הכנסות פייסבוק עלו על התחזיות; הוצאות משפטיות פגעו ברווחים

ענקית הרשתות החברתיות צופה קנס של עד חמישה מיליארד דולר בעקבות פרשת קיימברידג' אנליטיקה ■ צמיחה חדה מהצפוי של 26% בהכנסות מעידה כי למרות השערוריות המפרסמים והמשתמשים שומרים אמונים לחברה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד פייסבוק
מארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד פייסבוקצילום: Marcio Jose Sanchez/אי־פי

פייסבוק דיווחה הערב על צמיחה חדה מהצפוי בהכנסות הרבעוניות - עדות לכך שלמרות השערוריות והביקורת, המפרסמים והמשתמשים נותרו נאמנים למי ששולטת כמעט בבלעדיות בתחום המדיה החברתית. מניית פייסבוק קופצת ביותר מ-6% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בירידה של 0.7%.

כמו כן, הודיעה פייסבוק  על הפרשה של שלושה מיליארד דולר לכיסוי הוצאות הכרוכות בחקירת פרטיות שמנהלת נגדה נציבות הסחר הפדרלית בארה"ב (FTC) בעקבות שערוריית קיימברידג' אנליטיקה, ואשר טרם הושלמה.

פייסבוק העריכה כי בסופו של דבר ייתכן כי ההפרשה תגדל לחמישה מיליארד דולר. "העניין טרם נפתר, ואין כל ודאות לגבי העיתוי או התנאים של כל תוצאה סופית", מסרה החברה בדו"חות.

פייסבוק רשמה ברבעון הראשון רווח של 2.43 מיליארד דולר, או רווח של 85 סנט למניה - נפילה של כמעט 50% לעומת רווח של 4.99 מיליארד דולר, או רווח של 1.69 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. עם זאת, בניכוי ההוצאה הקשורה לחקירת נציבות הסחר, רשמה פייסבוק רווח של 5.43 מיליארד דולר, או רווח של 1.89 דולר למניה - מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 4.69 מיליארד דולר, או רווח של 1.62 דולר למניה.

הכנסות פייסבוק בתקופה המדווחת הסתכמו ב-15.1 מיליארד דולר, צמיחה של 26% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ומעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של מעט פחות מ-15 מיליארד דולר. עם זאת, תוצאות החברה בשורה העליונה שיקפו את המשך מגמת ההאטה בעליית ההכנסותיה, שגדלו ב-30.4% ברבעון הרביעי של 2018, וב-32.9% ברבעון השלישי - ואשר שמו קץ לרצף של 12 רבעונים שבמהלכם רשמה פייסבוק צמיחה של יותר מ-40% בהכנסות.

מספר המשתמשים היומיים בשירות הליבה של פייסבוק (לא כולל וואטסאפ ואינסטגרם שבבעלותה), גדל ברבעון הראשון ב-8% לעומת התקופה המקבילה, ל-1.56 מיליארד - בהתאם לתחזיות האנליסטים. עם זאת, זוהי האטה לעומת צמיחה של 8.6% ברבעון הרביעי. מספר המשתמשים החודשיים, כלומר אלה שנכנסים לחשבונם לפחות פעם בחודש, גדל ל-2.38 מיליארד - מעט מעל לתחזיות האנליסטים של 2.37 מיליארד.

דוכן של פייסבוק בתערוכה בניו דלהי, השנה
דוכן של פייסבוק בתערוכה בניו דלהי, השנהצילום: ANUSHREE FADNAVIS/רויטרס

השנה החולפת היתה קשה עבור פייסבוק, שעמדה במרכזן של כמה שערוריות. מלבד השערורייה סביב השימוש במידע אישי של עשרות מיליוני משתמשי פייסבוק על ידי חברת הייעוץ הפוליטי קיימברידג' אנליטיקה - פרשה שהתפוצצה במארס 2018 - ספגה פייסבוק ביקורת גם על מדיניות ניטור התוכן שלה.

חשיפת המעורבות של רוסיה במערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016, והשימוש שעשתה בפלטפורמות כמו פייסבוק וטוויטר להפצת פייק ניוז, חיזקו את הקולות המצדדים בהגברת השקיפות של חברות שמפעילות רשתות חברתיות ובהידוק הפיקוח עליהן, כדי להגן על פרטיות המשתמשים.

יותר פרטיות - בלי לפגוע בהכנסות

בחודש שעבר הכריז מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, כי עתיד פיתוח המוצר של החברה יתמקד בהודעות מוצפנות, פרטיות ופגות-תוקף, וכי בכוונת פייסבוק לבנות מחדש רבים מהמאפיינים שלה על מנת להגיע ליעדים חדשים אלה. "אני מבין שאנשים רבים לא חושבים שפייסבוק מסוגלת או אפילו רוצה לבנות פלטפורמה שמתמקדת בפרטיות - מפני שלמען האמת אין לנו כרגע מוניטין טוב בבניית שירותים ששומרים על פרטיות, ובאופן היסטורי התמקדנו בכלים לשיתוף פתוח יותר", כתב צוקרברג בפוסט בעל 3,200 המלים שפירסם בבלוג שלו בשישי במארס.

עוד הוסיף צוקרברג כי "הוכחנו שוב ושוב שאנחנו מסוגלים להתפתח ולבנות שירותים שאנשים באמת רוצים, כולל בתחום של הודעות פרטיות וסטוריס". עם זאת, צוקרברג לא הסביר בפוסט כיצד המהלך עתיד להשפיע על עסקי הפרסום של פייסבוק.

השינויים יכללו אפשרות לשלוח הודעות בין נכסים שונים שבבעלות פייסבוק, כולל וואטסאפ ואינסטגרם, דבר שצפוי להקל על פייסבוק למזג מידע על זהויות משתמשים. "כמובן, זה יתבצע רק מבחירה ותוכלו להמשיך לשמור על חשבונות נפרדים אם תרצו בכך", כתב אז צוקרברג.

בחודש ינואר דווח כי צוקרברג מתכנן למזג את שירותי המסרים המידיים של ענקית הרשתות החברתיות - וואטסאפ, אינסטגרם ופייסבוק מסנג'ר - בניסיון להגביר את שליטתו בחטיבות החברה. המהלך יחייב אלפי עובדים של פייסבוק לסדר מחדש את תצורת המערכות כדי להבטיח תאימות בין וואטסאפ לאינסטגרם ופייסבוק מסנג'ר ברמות הבסיסיות ביותר.

מקורות טענו בינואר כי שלושת השירותים הללו אמנם ימשיכו לפעול כאפליקציות עצמאיות, אולם תשתית המסרים המידיים שעליה יפעלו תאוחד. פייסבוק עדיין נמצאת בשלבים מוקדמים של המהלך ומתכננת להשלים אותו עד לסוף 2019 או ראשית 2020.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker