אחרי קריסת הקרן הפרטית הגדולה במזה"ת: בכיריה לשעבר נעצרו בחשד להונאה

על פי החשד, שני מנהלים בקרן ניפחו את שווי ההשקעות שלה וגנבו ממנה כספים לפני שהתמוטטה בשנה שעברה

לוגו בלומברג
בלומברג
עריף נאקבי
עריף נאקביצילום: בלומברג

שני מנהלים לשעבר בקרן אבראג', שקרסה בשנה שעברה במה שנחשב לפשיטת הרגל הגדולה בעולם של קרן פרטית, נעצרו בארה"ב בחשד להונאת משקיעים. אחד מהם נעצר מיד אחרי שנחת בניו יורק עם אשתו ובנו כדי לחפש מוסד לימודים לבן.

עריף נאקבי, מייסד הקרן והמנכ"ל שלה לשעבר, נעצר ביום רביעי בבריטניה וממתין להחלטה אם יוסגר לארה"ב. מוסטפה עבד אל וואדוד, מנהל שותף לשעבר בקרן, נעצר ביום חמישי בניו יורק על ידי הרשויות הפדרליות. בשימוע שנערך לו אמרה עוזרת התובע אנדריאה גריסוולד כי המעצר בוצע "מפני שהנאשם נכח השבוע בארה"ב באופן בלתי צפוי".

עבד אל וואדוד טען כי הוא חף מפשע והוא צפוי להגיע שוב לבית המשפט ב-18 באפריל. עורך דינו, בנג'מין ברפמן, סירב להגיב לשאלות אחרי השימוע בבית המשפט ולא אמר אילו אוניברסיטאות נבחנו עבור בנו. עורך דינו של נאקבי בדובאי לא השיב לבקשות תגובה על מעצרו.

אבראג', שנוסדה ב-2002, נהפכה לקרן הפרטית הגדולה במזרח התיכון ואחת מהקרנות המשפיעות במדינות מתפתחות בעולם. הקרן השקיעה בתחום הבריאות, אנרגיה נקייה, הלוואות ונדל"ן באפריקה, אסיה, דרום אמריקה וטורקיה. בשנה שעברה ויתר נאקבי על השליטה בקרן אחרי שנחשף שבמשך שנים הכנסות החברה לא כיסו על ההוצאות התפעוליות שלה. אבראג', שניהלה 14 מיליארד דולר, נאלצה להתפרק ביוני אחרי שמשקיעים בקרן, ובהם קרן ביל ומלינדה גייטס, החלו לחקור את הניהול הלקוי שלה.

שני המנהלים לשעבר מואשמים בכך שניפחו את השווי של אחזקות הקרן וגנבו מאות מיליוני דולרים. לטענת התביעה, בשנים 2018-2014, העצורים ואנשים נוספים (ששמם לא נכתב במסמכים שהוגשו לבית המשפט) ניפחו באופן מלאכותי את שווי ההשקעות ביותר מ-500 מיליון דולר. עוד נטען כי הם השתמשו בכסף שנועד להשקעות לכיסוי הוצאות החברה, מבלי שאמרו זאת למשקיעים. בנוסף, על פי החשד, השניים גרפו לכיסם חלק מההשקעות המיועדות בקרן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker