אפקט טראמפ? הסחר העולמי בנפילה החדה ביותר מאז המשבר הפיננסי

היקף הסחר העולמי צנח ב-1.8% בשלושת החודשים שהסתיימו בינואר, קרוב לשיעור הנפילה שנרשם לאחר התפוצצות בועת הדוט.קום ב-2001, לפי ניתוח נתונים שערכה ממשלת הולנד

סוכנויות הידיעות
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: Kevin Lamarque / רויטרס
סוכנויות הידיעות

היקף המסחר העולמי ירד בשלושה החודשים שהסתיימו בינואר ב-1.8% לעומת שלושת החודשים שקדמו להם, לפי ניתוח נתונים שערכה הלשכה למדיניות כלכלית של ממשלת הולנד.

עיתון טלגרף הבריטי שדיווח על כך ציין כי הירידה בהיקף הסחר יוחסה לשורה של גורמים, בהם ניסיונותיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לקרוא תיגר על מערכת הסחר הבינלאומית על ידי הטלת מכסים על יבוא מאירופה ומסין, וכן נוכח המבוי הסתום של הברקזיט וההאטה בכלכלת סין ובמגזר הרכב הגלובלי.

לפי הדיווח, הנפילה הנוכחית בהיקף הסחר העולמי מתקרבת לסדר הגודל של נפילת הסחר לאחר התפוצצות בועת הדוט.קום בשנת 2001, אז נרשמה ירידה של עד 2.2% בהיקף הסחר הגלובלי.

הירידה הנוכחית היא החדה ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי בשנים 2008-2007, אז צלל היקף הסחר העולמי עד 12.7%.

קרן המטבע הבינ"ל (IMF) הנמיכה בשבוע שעבר את תחזית הצמיחה לכלכלת העולמית לשנה הנוכחית ל-3.3% - רמתה הנמוכה ביותר מאז המשבר הפיננסי - לעומת צפי לצמיחה של 3.5% בתחזיתה הקודמת בינואר. היתה זו הורדה שלישית של תחזית הצמיחה הגלובלית בתוך שישה חודשים.

מוקדם יותר החודש הזהירה ראש קרן המטבע כריסטין לגארד כי צמיחת הכלכלה העולמית איבדה מתנופתה מתחילת השנה, אך העריכה כי תצליח לחמוק ממיתון הודות לכך שהבנק הפדרלי אינו ממהר להמשיך להעלות את הריבית בארה"ב ובזכות תמריצים לעידוד הצמיחה בסין.

ראש קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד
ראש קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארדצילום: אי־אף־פי

"זהו רגע רגיש שמחייב אותנו לנהוג בזהירות. עלינו לא רק להימנע משגיאות מדיניות, אלא גם לוודא שננקוט צעדים נכונים", אמרה לגארד בנאום בפני לשכת המסחר של ארה"ב בוושינגטון בתחילת החודש.

"חוב ציבורי גבוה וריביות נמוכות הותירו מרחב תמרון מוגבל כשההאטה הבאה תתרחש - והיא תתרחש. עבור מדינות רבות, משמעות הדבר היא שימוש חכם יותר במדיניות תקציבית", הוסיפה.

התכווצות מפתיעה בגירעון הסחר של ארה"ב

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התכווץ במפתיע בפברואר לרמתו הנמוכה ביותר מזה שמונה חודשים, לפי נתונים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי.

הגירעון ירד ל-49.4 מיליארד דולר לעומת 51.1 מיליארד דולר בינואר, על רקע עלייה של 1.1% ביצוא וגידול של 0.2% ביבוא, תחזית האנליסטים היתה להתרחבות הגירעון בפברואר לרמה של 53.4 מיליארד דולר.

גירעון הסחר של ארה"ב בחודשיים הראשונים של 2019 היה נמוך ב-7.6% מהגירעון בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

גירעון הסחר של ארה"ב מול סין התכווץ בפברואר ל-30.1 מיליארד דולר לעומת 33.2 מיליארד דולר בחודש הקודם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker