המשקיעים גילו עד כמה גרוע היה הרבעון האחרון של טסלה

יצרנית המכוניות החשמליות של אילון מאסק חזרה להפסד אחרי שני רבעונים רצופים של רווחיות ■ צופה הפסד גם ברבעון הנוכחי ■ כמות המזומנים בקופתה התכווצה ב-1.5 מיליארד דולר ברבעון הראשון ■ החמיצה תחזיות האנליסטים בשורה התחתונה והעליונה

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
מנכ"ל טסלה, אילון מאסק
מנכ"ל טסלה, אילון מאסקצילום: Jae C. Hong/אי־פי

בשוק ההון גילו הערב (ד') עד כמה גרוע היה הרבעון האחרון של  טסלה . האנליסטים הורידו את התחזיות שלהם בשבועות האחרונים, במיוחד לאחר פרסום נתוני המסירות המאכזבים מוקדם יותר החודש. נתונים אלה הצטרפו לאווירה קודרת גם כך, בעקבות הודעות טסלה בינואר על קיצוץ של 7% בכוח העבודה במטרה לצמצם עלויות, ועל הוזלת מחירי מכוניותיה.

הערב, דיווחה יצרנית המכוניות החשמליות, שבראשה עומד המנכ"ל אילון מאסק, על הפסד רבעוני ראשון לאחר שני רבעונים רצופים של רווחיות. עם זאת, למרות שהחברה החמיצה את תחזיות האנליסטים הן בשורה התחתונה והן בשורה העליונה, מניית טסלה יורדת ב-0.5% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בירידה של 2%.

טסלה רשמה ברבעון הראשון של השנה הפסד של 702 מיליון דולר, או הפסד של 4.1 דולר למניה, לפי כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב (GAAP), לעומת הפסד של 710 מיליון דולר, או הפסד של 4.19 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה החברה על הפסד של 494 מיליון דולר, או הפסד של 2.9 דולר למניה, לעומת הפסד של 3.35 דולר למניה בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה להפסד נמוך יותר של 1.3 דולר למניה.

מאסק העריך כבר לפני חודשיים כי החברה תחזור להפסיד ברבעון הראשון של השנה, אולם גם העריך באותה עת כי תשוב לרווחיות ברבעון השני - דבר שכבר אינו צפוי להתחרש. "לאחר שהשפעת הגידול במסירות המכוניות והצמצום ההוצאות תורגש במלואה, אנו צופים לשוב לרווחיות ברבעון השלישי של השנה ולצמצם משמעותית את הפסדינו ברבעון השני", כתב מאסק במכתב למשקיעים שפורסם יחד עם הדו"חות הערב.

הכנסות טסלה ברבעון הראשון של השנה הסתכמו ב-4.5 מיליארד דולר, צמיחה של יותר מ-30% לעומת הכנסות של 3.4 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנת 2018, אך נפילה של 37% לעומת מכירות של 7.2 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2018. תוצאות טסלה בשורה העליונה היו נמוכות משמעותית מתחזיות האנליסטים להכנסות של 4.8 מיליארד דולר.

טסלה
טסלהצילום: בלומברג

מוקדם יותר החודש דיווחה טסלה כי מסרה ללקוחות 63 אלף מכוניות ברבעון הראשון, נפילה של 31% לעומת הרבעון הרביעי. החברה דבקה היום בתחזיתה הקודמת לפיה תמסור ללקוחות השנה 360-400 אלף מכוניות, או גידול של 45%-65% לעומת שנת 2018. החברה צופה למסור ללקוחות ברבעון השני 90-100 אלף מכוניות.

בקופת המזומנים של טסלה היו נכון לסוף הרבעון הראשון 2.2 מיליארד דולר לעומת 3.7 מיליארד דולר בסוף הרבעון הרביעי, מסרה היום החברה. טסלה ייחסה את קצב שריפת המזומנים המואץ ברבעון הראשון לפירעונן במארס אג"ח להמרה בסך 920 מיליון דולר, וכן להוצאות הכרוכות בתחילת מסירתן של מכוניות מדגם מודל 3 ללקחות באירופה ובסין.

שלל מכשולים

מאז חשיפת מכונית מודל 3 לפני שלוש שנים, נאלצה טסלה להתמודד עם שלל מכשולים, ובהם בעיות ייצור ולוגיסטיקה, קשיי מימון והתנהגות בלתי יציבה של מאסק. אם לא די בכך, הרבעון הראשון של 2019 היה הראשון אחרי תחילת צמצום זיכוי מס פדרלי לרוכשי מכוניות חשמליות בארה"ב, אשר אילץ את טסלה להוזיל את מחירי דגמיה. בתחילת ינואר, לאחר צימצום הזיכוי מ-7,500 דולר ל-3,750 דולר, נאלצה טסלה להוזיל ב-2,000 דולר את מחירי כל דגמיה - מודל 3, מודל S ומודל X.

הבעיה המדוברת עלולה להחריף בהמשך השנה. בתחילת יולי יצומצם הזיכוי ל-1,875 דולר, ובתחילת 2020 יבוטל סופית. כל הורדה של הזיכוי מייקרת את העלות בפועל של מכוניות טסלה לקונים בארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker