"אקונומיסט": נתניהו קוסם, אבל יש דילמה אחת שממנה הוא לא יוכל להיחלץ

בימים האחרונים של קמפיין הבחירות שלו הבטיח נתניהו לספח שטחים מיהודה ושומרון ■ אם נשיא ארה"ב רוצה שיוזמת השלום שלו תצליח הוא חייב למנוע מראש הממשלה לעשות זאת

לוגו אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה בליל הניצחון בבחירות
ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה בליל הניצחון בבחירות צילום: תומר אפלבאום

עכשיו זה רשמי: בנימין נתניהו הוא אכן "הקוסם". ראש ממשלת ישראל זכה זה הפעם החמישית בבחירות ועשוי לעקוף את דוד בן גוריון כראש הממשלה שכיהן הכי הרבה זמן בתפקיד.

ואולם, לניצחון המזהיר של נתניהו יש מחיר. העמדה שלו, שמערבבת לאומניות עם שוביניזם יהודי ואנטי-אליטות, סייעה להרעיל את הפוליטיקה הישראלית. הוא טוען כי הוא חף מפשע והאשמות השחיתות נגדו הן מזימה להפילו מהשלטון, והוא זורע חוסר אמון במוסדות בישראל: במשטרה, במערכת המשפט ובתקשורת.

נתניהו עשוי לגרום נזק נוסף. בימים האחרונים של קמפיין הבחירות שלו הוא הבטיח לספח שטחים מיהודה ושומרון, משהו שאף מנהיג קודם בישראל לא חשב לעשות. מהלך כזה יהרוג כל סיכוי לשלום המבוסס על רעיון שתי המדינות ויהפוך את ישראל לאומה סוררת.

האופטימיים אומרים כי אין מה לחשוש, ונתניהו פשוט פיזר הבטחות כדי לזכות בקולות הימין. הוא יודע היטב כי סיפוח השטחים הכבושים יהיה הפרה של החוק הבינלאומי ויגרור מחאה גדולה מאירופה וממדינות ערביות שהתקרבו לישראל.

הבעיה היא שהטענות הללו מתעלמות מהמפה הפוליטית בישראל. נתניהו עדיין צריך להקים ממשלה, מה שאומר ויתורים מצדו לשותפיו מהימין שמאמינים בסיפוח השטחים יותר מראש הממשלה.

נתניהו עומד בפני שלושה כתבי אישום - מה שהופך אותו לפגיע יותר. מה יהיה המחיר שיצטרך לשלם כדי שהכנסת תתמוך בהצעת חוק שתגן עליו מכתבי האישום שצפויים להיות מוגשים נגדו? האם זהו סיפוח שיחל על מעלה אדומים, ישוב שנתניהו הבטיח ספציפית להכניס תחת ריבונות ישראל. אם נתניהו עצמו הבטיח זאת, קרוב לוודאי שזה לא ייגמר רק ביישוב הזה.

גם תפקידה של ארה"ב השתנה. במשך עשורים נשיאי ארה"ב התנגדו לסיפוח השטחים. דונלד טראמפ לעומת זאת הוציא את ארה"ב מהמאזן הזה. הוא חתם על הצהרה נשיאותית להכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן ומעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים.

נתניהו ניצל את התמיכה הזו בקמפיין הבחירות. גם אם נתניהו אינו חש צורך בסיפוח רשמי של השטחים, אין שום דבר שיעצור את המשך בניית ההתנחלויות. ממשל טראמפ מסר כי בכוונתו לפרסם תוכנית ל"הסכם האולטימטיבי" בין ישראל לפלסטינים. אם נשיא ארה"ב מעוניין שההסכם הזה אכן יצליח, או שהתהליך לפחות יתחיל, הוא חייב לפסול סיפוח של השטחים. אם הישראלים יוכלו לתפוס אדמות נוספות יהיו להם מעט מאוד תמריצים להתחיל משא ומתן. אם הפלסטינאים יראו את התרחבות מפעל ההתנחלויות, גם להם לא יהיה תמריץ לפתוח במשא ומתן.

ישראל עומדת בפני ברירות קשות. מספר היהודים והערבים בארץ ישראל כמעט שווה. כך, ישראל לא תוכל להחזיק בכל השטח מבלי להקריב את הרוב היהודי בישראל או את הרעיון של מדינה דמוקרטית שאינה מפלה ערבים. ככל שנתניהו ממשיך לנטוש את הרעיון של שטחים תמורת שלום, כך גדל הרעיון של סיפוח-אפרטהייד. מהדילמה הזו אפילו "הקוסם" לא יכול להיחלץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker