מניית חברת ביטוח הבריאות הגדולה בארה"ב צללה לאחר שהמנכ"ל יצא נגד ביטוח בריאות אוניברסלי

שווי השוק של יונייטד הלת נחתך ב-9 מיליארד דולר לאחר שהמנכ"ל דיויד וויקמן הזהיר כי הצעות של מחוקקים דמוקרטים לביטוח בריאות אוניברסלי יגרמו ל"שיבוש כולל של שירותי הבריאות האמריקאים"

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברני סנדרס: תומך בביטוח בריאות אוניברסלי
ברני סנדרס: תומך בביטוח בריאות אוניברסליצילום: בלומברג

חברת ביטוח הבריאות הגדולה ביותר בארה"ב יצאה בביקורת חריפה נגד יוזמות של מחוקקים מהמפלגה הדמוקרטית לביטוח בריאות אוניברסלי, ובכך טבלה את רגליה בוויכוח הפוליטי המתלהט בוושינגטון שצפוי לעמוד במוקד מערכת הבחירות לנשיאות בשנת 2020.

במשך חודשים, שמרו חברות ביטוח הבריאות על שתיקה לגבי ההצעות, שבגירסתן השאפתנית ביותר יוחלפו תוכניות ביטוח בריאות פרטיות בתוכנית הביטוח הרפואי הממשלתית מדיקייר, שכיום מכסה כ-60 מיליון אמריקאים, בעיקר מבוגרים. מנכ"ל יונייטד הלת גרופ (UHG) אמר היום כי הצעות אלו יגרמו ל"שיבוש כולל של שירותי הבריאות האמריקאים".

במונחי כיסוי, יונייטד הלת גדולה כמעט כמו תוכנית מדיקייר עצמה. החברה מספקת שירותי ביטוח בריאות ל-49.7 מיליון בני אדם, ובשנה שעברה רשמה הכנסות של 226.2 מיליארד דולר. מלבד ביטוח, החברה מפעילה גם קליניקות של רופאים, מספקת שירותי ייעוץ ונתונים וייעוץ לכיסוי תרופתי. החברה גם מבטחת מיליוני אנשים דרך גירסאות המגזר הפרטי לתוכניות מדיקייר ומדיקייד.

למרות גודלה העצום, החברה הצליחה לשמור על פרופיל נמוך יחסית בקרב הציבור הרחב. דו"חותיה הרבעוניים נחשבים בדרך כלל לאירוע מכופתר, שאליו מתייחסים בעיקר בתור אינדיקטור פיננסי לקראת דו"חות של חברות ביטוח אחרות בהמשך עונת הדו"חות. התערבות בוויכוח פוליטי עלולה להפוך את החברה למטרה למתקפות מצד מחוקקים דמוקרטיים.

שווי יונייטד הלת נחתך ב-9 מיליארד דולר

מניית יונייטד הלת, אשר זינקה במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט ביום שלישי לאחר שהעלתה את תחזית הרווח השנתי, נפלה ב-4% בשעות המסחר הרגילות בעקבות שיחת הוועידה שהתקיימה לאחר פרסום דו"חות החברה, ואשר בה יצא המנכ"ל דיויד וויקמן נגד התוכנית לביטוח בריאות אוניברסלי. צניחת המניה היום חתכה את שווי השוק של יונייטד הלת בתשעה מיליארד דולר.

סניף של יונייטד הלת' בניו יורקצילום: Bloomberg

מניותיהן של חברות שירותי בריאות אחרות נפלו אף הן בוול סטריט, בהן חברות ביטוח הבריאות אנתם, הומנה וסיגנה, ומפעילות בתי החולים HCA הלתקייר וקומיוניטי הלת סיסטמס.

"האפשרויות ברורות בין מערכת בחסות ממשלתית או בניהול ממשלתי או זו שאנחנו מציעים", אמר היום וויקמן בשיחת ועידה עם משקיעים. לדבריו, לעלויות של ביטוח בריאות אוניברסלי "יהיו ודאי השפעות חמורות על הכלכלה ועל התעסוקה - וכל זאת מבלי להרחיב את הגישה לטיפול".

דבריו של וויקמן באים ימים ספורים לאחר שהסנאטור ברני סנדרס, המתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, תקף בציוץ בטוויטר את סטיב נלסון, מנכ"ל יונייטד הלתקייר - חטיבת הביטוח של יונייטד הלת.

"המסר שלנו לסטיב נלסון וליונייטד הלתקייר הוא פשוט: כשאנחנו נהיה בבית הלבן, נשים סוף לרדיפת בצע שלכם. נשים קץ לחרפה של מיליוני בני אדם שנמנע מהם טיפול רפואי בזמן שחברה אחת מכניסה 226 מיליארד דולר והמנכ"ל שלה מקבל חבילת שכר של 7.5 מיליון דולר", כתב סנדרס בציוץ ב-12 באפריל.

מוקדם יותר היום דיווחה יונייטד הלת על רווח של 3.47 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה, גידול של 22% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. במונחי רווח למניה, רשמה החברה רווח של 3.73 דולר - מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 3.6 דולר. הכנסות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-60.3 מיליארד דולר, צמיחה של כ-9%.

יונייטד הלת גם העלתה את תחזית הרווח לשנת 2019 כולה, וצופה כעת רווח שנתי לפני סעיפים חד פעמיים בטווח של 14.5-14.75 דולר למניה, לעומת טווח תחזית קודם של 14.4-14.7 דולר למניה.

הכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker