התאוששות חדה בצמיחה בארה"ב: התמ"ג גדל ב-3.2% ברבעון הראשון

כלכלנים צפו צמיחה של 2.3% בלבד ■ גידול במלאי העסקי ובמסחר האפיל בהשפעתו על האטה בצריכה הפרטית ■ ירידה במדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה

סוכנויות הידיעות
בלומברג
כלכלת ארה"ב
התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הראשון של השנה בקצב שנתי של 3.2%צילום: בלומברג

כלכלת ארה"ב צמחה בקצב חד מהצפוי ברבעון הראשון של השנה לאחר שגידול במלאי העסקי ובסחר האפיל בהשפעתו על האטה בצריכה הפרטית.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הראשון של השנה בקצב שנתי של 3.2%, כך מסר היום (ו') משרד המסחר האמריקאי - שיפור חד לעומת קצב של 2.2% ברבעון הרביעי של 2018, והרבה מעל לתחזיות הכלכלנים לצמיחה בקצב שנתי של 2.3%. עם זאת, הצריכה הפרטית צמחה ברבעון הראשון ב-1.2% - הקצב המתון ביותר זה שנה.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) הצביעה על האטה באינפלציה ברבעון הראשון של השנה. המדד נפל לקצב שנתי של 1.4% ברבעון לעומת קצב של 1.9% ברבעון הרביעי - נמוך משמעותית מיעד אינפלציה של 2% שקבע הבנק הפדרלי.

בניכוי מחירי המזון והאנרגיה - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - טיפס המדד בקצב שנתי של 1.7% ברבעון הראשון, האטה לעומת קצב של 1.9% ברבעון הרביעי.

ההאצה הראשונה בצמיחת התמ"ג מאז אמצע 2018 שיקפה את התרומה המשותפת הגדולה ביותר מאז 2013 של שני רכיבים תנודתיים בדרך כלל - מלאים ומסחר - שעלולים להכביד על הצמיחה בהמשך השנה. הגידול בצמיחה שיקף בעיקר ירידה בייבוא, גידול בהוצאות של ממשלות מדינתיות ורשויות מקומיות וגידול במלאים.

ההתאוששות בצמיחה נרשמה למרות השבתת הממשל הפדרלי במהלך מרבית חודש ינואר, שקיזזה 0.3% מקצב הצמיחה הרבעוני, כך מסר משרד המסחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker