אחרי שנפגעו ממלחמת הסחר – הרפתנים בוויסקונסין הם זן נכחד

מלחמת הסחר שיזם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם מדינות רבות בעולם שברה את חקלאי החלב בוויסקונסין ■ כעת חוות רבות ב"מדינת החלב" עוברות לייצור בשר או ירקות - או פשוט נסגרות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קטיה וולקר וילדיה בחווה המשפחתית שלהם בוויסקונסין
קטיה וולקר וילדיה בחווה המשפחתית שלהם בוויסקונסיןצילום: MATTHEW HINTZ / NYT

במשך עשורים נהגו דניס וטום מורי לקום לפני 5 בבוקר ולצעוד בבוץ ובשלג כדי לחלוב את הפרות בחווה שבבעלות משפחתם מאז 1939. החודש, אחרי שנים שבהן מחירי החלב נופלים וחובותיהם התנפחו, מכרו בני המשפחה את הפרה החולבת האחרונה. בני המשפחה הצטלמו איתה בוכים כשהעמיסו אותה למשאית.

"נורא לראות אותן הולכות ככה", אמרה דניס מורי, 53, "זה מפחיד מפני שאנחנו לא יודעים איך תיראה המשכורת הבאה שלנו". ויסקונסין ידועה בתור מדינת החלב של אמריקה, אך יצרני החלב במדינה נעלמים בגלל שלל גורמים, ביניהם מדיניותו של דונלד טראמפ נשיא ארה"ב ומלחמת הסחר הגלובלית.

בשנתיים האחרונות כ-1,200 חוות חלב הפסיקו לחלוב פרות, והשנה 212 חוות נעלמו, כשרבים עברו לייצור בשר או ירקות. המספר הכולל של עדרים בוויסקונסין הוא עכשיו פחות מ-8,000 - כמחצית ממה שהיו לפני 15 שנים. ב-2018, 49 חוות בוויסקונסין הגישו בקשה לפשיטת רגל – המספר הגבוה ביותר מכל המדינות בארה"ב, לפי נתוני איגוד החקלאים האמריקאי.

ג'וש מוריי בחווה המשפחתית שלו
ג'וש מוריי בחווה המשפחתית שלוצילום: MATTHEW HINTZ / NYT

גורלם של חוואי ויסקונסין הפך בעיה פוליטית חמורה עבור טראמפ, שזכה ברוב זעום במדינה זו בבחירות ב-2016 ומקווה לזכות בה גם ב-2020. ביום שבת ישתתף הנשיא בעצרת בחירות בעיר גרין ביי בוויסקונסין, שם הוא צפוי להתפאר במדיניות הסחר שלו ובהישגים כמו הסכם הסחר החופשי החדש בצפון אמריקה, שאמור להגדיל את יצוא החלב לקנדה.

ואולם, מדיניות הסחר שלו דחפה את החקלאים בוויסקונסין, שמתקשים לשרוד, לקצה. מחירי החלב ירדה ב-40% בחמש השנים האחרונות, בעקבות התפתחות טכנולוגית שהפכה את ייצור החלב לקל יותר ובעקבות מדיניות של ויסקונסין להגדיל את תפוקת החלב.

בנוסף, טראמפ הטיל מכסים על יבוא אלומיניום ופלדה ממדינות זרות במטרה לעזור ליצרני המתכת בארה"ב. אך מכסים אלו נענו במכסים שהטילו מקסיקו, קנדה, סין ואירופה על יבוא מוצרי חלב מארה"ב. המכס הכואב ביותר עבור חקלאי ויסקונסין היה מכס של 25% שהטילה מקסיקו על יבוא גבינות מארה"ב, שהם חלק ניכר ממוצרי החלב בוויסקונסין.

מחירי חלב ארה"ב

טראמפ מתעקש כי הנזק שגורמת מלחמת הסחר בטווח הקצר ישתלם בטווח הארוך על ידי גישה לשווקים חדשים בעולם. הוא ניסה למתן את הפגיעה בחקלאים על ידי מתן סיוע פדרלי לאלו שנפגעו הכי הרבה ממלחמת הסחר. ואולם, התפוררות תעשיית החלב בוויסקונסין גורמת לחלק מהם לתהות אם הבטחותיו של טראמפ יתגשמו בזמן כדי להציל את החוות שלהם.

"החוות הקטנות מתקשות לשרוד עם המחירים הנמוכים של מוצרי החלב", אמר ג'וש מורי, בן 22 שלומד מדעי בעלי חיים ומסייע למשפחתו במעבר מחלב לייצור בשר. הסכום של 400 דולר שקיבלה המשפחה כסיוע פדרלי לא הספיק כדי להציל את חוות החלב.

חקלאים רבים עברו מייצור חלב למוצרים אחרים, לאחר שמלחמת הסחר היתה הקש ששבר את גב הגמל. סימני האזהרה היו ברורים: מחיר החלב ירד בחמש השנים האחרונות מ-26 דולר לכ-45 ק"ג (100 פאונד) - ל-17 דולר בלבד; עליית החוות התאגידיות וייעול תהליכי ייצור החלב הובילו להצפה של השוק, כאשר הצריכה ירדה.

דניס מוריי מנשקת עז בחווה המשפחתית בוויסקונסין
דניס מוריי מנשקת עז בחווה המשפחתית בוויסקונסיןצילום: MATTHEW HINTZ / NYT

הסכם הסחר החופשי בצפון אמריקה, שאמור להעניק לחקלאי החלב גישה לשוק הקנדי, עדיין לא אושר על ידי הקונגרס - וייתכן שלא יאושר לעולם בעקבות התנגדות הדמוקרטים. טראמפ עדיין לא הסיר את המכסים על פלדה ואלומיניום על שותפות סחר כמו אירופה וקנדה, שבתגובה מסרבות להסיר את המכס על מוצרי חלב אמריקאיים.

מצבם של החקלאים בוויסקונסין מייצג את מצבם של החקלאים בכל ארה"ב. הכנסות החקלאים בארה"ב ב-2018 הגיעו ל-63.1 מיליארד דולר – הסכום הנמוך השני בגודלו בעשור האחרון. משרד המסחר פרסם ביום שישי האחרון נתונים שלפיהם החקלאים בארה"ב לא צופים שיפור במצבם.

דו"ח של מועצת יצוא החלב של ארה"ב, ארגון ללא מטרות רווח שמקדם את האינטרסים של חקלאי החלב, העריך כי בשבע השנים הבאות, המכסים שהטילו סין ומקסיקו עשויים להוריד את יצוא מוצרי החלב מארה"ב ב-2.7 מיליארד דולר ולצמצם את הכנסות החקלאים ב-16.6 מיליארד דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker