עוקפת את שברון: אוקסידנטל פטרוליום מציעה 38 מיליארד דולר עבור אנדרקו

שברון הגישה לפני כשבועיים הצעת רכש בסך 33 מיליארד דולר לחברת הנפט, שמחזיקה בנכסים באגן פרמיאן ■ אם תצא לפועל, תהיה עסקת אוקסידנטל-אנדרקו הרביעית בגודלה בתעשיית הנפט

לוגו רויטרס
רויטרס
קידוח נפט של אוקסידנטל באגן פרמיאן
קידוח נפט של אוקסידנטל באגן פרמיאןצילום: Bloomberg

אוקסידנטל פטרוליום פתחה בקרב הראשון זה שנים על רכישת חברת נפט, לאחר שהציעה 38 מיליארד דולר עבור אנדרקו פטרוליום - ועקפה את הצעת הרכש בסך 33 מיליארד דולר שהגישה שברון לפני כשבועיים.

שתי החברות, שברון ואוקסידנטל, מציעות מחיר גבוה לאחזקות אנדרקו באגן פרמיאן במערב טקסס וניו מקסיקו. האגן הגיאולוגי מכיל כמויות גז ונפט שיכולות לייצר אספקה לעשרות שנים, וכל זאת בשימוש בטכניקות קידוח זולות.

אוקסידנטל פטרוליום - אנדרקו
אוקסידנטל פטרוליום - אנדרקוצילום: Reed Saxon/אי־פי

ההצעה המפתיעה של אוקסידנטל במחיר של 76 דולר למניה מעניקה לאנדרקו שווי של 57 מיליארד דולר, כולל חובות. ההצעה גבוהה מהצעת שברון לרכישת המניות לפי מחיר של 65 דולר למניה, שמעניקה לחברה שווי של 50 מיליארד דולר. עסקת אוקסידנטל-אנדרקו, אם תצא לפועל, תהיה העסקה הרביעית בגודלה בתעשיית הנפט.

אנדרקו מסרה כי קיבלה את הצעת הרכש אך עדיין לא קבעה אם היא עדיפה על הצעת שברון, ולעת עתה ממשיכה להמליץ על מכירתה לשברון. "אנו בטוחים כי העסקה בין שברון לאנדרקו תושלם", אמר קנט רוברטסון, דובר שברון.

אוקסידנטל מסרה כי הגדילה את סכום המזומן בהצעת הרכש ל-50%. שברון מציעה לרכוש את מניות אנדרקו ב-25% במזומן, והיתר במניות שברון.

מניית אנדרקו עלתה אמש ב-11.5% ל-71.4 דולר, מעל למחיר הרכישה של 65 דולר למניה שהציעה שברון. מניית אוקסידנטל ירדה ב-0.6% ל-62 דולר למניה, ומניית שברון ירדה ב-3.1% ל-118 דולר.

העסקה, אם תושלם, תוסיף לאוקסידנטל כאלף קמ"ר באחזקותיה באגן פרמיאן, ותכפיל את תפוקת הנפט והגז העולמית שלה ל-1.4 מיליון חביות ליום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker