אפל וקוואלקום מציגות: משפט הפטנטים הכי גדול בהיסטוריה

המשפט בין שתי החברות נפתח היום, על רקע הדרישה של אפל לקבל פיצויים של 27 מיליארד דולר

רויטרס
סוכנויות הידיעות
חברת קוואלקום
חברת קוואלקוםצילום: רויטרס

המשפט בתביעה שהגישו אפל ובעלות בריתה נגד קוואלקום מתחיל היום (ב') בסן דייגו. אפל טוענת כי קוואלקום נהגה באופן לא חוקי ברישום פטנטים ותובעת מהחברה 27 מיליארד דולר. קוואלקום טוענת מצדה כי אפל אילצה שותפות עסקיות ותיקות שלה להפסיק לשלם לה חלק מהתמלוגים, ותובעת בחזרה 15 מיליארד דולר. מדובר במשפט הפטנטים וההגבלים העסקיים הגדול ביותר בהיסטוריה של ארה"ב.

התביעה הוגשה בראשית 2017 לבית משפט פדרלי, ועוסקת בשבבים שמקשרים בין מכשירים כמו אייפון או אפל ווטש לרשתות אלחוטיות. בשנתיים האחרונות ניסתה קוואלקום להגביר את הלחץ נגד אפל, ובכמה מקרים אף הצליחה לאסור על מכירת דגמים של אייפון בטענה שהם מפרים פטנטים שלה.

המשפט יתנהל בפני השופט גונזלו קוריאל בסן דייגו, מגרשה הביתי של קוואלקום. קבוצת הפוטבול של העיר משחקת באיצטדיון קוואלקום, וכמעט בכל מקום בעיר ניתן לראות את הלוגו של החברה.

המשפט מייצג עבור אפל את ניסיונה להשתחרר מהצורך לשלם לקוואלקום מה שהיא מכנה "מס על חדשנות" עבור כל מכשיר שהיא מוכרת. עבור קוואלקום, המשפט עשוי לקבוע את הגורל של המודל העסקי המיוחד שלה, שמשלב מכירת שבבים עם מתן רישיונות ליותר מ-130 אלף פטנטים.

רישוי הפטנטים מהווה את מקור הרווח העיקרי של קוואלקום. המודל הזה הפך אותה מחברה קטנה של מחקר ופיתוח בזיכיונות כשנוסדה ב-1985, למעצמת שבבים עולמית שהיתה חשובה מספיק כדי שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ימנע השתלטות עוינת עליה מטעמים של ביטחון לאומי.

קוואלקום דורשת מיצרניות מכשירים לחתום על הסכם רישוי של הפטנטים שלה לפני שהיא מספקת להן שבבים, ובכך מבטיחה שהן לא ינהלו עסקים עם חברות אחרות שמפרות את הפטנטים האלה. אפל ויצרניות מכשירים נוספות גינו את המדיניות של "אין רישוי, אין שבבים", ואמרו כי הן משלמות בעצם פעמיים על אותו מוצר – פעם אחת עבור הרישוי; ובפעם השנייה על השבבים שהחברה מספקת, שבהם מוטמעים הפטנטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker