כלכלת סעודיה מתחילה להראות סימני חיים - גם בלי עזרת הנפט

האשראי לעסקים הפרטיים צומח והצרכנים חוששים פחות, אבל שיעור האבטלה הגבוה מוכיח שסעודיה עדיין ניצבת בפני קשיים

לוגו בלומברג
בלומברג
יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמן, בישיבת ממשלה בריאד בשבוע שעבר
יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמן, בישיבת ממשלה בריאד צילום: HANDOUT/רויטרס
לוגו בלומברג
בלומברג

היא רחוקה משגשוג, אבל נראה שכלכלת סעודיה מתחילה להתרומם. הלוואות הבנקים לעסקים פרטיים צמחו ברבעון האחרון בקצב המהיר ביותר מאז 2016, ומדד הפעילות הכלכלית עלה בקצב המהיר ביותר זה שנה. גם הוצאות הצרכנים צמחו, אם כי בקצב אטי יותר. הסימנים הראשונים להתאוששות מצביעים על כך שהמסלול שבו הלכה המדינה בעקבות קריסת מחירי הנפט ב-2014 מתחיל להשתלם, גם בסיוע של גידול בהוצאות הציבוריות.

סעודיה היא יצואנית הנפט הגדולה בעולם, ואולם הענפים שאינם קשורים לנפט מהווים את מנוע הצמיחה המרכזי ביצירת מקומות עבודה, על רקע ניסיונו של יורש העצר מוחמד בן סלמן לשנות את המיקוד הכלכלי של המדינה. אבל העובדה ששיעור האבטלה נותר קרוב כמעט לשיא של עשור, ממחישה את הקשיים הניצבים בדרכו.

"הנתונים מתחילים לצייר תמונה חיובית יותר", אומרת קטיג'ה האק, ראש מחלקת מחקר לענייני המזרח התיכון וצפון אפריקה באמירייטס NBD, הבנק הגדול בדובאי. היא צופה שהתוצר הכלכלי שמחוץ לתעשיית הנפט יצמח השנה ב-2.7%, השיעור המהיר ביותר זה ארבע שנים, אך הוא עדיין נמוך בהרבה מצמיחה ממוצעת של 6.2% שנרשמה בין 2000 ל-2015.

שדה נפט של ארמקו בסעודיה
שדה נפט של ארמקו בסעודיהצילום: HANDOUT/רויטרס

מדד מנהלי הרכש (PMI) של אמירייטס NDB, שמשמש מדד לפעילות העסקית מחוץ למגזר הנפט, רשם את העלייה החדה ביותר מאז שלושת החודשים האחרונים של 2017. נתון זה עומד בניגוד לנתונים אחרים שהצביעו על ירידה בתעסוקה במארס. בזמן שהעסקים דיווחו על התאוששות בתפוקה ועלייה בהזמנות, זה לא בא לידי ביטוי בגידול בהעסקה.

אחרי שכלכלת סעודיה נפגעה מהירידה במחירי הנפט, האשראי שהוענק לעסקים פרטיים התכווץ במשך 13 חודשים רצופים. באפריל 2018 הוא החל לעלות שוב ומאז נרשם שיפור הדרגתי. "לפחות האשראי למגזר הפרטי לא מתכווץ יותר", אמרה האק. "יש התאוששות חזקה בהלוואות למגזר הבנייה וגם לייצור נפט וגז במהלך שני הרבעונים האחרונים".

מוחמד אבו באשה, כלכלן בבנק ההשקעות EFG-הרמס בקהיר, אומר שהנתונים מצביעים על לא יותר "מהתאוששות הדרגתית מאוד". לדבריו, הנתונים מצביעים על כך שההאטה הכלכלית "הגיעה ב-2018 לתחתית ומאז אנחנו רואים התייצבות ב-2019".

לכתבה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker