קרן המטבע מורידה את תחזית הצמיחה של ישראל - ומזהירה מהגירעון

קרן המטבע הבינלאומית פירסמה תחזית צמיחה עולמית מעודכנת, שכוללת הורדה בתחזית הצמיחה של ישראל ל-3.3% לעומת 3.5%

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחקר חדש קובע כי ניתן להרדים צמחים
2019 בישראל: תחזית צמיחה של 3.3%צילום: בלומברג

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) פירסמה היום (ג') את תחזיות הצמיחה העולמיות שלה שכללו הורדה בתחזית הצמיחה של ישראל. הקרן הורידה את תחזית הצמיחה העולמית שלה לשיעור הצמיחה הנמוך ביותר מאז המשבר הכלכלי העולמי.

בתחזית שפירסמה הקרן באוקטובר 2018, היא חזתה שכלכלת ישראל תצמח בשנה זו ב-3.6%, אך הכלכלה צמחה ב-3.3% בלבד. בנוגע ל-2019 חזתה אז הקרן כי כלכלת המדינה תצמח ב-3.5%, אך עתה היא חוזה צמיחה של 3.3% - שיעור צמיחה זהה צפוי להירשם לפי הקרן גם ב-2020. ב-2024 חוזה הקרן צמיחה של 3% בישראל. לפי הקרן, שיעור האבטלה צפוי להישאר יציב ברמה של 4%.

בדו"ח כתבה הקרן כי "הגירעון הממשלתי צפוי לעלות ל-3.5% מהתמ"ג ב-2019. הגירעון צפוי לרדת בהמשך, אבל לא באופן שתואם את היעדים הפיסקלים לטווח הבינוני".

בנוגע לכלכלת העולם, הקרן הורידה את תחזית הצמיחה ל-3.3% השנה, אחרי שבתחזית שפירסמה בינואר השנה צפתה הקרן צמיחה של 3.5%. זהו שיעור הצמיחה העולמי הנמוך ביותר מאז 2009 – בשיאו של המשבר הכלכלי העולמי. לפי הקרן, העלאת המכסים בעולם והיחלשות הצמיחה בכמה מהכלכלות המפותחות יפגעו בצמיחה העולמית. כלכלת המדינות המפותחות צפויה לצמוח השנה ב-1.7% בלבד.

הכלכלנית הראשית של הקרן, גיטה גופינאת, הזהירה כי ההתאוששות בשנה הבאה לא מובטחת. "זהו רגע עדין", אמרה במסיבת עיתונאים בוושינגטון.

לפי הקרן, נפח הסחר העולמי יצמח השנה ב-3.4%. ואולם בתחזיות קודמות צפתה הקרן עלייה של 4% בסחר העולמי. ב-2018 נרשמה צמיחה של 3.8% בסחר העולמי.

ואולם הקרן ציינה כי היא צופה התאוששות בצמיחה העולמית לקראת המחצית השנייה של השנה. היא ציינה לחיוב את החלטת הבנק הפדרלי לעצור את העלאות הריבית והתייחסה לנתוני ייצור חיוביים שפורסמו באחרונה בסין. ואולם היא ציינה גם איומים משמעותיים לכלכלה העולמית, כמו יציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי ללא הסכם ופגיעה ביחסי הסחר של הממלכה עם האיחוד האירופי.

"על רקע היחלשות הצמיחה העולמית והרווח המוגבל להנהגת מדיניות שתילחם בהאטה, הימנעות מטעויות שעשויות לפגוע בפעילות הכלכלית חייבת להיות בעדיפות עליונה", נכתב בדו"ח של הקרן.

לפי התחזית המעודכנת של הקרן, כלכלת העולם צפויה לצמוח ב-2020 ב-3.6%, אך כלכלת המדינות המפותחות צפויה לצמוח ב-1.7% בלבד באותה שנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker