מיזוג האנרגיה הגדול מאז 2015: שברון רוכשת את אנדרקו ב-33 מיליארד דולר

בהשתלטות על אנדרקו, שברון מהמרת על פצלי שמן וגז טבעי נוזלי ■ מניית אנדרקו קופצת ב-30% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט ■ מניית שברון נופלת ב-5%

לוגו בלומברג
בלומברג
אסדה של שברון במפרץ מקסיקו
אסדה של שברון במפרץ מקסיקוצילום: Bloomberg
לוגו בלומברג
בלומברג

שברון מהמרת על פצלי שמן (Oil Shale) וגז טבעי נוזלי (LNG) בעסקה לרכישת אנדרקו פטרוליום תמורת 33 מיליארד דולר - הרכישה הגדולה ביותר במגזר האנרגיה העולמי מאז 2015.

שברון הסכימה לרכוש את כל מניות אנדרקו שבידי הציבור במחיר של 65 דולר למניה, פרמיה של 39% על מחיר הסגירה של מניית אנדרקו ביום חמישי. המשקיעים יקבלו עבור כל מניית אנדרקו שבידיהם 0.3869 מניית שברון ו-16.25 דולר במזומן. מניית אנדרקו קופצת ב-30% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט, ואילו מניית שברון נופלת ב-4.5%.

רכישת אנדרקו תרחיב את פעילותה של שברון בתחום הגז טבעי נוזלי בתקופה שבה המאבק נגד שינויים אקלימיים הופך את הגז הטבעי למקור האנרגיה המועדף.

"השילוב בין הנכסים האיכותיים והמובילים של אנדרקו לבין תיק הנכסים העדיף שלנו, יחזק את מעמדנו המוביל באגן פרמיאן (Permian basin), ירחיב את יכולותינו בקידוחי עומק במפרץ מקסיקו ויגדיל את עסקינו בתחום של גז טבעי נוזלי", אמר יו"ר ומנכ"ל שברון מייקל ווירת בהודעה.

זוהי ההשתלטות הגדולה ביותר במגזר הנפט והגז מאז רכישת BG גרופ על ידי רויאל דאץ'-של תמורת 47 מיליארד ליש"ט (61 מיליארד דולר) ב-2015, לפי נתוני בלומברג. זו תהיה גם אחת מעשר הרכישות הגדולות ביותר בתולדות המגזר, לפי הנתונים. העסקה האחרונה של שברון בסדר גודל כזה היתה רכישת טקסקו בשנת 2000.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker