נשיא סין מאותת כי יסכים לדרישות של טראמפ במלחמת הסחר

שי ג'ינפינג נאם היום בפסגת יוזמת החגורה והדרך ואמר כי סין לא תבצע פיחות ביואן, תטפל בנושא הסובסידיות הממשלתיות ותגן על קניין רוחני - נושאים שארה"ב העלתה במסגרת שיחות הסחר

לוגו בלומברג
בלומברג
שי ג'ינפינג בפסגת החגורה והדרך בבייג'ין
שי ג'ינפינג בפסגת החגורה והדרך בבייג'יןצילום: How Hwee Young/אי־פי

שי ג'ינפינג, נשיא סין, נאם בפני 40 מנהיגים ממדינות בעולם שהגיעו לפסגת יוזמת החגורה והדרך בבייג'ין, אך דבריו ככל הנראה היו מכוונים למנהיג שלא היה בקהל: דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב.

שי הקדיש חלק ניכר מנאומו לרפורמות שייערכו בסין, הבטיח להתייחס לנושא הסובסידיות הממשלתיות לחברות פרטיות, הגנה על קניין רוחני ומתן גישה למשקיעים זרים ביותר במגזרים שונים בסין וכן הימנעות מפיחות ביואן. כל ארבעת הנושאים האלה הם חלק מהדרישות של ארה"ב מסין במסגרת שיחות הסחר.

"אנחנו מייחסים חשיבות רבה למימוש הסכמי סחר עליהם חתמנו עם מדינות אחרות", אמר שי. "סין תקבע סטנדרטים להתנהלות גורמי ממשל בכל הרמות, תבטל רגולציה לא הגיונית, סובסידיות והתנהלות שפוגעת בתחרות הוגנת ומעוותת את השווקים", אמר שי.

גורמי ממשל בסין השמיעו הבטחות אלה בחודשים האחרונים וסין אף חוקקה חוק חדש להשקעות זרות ואסרה העברת טכנולוגיה בכפייה. המשלחת האמריקאית לשיחות המשא ומתן, בראשות נציג הסחר של ארה"ב רוברט לייטהייזר, תחזור לסבב נוסף של שיחות בבייג'ין בשבוע הבא, ולאחר מכן צפויים שי וטראמפ להיפגש כדי לחתום על הסכם סחר.

בלומברג דיווח השבוע כי ארה"ב ביקשה מסין לשמור על יציבות היואן כדי לנטרל מאמצים לריכוך ההשפעה של המכסים שהטילה ארה"ב על מוצרים סיניים. "סין לא תבצע פיחות במטבע שעשוי לפגוע במדינות אחרות", אמר שי והוסיף כי שער היואן יישאר ברמה סבירה וכי השווקים ישחקו תפקיד גדול יותר בקביעת ערך המטבע.

כ-5,000 איש משתתפים בפסגת החגורה והדרך, שמתמקדת בתוכנית שהחלה ב-2013 לחידוש נתיבי סחר עתיקים בין אסיה והמערב. לפחות שבע מדינות שהסכימו לפרויקטים של יוזמת החגורה והדרך ביטלו אותם או הפסיקו אותם זמנית.

סין מתכוונת לנקוט שורה של צעדים להגביר את השליטה ולעודד השקעות ביוזמת החגורה והדרך. סין מתכננת לקבוע חוקים ברורים יותר למעורבות חברות ממשלתיות בפרויקטים, שימוש מוגבל במותג החגורה והדרך ובניית מנגנון בקרה חיצוני לחשבונאות ולמניעת שחיתות בפרויקטים. "הבנק המרכזי של סין יבנה מערכת השקעות פתוחה ומכוונת לשווקים", אמר ייה גאנג, נשיא הבנק המרכזי של סין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker