נמל סחורות בג'ורג'יה, ארה"בצילום: Stephen B. Morton/אי־פי

עסקי הפיננסים של המסחר הגלובלי צריכים להפוך לדיגיטליים, כך טוען הבנק השני בגודלו בדרום מזרח אסיה. הזייפנים התמקצעו בזיוף מסמכי בנקים, עד כדי כך שמעבר של התעשייה לעידן הדיגיטלי הוא הכרחי, אמרה אנג'י צ'ואי פנג, מנהלת חטיבת מימון הסחורות ב-OCBC, הבנק השני בגודלו באזור דרום מזרח אסיה מבחינת נכסים. הדיגיטציה מביאה גם להתייעלות תהליך המימון.

"תהליך המסחר עומד להשתנות", אמרה אנג'י, בעלת ניסיון של יותר מ-20 שנה במסחר בסחורות. "חייבים להפסיק להשתמש בנייר". בעיני העולם הדיגיטלי של השוקים הפיננסים, המשך השימוש בנייר במסחר בסחורות נראה ארכאי. בעוד שחלק מהעסקות עברו דיגיטציה ובנקים וחברות מסחר בסחורות מתנסים בטכנולוגיית בלוקצ'יין, השימוש במסמכי נייר עדיין נפוץ מאוד ומעלה את הסיכויים לזיופים.

כ-80% מהמסחר הגלובלי בסחורות, ששוויו 9 טריליון דולר, ממומן בצורה כלשהי של אשראי: מכתב אשראי או ביטוח, כך לפי סקר של לשכת המסחר הבינלאומית. ההכנסות מעסקי מימון מסחר הגיעו ל-39 מיליארד דולר ב-2017. הנייר משמש בתהליך לאשר את קיומה של הסחורה, בעלות על הסחורה ותשלום על הסחורה. מסמכים כמו שטרי מטען, הודעות מכס, תעודות בדיקה, חשבוניות וקבלות ממחסנים - עוקבים על מוצאה של הסחורה ומיקומה והם חיוניים לבנקים שמלווים את הכסף למימון המסחר.

"הזייפנים כל כך טובים שאי אפשר להבדיל בין זיוף למסמך אותנטי. הצבע, סימני המים, הכל נראה בדיוק כמו המסמך המקורי", אמרה אנג'י. סימון קולינס, מייסד שותף של פלטפורמת טרייד-קלאוד, מכנה את המסמכים בעסקי מסחר הסחורות כ"גשרי נייר" שמחברים בין נקודות לא מקושרות בתהליך המסחר.

"ניתן לערוך מניפולציה במסמכי נייר בדרכים שונות", אמר קולינס, לשעבר ראש חטיבת המתכות בטרפיגורה, אחת מחברות המסחר הגדולות בעולם. "הסיכונים גבוהים בהתחשב בנפח העצום של עסקות בתעשיית הסחורות. דיגיטציה עם רמה גבוהה של אבטחה יכולה להקטין משמעותית את הסיכונים".

כמה ממקרי ההונאה הגדולים בשנים האחרונות מדגישים את האיום שעמו מתמודדת התעשייה. ב-2014, סיטיגרופ וסטנדרד צ'רטרד הפסידו מיליוני דולרים לאחר שזייפנים השתמשו פעמים רבות בקבלות על מתכות שאוחסנו בנמל בסין כדי להגדיל את המימון מהבנקים. שנתיים לאחר מכן בנק אוסטרליה וניו זינלד מסר כי ספג הפסדים משמעותיים בגלל מסמכים מזויפים עבור סחורות של המתכת ניקל.

הבנקים האלה מנסים כעת להשתמש בדיגיטציה כדי להקטין את כמות ההונאות. יחד עם ארבעה בנקים אחרים הם הקימו פלטפורמה לשיתוף מידע על חברות בינוניות וקטנות שמחפשות מימון. בנוסף, חלק מהבנקים הגדולים מנסים יחד עם חברות המסחר בסחורות לפתח שיטות יעילות יותר למסחר בעזרת טכנולוגיה. חברות המסחר מרקוריה וג'ונבור, ענקית הנפט רויאל דאץ'-של ושורה של בנקים, הודיעו בספטמבר כי יקימו יחדיו פלטפורמה למעקב אחר עסקות המבוססת על בלוקצ'יין.

"כל היוזמות האלה עובדות על שינוי עולם המסחר. זה עניין של זמן, אבל לדעתי אין ברירה אלא להפסיק להשתמש במסמכי נייר", אמרה אנג'י.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker