ג׳ול הבטיחה שתמנע מכירה לקטינים - בפועל היא עושה ההיפך

יצרנית הסיגריה האלקטרונית מפעילה צבא של לוביסטים שנלחם בהצעות חוק שמוגשות בארה"ב, בניסיון להגביל את מכירת המוצר הממכר

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נערות מעשנות סיגריה אלקטרונית בארה"בצילום: MELISSA FARES/רויטרס
ניו יורק טיימס

במשך חודשים שלחה ג'ול לאבס מסר ברור לפוליטיקאים בוושינגטון: ענקית הסיגריות האלקטרוניות מחויבת לעשות כל שביכולתה למנוע ממוצר האידוי האלקטרוני הפופולרי שלה להגיע לידי בני נוער.

ואולם, בקולומביה, בירת דרום קרוליינה, בבתי מחוקקים רבים ובעיריות רבות בארה"ב, פועל צבא לוביסטים של החברה בצורה אגרסיבית לקידום אמצעים שיעשו ההיפך ממה שהבטיחה החברה. לג'ול יותר מ-80 לוביסטים ב-50 מדינות בארה"ב, שנלחמים בהצעות חוק לאסור את מכירת המוצר שלהם שמושך בני נוער, ומנסים לקדם חקיקה שאוסרת על רשויות לאמץ פיקוח מחמיר על מוצרי אידוי. בנוסף הם מוודאים כי הצעות חוק למניעה והפסקת שימוש של בני נוער במוצר לא יגובו באמצעי אכיפה.

סיגריות ג'ולצילום: עופר וקנין

למרות שג'ול תומכת בהצעות חוק של מדינות להעלאת הגיל המותר לרכישה ולשימוש במוצרי אידוי וטבק ל-21, חלק מההצעות האלה כוללות סנקציות מינימליות נגד קמעוניות שיעברו על החוק. אחרות קונסות רק את המוכרים ולא את בעלי החנויות על העבירה.

"ג'ול מנסה לבנות מחדש את התדמית הציבורית שלה כחברה שדואגת לבריאות הציבור בעוד שמאחורי הקלעים היא פועלת למנוע הצעות חוק להגבלת השימוש בטבק ומונעת מקהילות אפילו לשקול החלת מדיניות להגבלת השימוש", אמרה ננסי בראון, מנכ"לית איגוד רופאי הלב האמריקאי, שרשת הלוביסטים שלה התעמתה עם ג'ול וחברות אחרות בתעשיית הטבק במדינות רבות בארה"ב.

טעמים של הסיגריה האלקטרונית ג'ולצילום: AFP

מג'ול נמסר: "אנחנו מחויבים כתמיד ללחימה בשימוש בקרב בני נוער, אבל אל תסמכו על המילה שלנו – תבדקו מה עשינו בנידון". החברה ציינה את תוכנית הפעולה שחשפה בנובמבר, שכוללת סגירת חשבונות החברה ברשתות החברתיות, הפסקת מכירת טעמים רבים בקמעוניות וחיזוק מערכת בדיקת הגיל במכירות מקוונות.

הסיגריות האלקטרוניות מאפשרות למעשנים לשאוף ניקוטין ללא רעלים אחרים שהגיעו משריפת טבק. אולם, המכשיר של ג'ול הפך לפופולרי בקרב בני נוער, ומגביר את החשש כי הוא יוצר דור חדש של מכורים לניקוטין שמעולם לא עישנו.

ג'ול מכחישה כי היא משווקת לבני נוער, וערכה שינויים באתר האינטרנט שלה כדי להתמקד במבוגרים. יחד עם זאת, בעקבות החשש לרגולציה מחמירה של ממשל טראמפ, ועקב היותה מסומנת כמטרה על ידי הרשויות המקומיות בארה"ב, הקימה החברה צבא של לוביסטים כדי להגן על נתח השוק שלה. לאחר שסקוט גוטליב, מנהל ה-FDA שהיה אחד המבקרים הראשיים של ג'ול, עזב את הרשות הפדרלית, החליטה החברה להתמקד ברשויות מקומיות.

רוב הלוביסטים עובדים בחברות לובינג מקושרות שמנוהלות על ידי מושלים לשעבר, מחוקקים לשעבר ותורמים פוליטיים. החברה שכרה באחרונה את מרתה קוקלי, התובעת הכללית לשעבר של מסוצ'סטס.

לינדסי אנדרוס, דוברת ג'ול, אמרה בשורת ראיונות כי הלוביסטים של החברה מתמקדים בהעלאת גיל השימוש המותר לטבק ל-21. יותר מ-400 רשויות מקומיות ו-14 מדינות בארה"ב כבר עשו זאת. ואולם, במדינות רבות הצעת החוק שמקדמת החברה מכילה מה שמומחים לבריאות הציבור מכנים גלולות רעל.

עישון סיגריה אלקטרוניתצילום: Steven Senne/אי־פי

ג'ול מסרה כי היא מעדיפה שהצעת החוק, שידועה בשם T21, לא תכיל מגבלות נוספות, אך בהצעת החוק שקידמה בארקנסו ישנו סעיף האוסר על רשויות מקומיות לחוקק חוקים נגד יצרניות טבק ומוצרי אידוי.

בחלק מהמדינות פעילות הלובינג של ג'ול חשופה לציבור, בזמן שבאחרות היא בלתי נראית ופועלת דרך איגוד טכנולוגיות האיוד או דרך אלטריה, חברת הטבק שרכשה 35% מג'ול בשנה שעברה תמורת 12.8 מיליארד דולר.

בדרום קרוליינה, לדוגמה, ג'ול לא נקטה עמדה פומבית בהצעת החוק למנוע מרשויות מקומיות את האפשרות לאסור על מכירת סיגריות אלקטרוניות בטעמים. יחד עם זאת, בשימוע להצעת החוק בחודש שעבר, בריאן פלין, אחד משלושת הלוביסטים של החברה, העיד לטובת ההצעה.

פלין הציג את עצמו בשימוע כלוביסט של ג'ול ושל איגוד חניות הנוחות בדרום קרוליינה, אך ציין כי בנושא מניעת חקיקה של הרשויות המקומיות הוא מדבר רק בשמם של חנויות הנוחות. "זה מאוד נחמד לייצג רק חצי", אמרה פמלה גוטליב, עורכת דין ולשעבר מנהלת ארגון להגנה על צרכנים, "לא יכול להיות שג'ול לא ידעה שלוביסט שלה טוען בעד החוק הזה, הם בטוח אישרו לו לדבר. אם הם היו רוצים לנתק את עצמם מהצעת החוק הם היו יכולים לשלוח לוביסט אחר".   

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker