הסטארט-אפ היקר בעולם יוצא להנפקה וחושף את ההכנסות ומספר המשתמשים

אובר פירסמה אמש תשקיף לקראת ההנפקה הגדולה ביותר אי פעם ■ חברת שיתוף הנסיעות מסרה כי יש לה 91 מיליון משתמשים, אך גם דיווחה על ירידה בקצב הצמיחה והזהירה כי "ייתכן ולעולם לא נהיה רווחיים"

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירות נסיעות אובר
לוגו רויטרס
רויטרס

לאובר טכנולוג'יס יש 91 מיליון משתמשים, אך קצב הצמיחה האט וייתכן שלעולם לא תהיה רווחית, כך עולה מהתשקיף שפירסמה החברה אמש לקראת ההנפקה הראשונה לציבור (IPO).

המסמכים מעניקים למשקיעים תמונה פיננסית כוללת של החברה שקיימת זה עשור. אובר הוקמה לאחר שמייסד החברה לא הצליח למצוא מונית בלילה מושלג והיא שינתה את הדרך שבה אנשים מתניידים ברוב העולם.

מסמכי S-1 מציגים את הצמיחה המהירה של אובר בשלוש השנים האחרונות, אך גם את ההשפעה של השערוריות שבהן הייתה מעורבת החברה, וכן התגברות התחרותיות על תכוניותיה להתרחבות ויכולתה לשמור על רמת הנסיעות הקיימת.

מנכ"ל אובר, דארה קוסרשאהיצילום: ROBYN BECK/אי־אף־פי

בנוסף, המסמכים חשפו כמה רחוקה אובר מלהיות רווחית, כשהחברה הזהירה כי היא  צופה גידול משמעותי בפעילותה בעתיד הקרוב, אך ייתכן שלא תהיה רווחית.

אובר הפסידה 3.03 מיליארד דולר ב-2018. המסמכים שהוגשו לרשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) חשפו כי לאובר 91 מיליון משתמשים פעילים בממוצע בחודש, כולל שירות משלוחי האוכל - Uber Eats, נכון לסוף 2018. מדובר בעלייה של 33.8% לעומת 2017, אך קצב הצמיחה האט מצמיחה של 51% ב-2017 לעומת 2016.

אובר לא חשפה את מספר המשתמשים בעבר, והנתונים מעידים על היקף העסקים של החברה. מספר המשתמשים כולל לקוחות של שירותים אחרים של אובר, אך עדיין  מספר המשתמשים של החברה גדול פי חמישה מ-18.6 מיליון המשתמשים של ליפט, החברה המתחרה באובר בארה"ב ובקנדה.

הכנסות אובר ב-2018 הסתכמו ב-11.3 מיליארד דולר, עלייה של 42% לעומת 2017. אולם, נמוך מעלייה של 106% ב-2017 לעומת 2016.

הנפקת אובר תהיה ההנפקה הגדולה ביותר אי פעם מאז עליבאבא, ענקית הסחר המקוון הסינית, גייסה 25 מיליארד דולר ב-2014 ב-IPO.

מייסד ומנכ"ל אובר לשעבר, טרוויס קלאניקצילום: Danish Siddiqui/רויטרס

אובר סיפקה סכום משוער של מיליארד דולר להזמנות בהנפקה, אך מדובר בסכום לא סופי. רויטרס דיווחה בתחילת השבוע כי אובר מתכננת לגייס 10 מיליארד דולר ב-IPO לפי שווי של 100-90 מיליארד דולר. בנקי השקעות אמרו בעבר לאובר כי שווי השוק של החברה עשוי להגיע ל-120 מיליארד דולר לאחר ההנפקה.

למרות שאובר כבר לא מסמנת שווי שוק של 120 מיליארד דולר כיעד ההנפקה, חלק מהבונוסים של המנכ"ל דארה קוסרשאהי ומנהלים אחרים בחברה מותנים בכך שאובר תגיע ליעד הזה.

מניית ליפט, החברה המתחרה של אובר, ננעלה בתום יום המסחר אמש במחיר של 61.01 דולר, ירידה של 15% לעומת המחיר שבו הונפקה המניה לפני חודש. אובר תחל במצגות למשקיעים פוטנציאלים, רוד שואו, בסוף החודש. הנפקת אובר תתקיים ככל הנראה בתחילת מאי.

המשקיעים יבקשו לדעת כיצד אובר מתכננת להתמודד עם המעבר למכוניות אוטונומיות, טכנולוגיה שצפויה להוריד משמעותית את עלויות הנסיעות של החברה אך גם לשבש את המודל העסקי שלה. בשנה שעברה החברה הגיעה להסכם פשרה עם אלפבית, החברה האם של גוגל, על גניבת סודות מסחריים מוויימו, יצרנית המכוניות האוטונומיות של אלפבית.

וויימו מסרה בתביעה כי אחד מהמהנדסים הבכירים לשעבר בחברה שהפך לראש פרויקט המכוניות האוטונומיות של אובר לקח מהחברה אלפי מסמכים סודיים. אובר חשפה בתשקיף כי ייתכן ותצטרך לשלם עמלת רישוי לוויימו או שפיתוח המכוניות האוטונומיות שלה יתעכב משמעותית, במידה וההערכה הראשונית של מומחה עצמאי שבחן את הטכנולוגיה של החברה אכן תאומת.

המומחה, שהגיע לבדוק את הטכנולוגיה למכוניות אוטונומיות של אובר במסגרת ההסכם עם וויימו, זיהה "פונקציות מסוימות במכוניות האוטונומיות שהן בעייתיות", מסרה אובר. דובר ויימו מסר כי "הבדיקה נמשכת ואנו נמשיך לנקוט בצעדים הנחוצים כדי להבטיח שהטכנולוגיה הסודית שלנו לא נמצאת בשימוש על ידי אובר".

אחד היתרונות של אובר הוא שהיא השחקנית הגדולה ביותר בשווקים רבים שבהם היא פועלת. האנליסטים רואים בהגדלת היקף הפעילות של החברה גורם חיוני להפיכת אובר לרווחית.

בנוסף, מנכ"ל אובר קוסרשאהי יצטרך לשכנע את המשקיעים כי הוא הצליח לשנות את התרבות הארגונית בחברה לאחר שורה של שערוריות שטילטלו את החברה בשנתיים האחרונות. בין היתר, הנהלת אובר הואשמה בכך שהתעלמה מהטרדות מיניות בחברה, גניבת מידע שהחברה הסתירה מהרגולטורים, שימוש בתוכנה לא חוקית כדי להימנע מבדיקות של הרשויות והאשמות בנוגע למתן שוחד בחו"ל. קוסרשאהי הצטרף לאובר ב-2017 כדי להחליף את המייסד השותף של החברה טרוויס קלאניק שהודח מתפקיד המנכ"ל.

אובר מסרה בתשקיף שפירסמה כי מעמדה בתעשיית שיתוף הנסיעות בארה"ב וקנדה נפגע משמעותית מפרסומים שליליים ומעמדה בשווקים אחרים נמצא תחת איום מחברות אחרות שמציעות הנחות משמעותיות בשיתוף נסיעות.

הקמפיין #DeleteUber שהחל ב-2017 ברשתות החברתיות לאחר משבר יחסי ציבור של החברה גרם לעזיבת מאות אלפי לקוחות, מסרה אובר. החברה מסרה כי נתח השוק שלה ירד ברוב האזורים בעולם, למרות שקצב הירידה האט. אובר טוענת כי היא שולטת ביותר מ-65% מנתח השוק בארה"ב ובקנדה, לעומת 39% של ליפט בארה"ב. אובר שומרת חלק מהמניות בהנפקה לנהגים שהשלימו 2,500 נסיעות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker