שיחות המיזוג בין דויטשה בנק לקומרצבנק קרסו; רווחי UBS ירדו ב-27%

שני הבנקים הגדולים בגרמניה החליטו כי הסיכונים במיזוג גדולים מדי ■ במקביל, מנכ"ל רויאל בנק אוף סקוטלנד הודיע כי יפרוש בעוד שנה ■ UBS הודיע על ירידה ברווחים אך גם על זרימה של 22 מיליארד דולר לבנק מעשירים באסיה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו של קרומרצבנק ודויטשה בנק בבורסת פרנקפורט
לוגו בלומברג
בלומברג

שיחות המיזוג בין דויטשה בנק לקומרצבנק קרסו. שני הבנקים החליטו כי הסיכונים במיזוג גדולים מדי, והכריזו על ההחלטה להפסקת השיחות.

דויטשה בנק וקומרצבנק ניהלו מגעים למיזוג מאז אמצע מארס, אך נתקלו בהתנגדות מאסיבית מצד ארגוני עובדים ובביקורת מצד משקיעים בבנקים. דויטשה בנק כבר עובד על תוכנית ב' שיוכל להציג למשקיעים.

דויטשה בנק הוא אחד הבנק החשובים ביותר בעולם עם נכסים בסך 1.5 טריליון דולר. ארגוני עובדים מתנגדים לקיצוץ במשרות שיתרחש בעקבות המיזוג עם קומרצבנק, ומחוקקים בגרמניה מתרחקים מאולף שולץ, שר האוצר שראה במיזוג צעד חיובי להתאוששות המערכת הבנקאית בגרמניה. בעלי מניות גדולות כמו משקיעים מקטאר ומבלאקרוק תהו אם יש היגיון במיזוג.

המגעים למיזוג נעשו בניסיון לחזק את שני הבנקים שמניותיהם ירדו ב-90% מהשיא, ובמטרה לחזק את מערכת הבנקאות בגרמניה שאינה עומדת בתחרות מול וול סטריט. שני הבנקים מתמודדים עד היום עם בעיות שהן תוצאה של התרחבות אגרסיבית שנעצרה במשבר הכלכלי. דויטשה בנק שרד את המשבר הגלובלי ללא סיוע ישיר, ושילם 18 מיליארד דולר בקנסות בעשור האחרון. קומרצבנק קיבל חבילת חילוץ מהממשלה לאחר שקנה את בנק דרזדן שבועיים לפני פרוץ המשבר ב-2008.

בנק ההשקעות השוויצי UBS דיווח על ירידה של 27% ברווח

UBS, בנק ההשקעות השווייצי, דיווח על ירידה של 27% ברווח הנקי ל-860 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2019. הרווח התפעולי ירד ב-12% ל-7.22 מיליארד דולר. עם זאת, עשירים מאסיה הזרימו לבנק כ-22.3 מיליארד דולר, כ-75% מהכסף החדש שזרם לבנק, כך שהבנק התאושש מפדיונות ברבעון הרביעי.

סרג'יו ארמוטי, מנכ"ל הבנק, אמר כי המצב בשווקים השתפר מאז מארס, לאחר שכינה את הרבעון הראשון "הגרוע ביותר בשנים האחרונות". הבנק קיצץ 300 מיליון דולר בהוצאות בעקבות התוצאות ברבעון.

סניף UBS בשוויץצילום: אי־פי

ההכנסות מבנקאות השקעות ירדו ב-27% ברבעון, בעוד הכנסות חטיבת ניהול ההון הגלובלית ירדו ב-9%. הבנק מסר כי הקיצוצים שעליהם הכריז בסוף מארס ישתלמו ברבעון השני, וכי הבנק ישלים את יעדיו לרכישה חוזרת של מניות ב-2019 במיליארד דולר. UBS קיצץ אלפי משרות בבנקאות ההשקעות בעשור האחרון במסגרת מעבר לבנקאות פרטית. המעבר שמר על יציבות הרווחים של הבנק, אך הוביל לירידה בהכנסות בעקבות ירידות בשווקים.

מנכ"ל רויאל בנק אוף סקוטלנד יפרוש מתפקידו בעוד שנה

רוס מקאוון, מנכ"ל רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS), הודיע כי יפרוש מתפקידו בעוד שנה מהיום. הבנק הודיע כי יחל מיידית באיתור מנכ"ל חדש. המנכ"ל הניו זילנדי בן ה-61 פורש מתפקידו לאחר שהבנק הגיע להסכם פשרה גדול עם הרשויות בארה"ב בשנה שעברה. מניית RBS יורדת ב-1.3% בלונדון.

"הוא הוביל בהצלחה את האסטרטגיה להתמקדות מחדש בשווקים בבריטניה ובאירלנד, וביצע את אחד השינויים הגדולים ביותר בהיסטוריה במערכת תאגידית בבריטניה", אמר יו"ר הבנק האוורד דיוויס.

צילום: אי־פי

מקאוון אותת בעבר כי הוא צפוי לפרוש, ואמר כי הוא יישאר בבנק עד להשלמת התוכנית ל-2020. גורמים המכירים את הנושא מעריכים כי אליסון רוז, מנהלת חטיבת הבנקאות הפרטית והמסחרית בבריטניה, עשויה להיות היורשת של מקאוון.

המנכ"ל הבא יצטרך להמשיך במדיניות הקיצוץ בהוצאות ובמציאת מנועי צמיחה בשוקי בריטניה ואירלנד, שאותם תיאר מקאוון כתחרותיים ביותר. RBS חזר להיות רווחי רק ב-2017, אז הודיע על חלוקת הדיווידנד הראשונה זה עשר שנים.

לפני כן הבנק עבר עשור של הפסדים ושערוריות, ביניהם שערוריית ריבית הליבור, מעורבות הבנק במשכנתאות סאב-פריים בארה"ב ועוד. הבנק הולאם, וחויב לבנות מחדש את חטיבת ההשקעות שהיתה בעבר הגדולה בעולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker