מכה לעובדי החלטורות: משרד העבודה האמריקאי קבע שהם קבלנים

ההחלטה נוגעת לחברה מסוימת, אך עשויה לחסוך מיליארדי דולרים לאובר ולליפט אם משרד העבודה יחיל אותה גם עליהן

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאה נגד אובר
מחאה נגד אוברצילום: בלומברג
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

משרד העבודה של ארה"ב דן ביום שני בשאלה ששווה מיליארדי דולרים לחברות המכונות "כלכלת החלטורה", כגון אובר, והחליט כי עובדיה של חברה מסוימת אינם עובדי החברה אלא קבלנים. כתוצאה מכך, החברה, שזהותה לא נחשפה ועובדיה ככל הנראה מנקי בתים, לא תצטרך לשלם להם שכר מינימום או תשלום עבור שעות נוספות וגם לא עבור תנאים סוציאליים. בעוד ההחלטה נוגעת באופן רשמי רק לחברה הספציפית הזו, מומחים משפטיים טוענים כי היא ככל הנראה תשפיע על חלק גדול מתעשיית "כלכלת החלטורה".

כלכלת חלטורה (gig economy) מתאפיינת במודל העסקה דינמי המבוסס על מתן שירותים מוגדרים, שבו אנשים נשכרים לבצע משימה קצרת־טווח על בסיס המיומנויות והכישורים שלהם, ללא יחסי עובד־מעביד מחייבים לאורך זמן.

כלכלנים מעריכים כי חברות כמו אובר וליפט, שמוכרות מניות והופכות לציבוריות, יצטרכו להגדיל את הוצאות השכר שלהן ב-30%-20% אם עובדיהן ייחשבו כעובדי חברה. משרד העבודה בתקופת ממשל אובמה הוציא הנחיות כלליות המרמזות כי עובדי כלכלת החלטורה, כמו נהגי אובר, ככל הנראה ייחשבו כעובדי חברה בעתיד. משרד העבודה תחת ממשל טראמפ מתנגד להנחיות אלה. 

ההחלטה ביום שני פורסמה בצורה של חוות דעת הנוגעת רק לחברה הרלוונטית, ואולם,  יכולה להיות לה השפעה ניכרת על חברות אחרות. כך, משרד העבודה יכול לקבוע כי מודל העבודה של אובר מקביל למודל של החברה לגביה הוא הוציא את חוות הדעת, וכי היא חלה גם עליה.

חוקי המדינות והחוקים הפדרליים מגדירים עובדים בצורה שונה. רובם שמים דגש על מידת השליטה של ההנהלה בעובד ואם העבודה שהוא מבצע חיונית ובתחום מרכזי של החברה. אובר וליפט טוענות כי יש לסווג את העובדים שלהן כעובדי קבלן בגלל שהעובדים מחליטים מתי, היכן וכמה זמן לבצע את העבודה. בנוסף הן טוענות כי הן בוחנות רעיונות כמו מתן חבילת שכר כדי לשפר את הביטחון הכלכלי של העובדים.

ואולם המבקרים טוענים כי החברות שולטות בעובדים על ידי הדירוג שהם מקבלים, שמאלץ אותם לפעול בדרך מסוימת, כמו התנהגות מנומסת לנוסעים, או לאסור על נהגים שביטלו יותר מדי נסיעות לעבוד. אובר וליפט גם קובעות את רמת השכר של הנהגים, כשעובדי קבלן עצמאיים מחליטים על כך בעצמם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker