הנפט זינק ב-33% מתחילת השנה - מה יקרה לכלכלה העולמית כשיגיע ל-100 דולר לחבית?

אם יצוא הנפט מאיראן ייפסק לחלוטין, כפי שהבטיח נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שוק הנפט העולמי יחווה טלטלה שאת תוצאותיה קשה לחזות ■ עם זאת, אפשר להעריך מי יהיו המנצחים והמפסידים מזינוק במחירים

לוגו בלומברג
בלומברג
קידוח נפט של אוקסידנטל באגן פרמיאן
קידוח נפט של אוקסידנטל באגן פרמיאןצילום: Bloomberg
לוגו בלומברג
בלומברג

מחירי הנפט הגולמי הנוסקים מציבים אתגר נוסף לכלכלה העולמית, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הצהיר כי יצוא הנפט מאיראן יהיה אפסי. נפט גולמי מסוג ברנט עלה ב-33% מתחילת השנה, והוא קרוב לשיא של שישה חודשים. מחירים גבוהים בעקבות ביקוש חזק משקפים בדרך כלל כלכלה עולמית איתנה, אבל זינוק במחיר בעקבות בעיות בהיצע משפיע עליה באופן שלילי.

הרבה מאוד תלוי במשך עליית המחירים. המדינות המייצאות נפט ייהנו מעלייה בהכנסות התאגידים והממשלה, והמדינות המייבאות ייאלצו לשאת בעליית המחירים, ואולי גם בעלייה באינפלציה ובפגיעה בביקוש. בסופו של דבר, עלול להגיע הרגע שבו מחירים גבוהים יותר יפגעו בכולם.

מה המשמעות של עליית מחירים חדה לצמיחה הגלובלית?

מחירי הנפט העולים יפגעו בהכנסות משקי הבית ועלולים להגביר את האינפלציה. סין, יבואנית הנפט הגדולה בעולם, תיקלע למצב פגיע, ומדינות רבות באירופה מסתמכות גם הן על יבוא אנרגיה. גם השינויים העונתיים ישפיעו: הקיץ מתקרב והשימוש במקורות אנרגיה ישתנה ויפחת. אם הכלכלה העולמית תאט, הביקוש ייפגע וכתוצאה מכך מחירי הנפט יישארו תחת שליטה.

כיצד הכלכלה העולמית תתמודד עם נפט ב-100 דולר לחבית?

כלכלנים אומרים שרק נפט מעל מחיר של 100 דולר לחבית יפגע בצמיחה. זה תלוי גם אם הדולר יתחזק או ייחלש, בהתחשב בעובדה שמחירי הנפט נקובים בדולרים. ניתוח של אוקספורד אקונומיקס מצא כי אם הברנט יעלה למחיר של 100 דולר לחבית עד סוף 2019, התמ"ג העולמי יצמח ב-0.6% פחות מהתחזית הנוכחית עד סוף 2020, והאינפלציה תהיה גבוהה בממוצע ב-0.7%.

מתקן ייצור נפט בדרום איראן
מתקן ייצור נפט בדרום איראןצילום: REUTERS

כיצד איראן וטראמפ ישפיעו על השוק?

שינויים משמעותיים בשוק הנפט העולמי הקשורים למאבק בין טראמפ לאיראן עשויים להמשיך להשפיע על השווקים הפיננסיים, והתפוקה שתהיה מושפעת מכך עלולה להגיע ל-800 אלף חביות ביום. האי-ודאות לגבי השלכות הסכסוך כבר גרמה לטלטלה בשוקי הנפט. ההשלכות הפוליטיות של ההתפתחויות האלה כבר גרמו לשווקים אחרים להתכונן לתנודתיות.

טראמפ הבטיח לסייע, יחד עם סעודיה ואיחוד האמירויות, למדינות שיצטרכו להתחיל לייבא נפט ממדינות שאינן איראן. אבל ארה"ב טוענת כי ההיצע המקומי שלה לא יוכל לקזז לחלוטין את הפסד הנפט מאיראן, בהתחשב בעובדה כי ייצור הנפט הגולמי שלה הוא כרבע מזה האיראני.

מי מרוויח ממחירי נפט גבוהים יותר?

כלכלות מתעוררות שולטות ברשימת המדינות המייצרות נפט, ולכן הן מושפעות מהמצב יותר ממדינות מפותחות. העלייה בהכנסות שלהן תסייע לממשלות להקטין גירעונות בתקציב ובמאזן, ותאפשר לממשלות להגדיל הוצאה שתעודד השקעות. בין המרוויחות יהיו סעודיה, רוסיה, נורווגיה, ניגריה ואקוודור, על פי ניתוח של נומורה.

מי יפסיד?

כלכלות מתעוררות עם גירעונות גדולים עלולות לסבול מבריחה של הון ומטבעות חלשים, מה שעלול לגרום לאינפלציה. זה ייאלץ את הממשלות והבנקים המרכזיים לשקול את האפשרויות: להעלות את הריבית אף שהכלכלה מאטה, או להימנע מכך ולהסתכן בבריחת הון. רשימת המפסידים של נומורה כוללת את טורקיה, אוקראינה והודו.  

כיצד זה ישפיע על הכלכלה הגדולה בעולם?

יצרניות הנפט של ארה"ב מנסות ליהנות מנטישת הלקוחות של איראן, אבל כלכלת ארה"ב בכללותה לאו דווקא תרוויח ממחירי נפט גבוהים במיוחד. הצרכנים האמריקאים – עמוד השדרה של הצמיחה הכלכלית – עלולים להיפגע מכך. מחיר הדלק לצרכנים כבר עלה ביותר מ-7% החודש.

האם האינפלציה סביב העולם תעלה?

מכיוון שאנרגיה היא סעיף בולט במדד המחירים לצרכן, מקבלי ההחלטות מסתכלים על אינדקסים שאינם כוללים רכיבים תנודתיים. אם העלייה במחיר הנפט תהיה עקבית ומתמשכת, היא תשפיע בסופו של דבר גם על מחירי התחבורה וגם על מחירי השירותים לציבור (חשמל, מים ועוד).  

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ