מייקל בלומברג: טראמפ מושחת - הבוחרים צריכים להחליט מה יעלה בגורלו

אף שדו"ח מולר לא קבע כי היתה קשירת קשר פלילית בין סוכנים רוסים לקמפיין של טראמפ, הוא כן מצא דפוס דוחה של התנהגות שאינה הולמת נשיא אמריקאי

דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־פי

האמריקאים לא ראו את דו"ח מולר המלא. אבל ראינו די והותר. האזהרה שהשמעתי בכנס המפלגה הדמוקרטית ב-2016 - דונלד טראמפ לא כשיר לכהן כנשיא - ברורה כיום מאי פעם.

על אף הדברים הרבים שהושמטו מהדו"ח, במקרים רבים משום שחקירות פליליות הקשורות אליהם עדיין מתנהלות, המסר הזהיר והמפורט של התובע המיוחד, רוברט מולר, ברור. וכל האזרחים האמריקאים, לא משנה לאיזו מפלגה הם משתייכים, צריכים להיות מוטרדים מאוד.

הדו"ח מצא שממשלת רוסיה התערבה בבחירות לנשיאות ב-2016 בצורה שיטתית, על מנת לפגוע בקמפיין של הילרי קלינטון ולקדם את טראמפ. ואף שמולר לא קבע כי היתה קשירת קשר פלילית בין סוכנים רוסים לקמפיין שלו, הוא כן מצא דפוס דוחה של התנהגות שאינה הולמת נשיא אמריקאי.

קמפיין טראמפ גיבש אסטרטגיית תקשורת שאפשרה לו לנצל את החבלה הרוסית, כך קובע הדו"ח, והמועמד עצמו רמז לאחד מעוזריו כי קיבל מידע על דליפה צפויה של חומר גנוב.

אחרי הבחירות, אנשיו של טראמפ ניסו להדוף את חקירת התובע המיוחד לגבי המתקפה הרוסית. "כמה אנשים הקשורים לקמפיין של טראמפ שיקרו למשרד התובע ולקונגרס בנוגע לאינטראקציות שלהם עם גורמים רוסים ובעניינים הקשורים לכך", כותב מולר. "השקרים האלה פגעו קשות בחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות".

טראמפ עצמו סירב להתראיין באופן אישי וסיפק תשובות לא ראויות לשאלות של מולר בכתב, אשר כללו בעיקר גרסאות שונות להצהרה "אני לא זוכר" יותר מ-30 פעם.

האפשרות של שיבוש הליכי משפט היא עדיין עניין לא פתור, באופן מטריד. רבים ממעשיו הפומביים של טראמפ כבר ידועים לכל: הפיטורים של ראש ה-FBI ג'יימס קומי, התלונות על כך ששר המשפטים, ג'ף סשנס, פסל את עצמו מעיסוק בפרשה וכן הלאה. אבל הדו"ח גם מתאר מאמצים מטרידים של טראמפ להתערב מאחורי הקלעים בעבודתו של מולר ואפילו להפסיק אותה, כולל בקשות מעובדים בבית הלבן להכשיל את החקירה.

בדו"ח פותח מולר את הדלת לקונגרס להתחיל לפעול, ומציין כי לרשות המחוקקת יש סמכות לבחון מעשים של נשיא. ועדות של הקונגרס כבר הזמינו אותו להעיד. הוא צריך לעשות זאת, ותוך כדי כך להבהיר הפסקה החשובה ביותר כנראה של המסמך: "אף שדו"ח זה לא מצא שהנשיא ביצע עבירה פלילית, הוא גם לא מנקה אותו מאשמה".

בנוסף, הקונגרס צריך לוודא שהחלטתו של מולר לא להגיש אישומים על קשירת קשר לא תהפוך לתקדים משפטי למהלכי קמפיין עתידיים. סיוע זר בקמפיין בחירות - במיוחד מצד מעצמה עוינת - אסור במפורש על פי החוק האמריקאי, ויש צורך בחקיקה חדשה שתגן על קמפיינים ועל מערכות בחירות בארה"ב מפני מתקפות בעתיד.

חלק מחברי הקונגרס בוודאי יקראו להליכי הדחה נגד טראמפ. בהתחשב ברוב הרפובליקאי בסנאט, סיכויי ההצלחה של מאמצים כאלה קלושים ביותר. הם עלולים אפילו לחזק את מעמדו של טראמפ, משום שיוכיחו כביכול את הטענה לפיה הוא נרדף על ידי המפלגה הדמוקרטית.

כך או כך, הדחה בשלב הזה לא צריכה להיות נחוצה כלל. לעם האמריקאי תהיה בקרוב הזדמנות לקבוע בעצמו את גזר הדין שהם רואים כצודק - בבחירות של 2020.

מייקל בלומברג, לשעבר ראש עיריית ניו יורק, הוא המייסד והבעלים של חברת המידע הפיננסי בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker