חברת התעופה שהיתה הגדולה בהודו הפסיקה את פעילותה בשל קשיי מימון

ג'ט איירווייס הצליחה בשנות ה-90 לשבור את המונופול של אייר אינדיה הממשלתית והיתה חברת התעופה השנייה בגודלה בהודו במונחי נוסעים ■ החברה צברה חובות של 1.2 מיליארד דולר בשל תחרות עם חברות תעופה מוזלות

רויטרס
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ט איירווייס
ג'ט איירווייסצילום: בלומברג

ג'ט איירווייס הודיעה היום (ד') על הפסקת פעילותה. ההודעה באה לאחר שחברת התעופה הסובלת מקשיי מימון, ושהיתה בעבר חברת התעופה הגדולה בהודו במונחי שווי שוק, לא הצליחה להשיג מימון חירום נוסף.

ג'ט, חברת התעופה השנייה בגודלה בהודו במונחי מספר נוסעים, מסרה כי ההחלטה לעצור את טיסותיה תיכנס לתוקף מחר. "היות שלא צפוי להתקבל מימון חירום מהמלווים או ממקור אחר כלשהו, חברת התעופה לא תוכל לשלם על דלק או שירותים חיוניים אחרים הנדרשים להמשך פעילותה", נאמר בהודעת החברה. "ג'ט איירווייס נאלצת באופן מיידי לבטל את כל טיסותיה הבינלאומיות והפנים ארציות".

קשיי החברה, הכורעת תחת נטל חובות של 1.2 מיליארד דולר, החמירו בשבועות האחרונים לאחר שלא הצליחה להבטיח קבלת הלוואת גישור בסך 217 מיליון דולר מקונסורציום של בנקים הודיים, ואשר היתה אמורה להיכלל בחבילת חילוץ שעליה הוסכם בשלהי מארס.

"לא נותרה לחברת התעופה כל ברירה אחרת היום, למעט השהיה זמנית של פעילות טיסותיה", נמסר בהודעה בת שני עמודים שפירסמה החברה. ג'ט ציינה כי תמשיך לעבוד יחד עם הבנקים בניסיון למצוא משקיע שיהיה מוכן לרכוש את השליטה בחברת התעופה ולנסות לשקם אותה.

בשיאו, הצי של ג'ט כלל למעלה מ-120 מטוסים ויותר מ-600 טיסות יומיות. חברת התעופה, המעסיקה כ-16 אלף עובדים, נאלצה בשבועות האחרונות לבטל מאות טיסות ולהפסיק את טיסותיה ליעדים בינלאומיים, ככל שמצבה הכספי החמיר.

ג'ט רשמה ארבעה רבעונים רצופים של הפסדים למרות יציבות בהכנסותיה. נכון ליום שלישי, הפעילה החברה רק שבעה מטוסים לעומת 123 בסוף דצמבר.

ג'ט, אשר הצליחה בראשית שנות ה-90 לשבור את המונופול של חברת התעופה הממשלתית אייר אינדיה, סבלה מהתדרדרות מאז ששלל חברות תעופה מוזלות החלו להציע טיסות במחירים זולים במיוחד, דבר שפגע ברווחיה והוביל להצטברות חובות לא רק לבנקים אלא גם לעובדים ולחברות החכרת מטוסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker