קתדרלת נוטרדאם: השריפה זוהתה כ"פייק ניוז" על ידי האלגוריתם החדש של יוטיוב

קתדרלת נוטרדאם שעלתה באש וכמעט נחרבה אתמול הופיעה בסרטונים של שידורים חיים מהשריפה בצרפת עם באנר שקישר אותם לערך אנציקלופדי על אסון התאומים, במסגרת שירות חדש של יוטיוב למניעת הפצת פייק ניוז

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 השריפה בקתדרלת נוטרדאם
השריפה בקתדרלת נוטרדאםצילום: AFP

יוטיוב סימנה סרטונים של השריפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז כ"פייק ניוז" - כך דווח בבאזזפיד. לפי הדיווח, סרטונים של שידורים חיים משריפת הקתדרלה הופיעו עם סימון שייתכן שמדובר בחדשות מזויפות, ואז הפנתה את הגולשים לבאנר עם קישור על מתקפות הטרור על מגדלי התאומים מספטמבר 2001.

בתצלומים ובסרטונים של הקתדרלה מימי הביניים נראות להבות יוצאות מחלונותיה ועשן צהוב סמיך מיתמר מעליה. המגדל של הקתדרלה קרס וחלקים רבים מהגג עולים באש. דובר מטעם הקתדרלה אנדרה פינו, אמר כי פעמון האזעקה נשמע בשעה 18:30 (שעון מקומי), והוסיף כי המבנה פונה. בשלב זה לא ידוע על נפגעים. דובר מטעם העירייה הוסיף כי הרשויות מפנות את האזור.

הקתדרלה שבנייתה החלה במאה ה-12 עברה לאחרונה שיפוצים. בחלקים ממנה הוצבו פיגומים, וכחלק מהשיפוצים הוסרו כמה מפסלי הברונזה שלה בשבוע שעבר. בשלב זה עדיין לא ידוע מה גרם לשריפה, אך ערוץ הטלוויזיה פראנס 2 דיווח שהמשטרה מתייחסת לאירוע כאל תאונה, וכלי תקשורת נוספים ציטטו גורמים במכבי האש, לפיהם ייתכן שהאש קשורה בעבודות השיפוצים. משרד התובע הכללי בפריז הודיע כי הוא פתח בחקירה. 

בתגובה לדיווח, אמר דובר מטעם יוטיוב כי הקישור לאסון התאומים מבוסס על אלגוריתם וכי לא ידוע למה הופיע דווקא קישור למתקפת הטרור. "המערכות שלנו מקבלות לפעמים החלטות מוטעות", אמר. "אנחנו מבטלים את הצגת הקישור הזה לשידורים החיים שקשורים לשריפה".

קישורי המידע הם שירות חדש של יוטיוב שפועל כיום רק בארה"ב ובדרום קוריאה, והם נועדו לסייע למשתמשים לקבל מידע מרחיב בנושא שמוצג בווידאו, ללא קשר לדעות שמושמעות בדיווח, וכך למנוע השפעה של ידיעות שקריות. הקישורים האלה מופיעים כבאנר אפור בתחתי המסך, ובו קישור לערך אנציקלופדי על מתקפות הטרור מאתר בריטניקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker