מדוע נבלמה עליית המניה שזינקה ב-60,000% משנת 2000?

המניה של חברת המשקאות מונסטר נהנתה מפריחת שוק משקאות האנרגיה ונחשבת למניה הכי טובה של המאה ה-21, אבל משהו רע עובר עליה בשנה האחרונה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מונסטר משקאות
מונסטר משקאותצילום: בלומברג

מי המניה שעלתה הכי הרבה בשוק המניות בארה"ב מאז שנת 2000? אולי אמזון? יכול להיות שאפל? אמזון עלתה מינואר 2000 ב-2,300% ואפל ב-53,000%. שתי החברות יכולות להיות ניחוש טוב.

אבל מתברר שהן בכלל לא קרובות למקום הראשון שאותו תופסת חברת המשקאות מונסטר. זה נכון, חברת משקאות האנרגיה עם הלוגו השחור והירוק הזרחני רשמה את העלייה החדה ביותר מבין החברות במדד S&P 500. בכמה בדיוק? 60,000%. מדובר בראלי היסטורי בכל קנה מידה, והוא נעזר בגידול ברווחים של מונסטר בכל שנה מאז 2008. הגידול השנתי בהכנסות לא היה נמוך מ-9% מאז 2001.

"משקאות אנרגיה הם המשקאות הקלים המוגזים של הדור הזה, ומונסטר הצליחה תמיד להרחיב את קו המוצרים שלה בהצלחה גדולה", אמרה קרוליין לוי, אנליסטית במקווייר קפיטל.

קוקה קולהצילום: Bloomberg

אבל עכשיו החברה מתמודדת עם קשיים גדולים. בשבועות האחרונים ירדה מניית החברה ב-18% - על רקע כניסתן של מתחרות חדשות לשוק ששוויו מוערך ב-50 מיליארד דולר. אמזון מוכרת משקאות אנרגיה תחת מותג פרטי וקוקה קולה השיקה באירופה את קוקה קולה אנרג'י.

המוצר החדש של קוקה קולה  משך תשומת לב רבה. החברה מחזיקה ב-19% ממונסטר, פי נתונים של בלומברג, וכך היא נהפכה לבעלת המניות גדולה בחברה בפער גדול. היא גם מפיצה את המשקאות של מונסטר, ואנליסטים מצפים כבר זמן רב שהיא תרכוש את השליטה בחברה ששווי השוק שלה מתקרב ל-30 מיליארד דולר. אבל נראה שהשקת משקה האנרגיה היא צעד בכיוון הפוך, בעיקר אחרי שקוקה קולה רכשה באוגוסט את רשת קוסטה קופי תמורת יותר מ-5 מיליארד דולר.

"אני חושב שההזדמנות חלפה ושקוקה קולה לא תרכוש אותם עכשיו", אמר קנת שיאה, אנליסט בבלומברג אינטליג'נס. "מונסטר עשתה בחכמה כשחתמה על החוזה עם קוקה קולה להפצת המשקאות שלה, אבל קיים סיכון ממשי שקו משקאות האנרגיה שלה יפגע בשותפות החזקה בין החברות ושזה יאט את הפעילות הבינלאומית של מונסטר".

מונסטר סירבה להגיב לדברים.

אמזון וקוקה קולה שולטות במגזרים שבהן הן פועלות, האיום התחרותי הכי גדול יכול לבוא מכיוונו של באנג, משקה אנרגיה של חברת ויטאל פארמה, שבאחרונה מצליח להתחזק על חשבונה של מונסטר.

במארס היה נתח השוק של מונסטר בשוק משקאות האנרגיה בארה"ב 35.4%, ירידה של 3.5% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, לפי נתונים של חברת המחקר IRI דאטה. נתח השוק של רד בול ירד בפחות מ-0.5% ל-38.2%. בתקופה הזו זינק נתח השוק של באנג מ-1% ל-8.3%. לפי שיאה, נראה שהעלייה בנתח השוק של באנג באה על חשבון מונסטר.

באחרונה הודיעה מונסטר על קו מוצרי משקאות חדשים, ריין, שנועד להתחרות בבאנג, אך אנליסטים חלוקים בדעותיהם לגבי הפוטנציאל שלו. ייתכן גם שהחברה תהנה מניצחון של טייגר וודס בטורניר המאסטרס אתמול (א'). מונסטר משתפת עמו פעולה מאז 2016.

במארס הסיר סיטי את מונסטר מרשימת החברות שמומלץ להתמקד בהן, ואמר שהוא לא רואה הרבה הזדמנות לעליות נוספות בהתחשב בשווי השוק הנוכחי של החברה. בחודש שעבר הוריד מורגן סטנלי את מחיר היעד של המניה, וגם וולס פרגו אמר שקיים חשש לירידות משעותיות במכירות של החברה.

מניית מונסטר הגיעה לשיא בינואר 2018, ומאז היא נסחרת ברמה נמוכה ב-20% ממנו. אבל בינתיים היא מצליחה לשמור על תואר המנייה הטובה של המאה ה-21.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker