מיקרוסופט היכתה את התחזיות; שווייה מתקרב לטריליון דולר

ענקית התוכנה דיווחה על זינוק של כמעט 20% ברווחים ושל 14% בהכנסות ברבעון הראשון הודות להמשך צמיחתם המהירה של עסקי מחשוב הענן ■ הכנסות גבוהות מהצפוי גם מרישוי מערכת ההפעלה וינדוס והרשת החברתית העסקית לינקדאין

בלומברג
סוכנויות הידיעות
מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה
מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלהצילום: FABRIZIO BENSCH/רויטרס
בלומברג
סוכנויות הידיעות

ענקית התוכנה מיקרוסופט  דיווחה הערב (ד') על צמיחה חדה מהצפוי ברווחיה ובהכנסותיה ברבעון הראשון של השנה, הודות להמשך צמיחתם המהירה של עסקי מחשוב הענן, ובזכות גידול חד מהצפוי בהכנסותיה מרישוי מערכת ההפעלה וינדוס ומהרשת החברתית העסקית לינקדאין.

מניית מיקרוסופט קופצת ב-3.3% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בירידה של 0.3% לרמת מחירים ששיקפה לחברה שווי שוק של 959.1 מיליארד דולר.

הדו"חות הרבעוניים החזקים עשויים לדחוף את שווי השוק של מיקרוסופט מעל לרף של טריליון דולר בפעם הראשונה. מניית מיקרוסופט זינקה ביותר מ-33% מאז השפל אליו נפלה בדצמבר, ונסגרה ביום שלישי בשיא, ובמרחק של 4% ממחיר שישקף לה שווי שוק של טריליון דולר.

מיקרוסופט רשמה ברבעון הראשון של השנה רווח מותאם של 1.14 דולר למניה, גידול של 20% לעומת רווח של 95 סנט למניה ברבעון המקביל ב-2018, ומעל לתחזיות האנליסטים לרווח של דולר אחד למניה. החברה רשמה ברבעון רווח נקי של 8.8 מיליארד דולר, צמיחה של כ-19% לעומת רווח נקי של 7.42 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

הכנסות החברה ברבעון הסתכמו ב-30.57 מיליארד דולר, צמיחה של 14% לעומת הכנסות של 26.82 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה, ומעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 29.86 מיליארד דולר.

מחשוב הענן הפתיע לטובה

עיקר תשומת הלב הוקדש לצמיחה של שירות מחשוב הענן אז'ור (Azure) - מנוע הצמיחה המרכזי של חברת התוכנה הגדולה בתבל. הכנסות אז'ור ברבעון צמחו ב-73% לעומת הרבעון הראשון של 2018 - שיעור הצמיחה הנמוך ביותר מאז החלה מיקרוסופט לפרסם את הכנסות אז'ור לפני שלוש שנים. עם זאת, הצמיחה עלתה על תחזיות האנליסטים שצפו גידול של 68%.

ברבעון הרביעי והשלישי של 2018 צמחו הכנסות אז'ור ב-76%. ברבעון השני של 2018 זינקו הכנסות אז'ור ב-89%, וברבעון הראשון נסקו ב-93%.

שירות תשתיות הענן אז'ור הפך את מיקרוסופט לאחת ממובילות שוק ה-IT לעסקים גדולים, ומהווה כיום את האיום הממשי היחיד על שליטתה הבלתי-מעורערת של אמזון ווב סרוויסס (AWS) בשוק שירותי הענן.

מיקרוסופט
מיקרוסופטצילום: © Jacky Naegelen / Reuters/ר

הכנסות חטיבת מחשוב הענן (Intelligent Cloud) של מיקרוסופט, הכוללת בין השאר את אז'ור, צמחו ב-41% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו ב-9.6 מיליארד דולר - מעל לתחזיות האנליסטים של 9.3 מיליארד דולר.

הצלחתו של אז'ור היא המפתח למאמציו של המנכ"ל סאטיה נאדלה להעתיק את מוקד פעילות החברה האמריקאית מתוכנות למחשבים אישיים אל תחום מחשוב הענן.

הכנסות חטיבת פריון העבודה והתהליכים העסקיים (Productivity & Business Processes), הכוללת בין השאר את אופיס 365 (גרסת הרשת של יישומי אופיס) ואת הרשת החברתית העסקית לינקדאין, הפתיעו אף הן לטובה לאחר שצמחו ב-14% ל-10.2 מיליארד דולר - מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 10 מיליארד דולר.

הפתעה לטובה סיפקו גם הכנסות חטיבת המחשוב האישי של מיקרוסופט (More Personal Computing) - החטיבה הגדולה ביותר של החברה במונחי מכירות, שכוללת את מערכת ההפעלה ווינדוס כמו גם מוצרי חומרה כמו מחשב הטאבלט סרפס וקונסולת המשחקים Xbox - שצמחו ב-8% והסתכמו ב-10.7 מיליארד דולר. תחזית האנליסטים היתה להכנסות נמוכות יותר בסך 10.5 מיליארד דולר.

המהפכה של נאדלה

מיקרוסופט סבלה בשנים האחרונות מפגיעה במכירות מוצרי הדגל שלה, מערכת ההפעלה ווינדוס ותוכנות אופיס, כתוצאה מהירידה במכירות של מחשבים אישיים בעולם, אולם צמיחתו המהירה של תחום מחשוב הענן סייעה לפצות על החולשה בעסקי מיקרוסופט הקשורים ל-PC.

מאז כניסתו של סאטיה נאדלה לתפקיד המנכ"ל ב-2014, נהנתה מיקרוסופט מהתאוששות דרמטית בעסקיה, הודות להתמקדות הגוברת בתחומי מחשוב הענן והמובייל.

המהלך שהוביל נאדלה, של מעבר מפעילות בתחום התוכנות ל-PC לעבר תחומים עסקיים עם שולי רווח גבוהים יותר כמו תשתיות ואפליקציות, הזניק את מניית מיקרוסופט לשיאים חדשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום