חזרה לבועת הדוט.קום: קוואלקום בזינוק החד מ-1999 וקרובה לשיא של 2000

המניה נסקה ביותר מ-50% בחמישה הימים שחלפו מאז הסכם הפשרה הדרמטי עם אפל ■ קוואלקום נחשבה לאחת הדוגמאות המובהקות של הערכות השווי המנופחות של בועת הדוט.קום

חברת קוואלקום
חברת קוואלקוםצילום: רויטרס
סוכנויות הידיעות

הסכם הפשרה שעליו הודיעו קוואלקום ו אפל לפני שבוע, הקפיץ את מנייתה של הראשונה ב-51.7% בתוך חמישה ימים - הזינוק החד ביותר שלה מאז 1999.

מניית קוואלקום   זינקה היום ב-5.8% במסחר בוול סטריט ונסגרה במחיר של 86.72 דולרים - הסגירה הגבוהה ביותר מאז השלושה בינואר 2000, אז נסגרה במחיר שיא מותאם פיצולים של 89.66 דולרים.

קוואלקום נחשבת לדוגמא של הערכת שווי מנופחת בתקופת בועת הדוט.קום. לפי אתר מרקטווץ' מנייתה נסקה ב-2,618% ב-1999 - שנה שבסופה ביצעה פיצול מניות ביחס של ארבע לאחת. ביום המסחר הראשון של שנת 2000 קפצה המניה ב-14% למחיר שיא תוך יומי של 100 דולר (או 400 דולר במונחים שלפני הפיצול), אך עלתה בסופו של דבר באותו יום ב-1.8% בלבד למחיר של 89.66 דולרים - שיא שמחזיק עד היום.

גם אפל עולה מאז הסכם הפשרה

בתוך כך, מניית אפל הוסיפה היום 1.4% ונסגרה בשיא של חמישה חודשים וחצי. המנייה השלימה עלייה של יותר מ-4% מאז ההודעה על הסדר בנוגע לתביעות זכויות פטנטים הדדיות בינה לבין קוואלקום ביום שלישי שעבר.

תור לחנות של אפל
תור לחנות של אפלצילום: Matt York / AP

הדיונים במשפט בין קוואלקום לאפל - משפט הפטנטים הגדול בהיסטוריה - היו אמורים להיפתח ביום שני שעבר. אפל טענה כי קוואלקום רשמה פטנטים באופן לא חוקי ותבעה ממנה 27 מיליארד דולר. קוואלקום טענה מצדה כי אפל אילצה שותפות עסקיות ותיקות שלה להפסיק לשלם לה חלק מתמלוגים, ותבעה בחזרה 15 מיליארד דולר.

עם זאת, ביום שלישי הודיעו החברות על הסכם פשרה ועל ביטול כל המחלוקות וההליכים המשפטיים ביניהן. בנוסף, הן חתמו על הסכם רישוי לשש שנים, לצד תשלום של אפל לקוואלקום שהיקפו לא ידוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker