737 מקס מכה בבואינג: עלויות של יותר ממיליארד דולר בעקבות קרקוע הדגם

ענקית התעופה-חלל השהתה התחזית השנתית ותוכנית לקנייה חוזרת של מניות ■ ירידה חדה מהצפוי ברווח ובמכירות ברבעון הראשון של השנה ■ נפילה של 9% במכירות של מטוסי נוסעים

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בואינג
מטוס דרימליינר 787 של באוינגצילום: Bloomberg

בואינג הודיעה על השהיית תחזיותיה הפיננסיות לשנת 2019 בעוד ענקית התעופה-חלל והתעשיות הבטחוניות מתמודדת עם אחד המשברים החמורים ביותר בתולדות החברה שנוסדה לפני למעלה ממאה שנים.

התחזית הקודמת של החברה אינה משקפת את קרקוע כל מטוסיה מדגם 737 מקס בעקבות שני מקרי התרסקות קטלניים בתוך חמישה חודשים, מסרה היום בואינג בעת פרסום דו"חותיה הרבעוניים. החברה מסרה כי תפרסם תחזית חדשה במועד מאוחר יותר.

"התחזית הפיננסית הקודמת ל-2019 אינה משקפת על השפעת 737 מקס. בשל חוסר ודאות לגבי העיתוי והתנאים סביב החזרתו לשירות של צי מטוסי 737 מקס, תחזית חדשה תפורסם במועד מאוחר יותר", מסרה החברה, שגם השהתה לעת עתה גם את המשך התוכנית לקנייה חוזרת של מניות.

קרקוע כל צי דגמי 737 מקס יעלה לחברה יותר ממיליארד דולר, ציינה בואינג. "יש בנו צער עמוק עבור המשפחות שהושפעו. זה מכביד עלינו מאוד", אמר יו"ר ומנכ"ל בואינג, דניס מולנבורג.

בואינג דיווחה על ירידה ברווחיה ברבעון הראשון של השנה לאחר שירידה במסירות של מטוסי 737 האפילה בהשפעתה על עלייה בהכנסות בתחומי הבטחון והשירותים. החברה רשמה ברבעון רווח נקי של 2.15 מיליארד דולר, או רווח של 3.75 דולרים למניה, לעומת רווח של 2.48 מיליארד דולרים, או רווח של 4.15 דולרים למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

בניכוי סעיפים חד-פעמיים, דיווחה בואינג על רווח של 3.16 דולרים למניה, נפילה לעומת רווח של 3.64 דולרים למניה בתקופה המקבילה, ומתחת לתחזיות האנליסטים לרווח של 3.19 דולרים למניה.

הכנסות בואינג בתקופה המדווחת הסתכמו ב-22.92 מיליארד דולר, ירידה של 2% לעומת הרבעון הראשון של 2018, ונמוך במעט מתחזיות האנליסטים של 22.94 מיליארד דולר.

הכנסות חטיבת המטוסים המסחריים נפלו ברבעון ב-9% ל-11.82 מיליארד דולר - נמוך מתחזיות האנליסטים להכנסות של 11.89 מיליארד דולר. הכנסות חטיבת הבטחון, חלל ואבטחה צמחו ב-2% ל-6.61 מיליארד דולר - מעל לתחזיות של 6.39 מיליארד דולר. הכנסות בואינג בתחום השירותים הגלובלים צמחו ב-17% ל-4.62 מיליארד דולר - מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 4.45 מיליארד דולר.

מניית בואינג, שעלתה ב-16% מתחילת השנה ועד אתמול, נסחרת כמעת ללא שינוי בוול סטריט.

בהתרסקות המטוס מדגם בואינג 737 מקס-8 בחודש שעבר נהרגו כל 157 הנוסעים ואנשי הצוות. היתה זו ההתרסקות השנייה של מטוס מדגם זה תוך חמישה חודשים, אחרי התרסקות מטוס דומה של חברת ליון אייר באינדונזיה. בשני המקרים, המטוסים התרסקו דקות לאחר המראתם. בעקבות התאונות, קורקעו מטוסי 737 מקס-8 ברחבי העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker