30 עובדים התאבדו בשנתיים – עכשיו המנכ"ל עומד למשפט

משפטם של בכירי פראנס טלקום לשעבר בצרפת נפתח היום ■ הם נאשמים בהטרדה פסיכולוגית ופגיעה בבריאותם המנטלית של עובדיהם בתהליך קיצוצים אכזרי בחברה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דידייה לומברד
דידייה לומברדצילום: Lionel Cironneau/אי־פי

חברת הטלפונים הגדולה בצרפת, המנכ"ל ושישה בכירים נוספים עומדים היום (ב') למשפט, בעקבות גל התאבדויות בקרב עובדים בחברה לפני עשור.

לפי התביעה, תקופה ארוכה של קיצוצי משרות ותהליך ארגון מחדש בפראנס טלקום גרמה מתח רב לעובדים, מה שהביא ליותר מ-30 מקרי התאבדות בקרבם בין 2008 ל-2009. חמש שנים מאוחר יותר חזרה על עצמה התופעה.

המנכ"ל לשעבר, דידייה לומבאר, סגנו דאז לואי-פייר ונס ואוליבייה ברברו, שהיה ראש מחלקת משאבי אנוש, מואשמים בתביעה בהטרדה פסיכולוגית במקום העבודה. ארבעה בכירים נוספים, כולל בריג'יט דומון, שכיום ממונה בחברה על אחריות תאגידית וחברתית, מואשמים בסיוע לדבר עבירה.

פראנס טלקום, שכיום נקראת אורנג', ערכה כמה תהליכים ארגוניים כאוטיים וכך איפשרה לתנאים במקום העבודה להידרדר. העובדים הועברו מתפקיד לתפקיד וממקום למקום, מה שפגע בבריאותם הפיזית והמנטלית, לפי התביעה. ביוני שעבר, כשהוכרז כי החברה תועמד לדין, הכחישה אורנג' כי המדיניות שלה ערערה את יציבותם של העובדים, ואמרה כי תסביר את עמדתה בבית המשפט.

נציגי האיגודים מפגינים בפתיחת המשפט
נציגי האיגודים מפגינים בפתיחת המשפטצילום: Thibault Camus/אי־פי

זו הפעם הראשונה שבה בית משפט בצרפת מתמודד עם תיק של הטרדה פסיכולוגית בחברה גדולה כל כך.  

"אנחנו מקווים לגזר דין שיהפוך לדוגמה ומופת, כדי שמנהלים שעלולים להתפתות לשיטות ניהול כאלה יוזהרו שהם לא יכולים לפעול כך בלי להיענש", נאמר בהודעה שפירסם בחודש שעבר איגוד עובדי אורנג' בצרפת.

פרנס טלקום הגיבה על מקרי ההתאבדות בתוכנית לחמש שנים בהשקעה של מיליארד דולר לשיפור תנאי העבודה, כולל גיוס של 10,000 עובדים נוספים, אמר ברונו מטלינג, שניהל חלק מהשינויים כראש חטיבת משאבי אנוש בחברה. כיום הוא מכהן כיו"ר חטיבת אורנג' במזרח התיכון ואפריקה. "יש להמציא חוזה חברתי חדש", אמר מטלינג.

המשפט יתקיים עד ל-12 ביולי בטריבונל בפריז, ופסק הדין יינתן כמה שבועות מאוחר יותר. אורנג' לא הפרישה שום סכום כסף מיוחד למקרה של קנס, אמר דובר מטעם החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker