האם הבנק הגדול ביותר בארה"ב ימנה את המנכ"לית הראשונה בוול סטריט?

בנק ג'י.פי מורגן צ'ייס קידם שתי נשים נוספות לתפקידים בכירים - ומסתמן כמי שעשוי להפוך לבנק הראשון בוול סטריט שיודיע על מינוי אשה למנכ"ל ■ המנכ"ל הנוכחי צפוי לפרוש עד ל-2023

רויטרס
בלומברג
מריאן לייק: היורשת של דיימון?
מריאן לייק: היורשת של דיימון?צילום: בלומברג

האם אשה עשויה בקרוב לעמוד בראשונה בראש בנק בוול סטריט, והאם זה יהיה הבנק הגדול ביותר בארה"ב?

ג'י.פי מורגן צ'ייס , הבנק הגדול ביותר בארה"ב במונחי שווי נכסים, הודיע אתמול (ד') על מינוי מריאן לייק, אשר שימשה סמנכ"לית הכספים של הבנק בשש השנים האחרונות, לתפקיד מנהלת אשראי צרכני בבנק. לייק תוחלף בתפקיד על ידי אשה אחרת, ג'ניפר פייפצק, שניהלה עד כה את פעילות כרטיסי האשראי והחיוב של הבנק.

ההודעה על המינויים, שייכנסו לתוקף בתחילת מאי, נכללה במזכר פנימי שעליו היו חתומים המנכ"ל ג'יימי דיימון ושני הנשיאים המשותפים של ג'י.פי מורגן. המנכ"ל דיימון נוהג להעביר מנהלים בכירים בבנק בין תפקידים כדי לאפשר להם לרכוש יותר ניסיון בתחומי פעילות שונים של הבנק.

תפקידה החדש של לייק, הנחשבת למועמדת מובילה להחליף את דיימון בבוא העת, יעניק לה הזדמנות ראשונה לנהל את אחת החטיבות העסקיות של הבנק, התנסות חיונית שנעדרה עד כה מקורות החיים שלה. בתפקיד תהיה לייק אחראית על פעילות כרטיסי האשראי, המשכנתאות וההלוואות לקניית רכב.

בה בעת, עלה כוכבה של פייפצק בזמן שמילאה שורה של תפקידים במגוון תחומים בחטיבת הבנקאות הקמעונית והקהילתית של ג'י.פי מורגן, תחת ניהולו של הנשיא במשותף גורדון סמית. לפני כן, שימשה פייפצק כמנכ"לית חטיבת הבנקאות עסקית, ולפני כן כסמנכ"לית הכספים של בנקאות המשכנתאות.

בתפקידה החדש כסמנכ"לית כספים של הבנק, צפויה פייפצק להצטרף לרשימת המועמדים האפשריים להחליף את דיימון לאחר שיפרוש.

דיימון, 63, הוא המנכ"ל הוותיק ביותר בוול סטריט - ומכהן בתפקידו מאז 2006. במהלך שנותיו בתפקיד, נודע בהצהרותיו החוזרות ונשנות כי בכוונתו לפרוש בתוך חמש שנים - שלא התממשו - אולם בשנה שעברה הכריז כי ללא ספק יפרוש בתוך חמש שנים.

אף כי כנראה יחלפו עוד כמה שנים בטרם תתקבל ההחלטה על זהות יורשו של דיימון, הקידום של לייק ופייפצק הפך את ג'י.פי מורגן לבנק הגדול המוביל בארה"ב במונחי נשים שמועמדות לתפקיד המנכ"ל.

לייק ופייפצק, שתיהן בנות 49, יזכו בהזדמנויות חדשות להרחיב את הכישורים שיידרשו מהן כדי לשמש כמנכ"לית בעתיד. אשה נוספת, מרי ארדוס, כבר עומדת בראש חטיבת ניהול הנכסים של הבנק. אף אחד מששת הבנקים הגדולים בארה"ב לא מינה עד כה אשה לתפקיד המנכ"ל.

ראשי הבנקים בשימוע בוועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים בארה"ב
ראשי הבנקים בשימוע בוועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים בארה"בצילום: בלומברג

אף אחד לא הרים את היד

בשימוע בוועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים לפני שבוע, ספגו ראשי הבנקים הגדולים בוול סטריט, ובהם דיימון, ביקורת על היעדר נשים בצמרת הבנקים.

חבר בית הנבחרים מטקסס, אל גרין הדמוקרטי, ציין בשימוע את הדמיון בהופעתם החיצונית של ראשי הבנקים הגדולים בארה"ב, ושאל אותם אם לדעתם מחליפיהם בבוא העת יהיו בעלי מראה שונה מהם. אף לא אחד מהם הרים את ידו. "כולם גברים לבנים", העיר גרין.

בהמשך הרחיב גרין את שאלתו: "האם סביר שבראש הבנק שלך יעמדו אשה או אדם שאינו לבן בעשור הקרוב?" חמישה מנכ"לים, ובהם מנכ"לי גולדמן סאקס, סיטי ובנק אוף אמריקה, הרימו את ידם. מנכ"ל ג'י.פי מורגן צ'ייס הניד בראשו, פרש את זרועותיו והביט לעבר מנכ"ל מורגן סטנלי, ג'יימס גורמן, המנכ"ל היחיד הנוסף שלא הרים את ידו.

זה שנים שהבנקים הגדולים בארה"ב סופגים ביקורת על היעדר גיוון בצמרת הנהלותיהם. רבים מהבנקים התחייבו פומבית להוסיף נשים ובני מיעוטים לשורותיהם. עם זאת, המנכ"לים שהשתתפו בשימוע בשבוע שעבר דווקא חיזקו את הדימוי של שליטתם של גברים לבנים בוול סטריט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker