לתשומת לבו של נתניהו: כמה שרים בממשלת גרמניה וכמה בצרפת?

מספר השרים שראש הממשלה נתניהו מעוניין למנות אינו הגדול בעולם, אך הוא גדול יחסית למדינה מפותחת בגודלה של ישראל ■ בארה"ב, שבה חיים 327 מיליון איש, יש 15 משרדי ממשלה ■ באמריקה הלטינית ניכרת בשנים האחרונות ירידה במספר השרים

רונית דומקה
רונית דומקה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלהצילום: מארק ישראל סלם

מספר השרים שבנימין נתניהו מעוניין למנות לממשלתו החמישית אמנם אינו הגדול בעולם, אך הוא בהחלט גדול ביחס למדינה מפותחת בגודלה של ישראל. בארה"ב ובמרבית מדינות אירופה הממשלות מצומצמות, וכוללת עד 20 שרים, בעוד במדינות מתפתחות כמו הודו ורוסיה - שגם אוכלוסיותיהן גדולות מאוד - הממשלות רחבות יותר.

בארה"ב, שבה חיים 327 מיליון איש, יש 15 משרדי ממשלה, רובם בתחומים קבועים כמו חוץ, אוצר, הגנה וחינוך, אך בממשלה הנוכחית הוקם גם משרד מיוחד לזכויות יוצאי הצבא. לעומת זאת, בקנדה מספר השרים יותר מכפול, וג'סטין טרודו אף הרחיב את ממשלתו בשנה שעברה מ-30 ל-35 שרים. חמשת המשרדים שנוספו כוללים משרד לענייני קשישים, משרד לענייני ביטחון הגבולות ומשרד לעניינים תוך ממשלתיים. בעקבות המהלך טרודו ספג ביקורת על כך שהוא מעבה את הביורוקרטיה במדינה.

גם בבריטניה, שבה 66 מיליון תושבים, הממשלה אינה מצומצמת, עם 25 שרים, ובהם שר לענייני צפון אירלנד ושר לענייני סקוטלנד. בממשלה הנוכחית מכהן גם שר מיוחד שאחראי על עזיבתה של בריטניה את האיחוד האירופי (ברקזיט).

גרמניה, שאוכלוסייתה מונה 82 מיליון בני אדם, יעילה יותר ומסתפקת ב-16 שרים, וכמוה גם צרפת. במדינות קטנות יותר באירופה יש אף פחות שרים. באירלנד, שבה חיים 4.8 מיליון בני אדם, יש 15 שרים, בעוד שבהולנד ובבלגיה מכהנים 12 שרים.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל
קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקלצילום: Markus Schreiber/אי־פי

באמריקה הלטינית ניכרת בשנים האחרונות מגמת ירידה. בברזיל, שבה חיים יותר מ-200 מיליון איש, הנשיא החדש ז'איר בולסונרו צימצם את מספר השרים ל-22, לעומת 29 בממשלה הקודמת. בולסונרו ביטל את משרד העבודה למשל, ומיזג משרדים אחרים - כמו המשרד לענייני נשים ומשפחה והמשרד לזכויות אדם.

גם ארגנטינה, שבה חיים 44 מיליון בני אדם, צימצמה בשנה שעברה את מספר שרי ממשלתה מ-19 ל-11, כחלק מקיצוצים שהנשיא מאוריסיו מאקרי התחייב להם בתמורה לסיוע של 50 מיליארד דולר מקרן המטבע הבינלאומית.

ברוסיה, שאוכלוסייתה מונה יותר מ-140 מיליון איש, מכהנים 32 שרים, ובהם שר לענייני דיגיטל ושר למצבי חירום. בהודו יש 25 שרים, אך יש גם כ-40 שרים זוטרים, שממונים על משרדים משניים. לדוגמה, המשרד לענייני איורוודה (רפואה הודית מסורתית), יוגה ונטורופתיה, שראש הממשלה נרנדרה מודי הקים ב-2014.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker