הקסם התפוגג? טסלה דיווחה על ירידה חדה במסירות המכוניות ברבעון הראשון של 2019

מספר המכוניות שנמסרו ברבעון הראשו של 2019 נמוך מתחזיות האנליסטים ■ החברה אף מגבירה את החשש לירידה בביקוש לדגם מודל 3 שהציגה לפני שנתיים

לוגו בלומברג
בלומברג
אילון מאסק מנכ"ל טסלה
אילון מאסק מנכ"ל טסלהצילום: בלומברג

טסלה דיווחה על ירידה במסירות המכוניות ברבעון הראשון של 2019. מספר המכוניות שנמסרו נמוך מתחזיות האנליסטים. החברה אף מגבירה את החשש לירידה בביקוש לדגם מודל 3 שהציגה לפני שנתיים. טסלה מסרה 63 אלף מכוניות בשלושת החודשים הראשונים של השנה, לעומת 90,966 מכוניות ברבעון הקודם, כך הודיעה אתמול (רביעי).

יצרנית המכוניות החשמליות מתמודדת עם מגוון בעיות הגורמות לירידה בביקוש. בארה"ב, שם השיקה את מודל 3 ב-2017, הטבות המס לרוכשי מכוניות חשמליות ירדו באופן ניכר. באירופה ובסין היא מתקשה לספק את המכוניות במהירות ללקוחותיה.

טסלה מסרה 50,900 מכוניות מודל 3 ברבעון הראשון של 2019 - מספר נמוך מתחזיות האנליסטים למסירות של 51,750 מכוניות. מסירות המודל ברבעון האחרון היו גם נמוכות ממסירות המודל בשני הרבעונים הקודמים. הירידה היא מכה עבור אילון מאסק, מנכ"ל החברה, שמתכנן להאיץ את המכירות על ידי הורדת מחירים.

"זה מאכזב, אי אפשר להתעלם מהנתונים", אמר ג'ין מונסטר, מנהל שותף בקרן ההון סיכון לופ ונצ'רס שמשקיעה בטסלה. "השאלה הגדולה היא האם תהיה ירידה בביקוש". טסלה חזרה על תחזיות קודמות למסירת 400-360 אלף מכוניות ב-2019, כשלדברי מונסטר ייתכן וזה מעיד כי הרוכשים עדיין מעוניינים במכוניות החשמליות של החברה. ואולם, המשקיעים מתקשים להאמין לתחזיות בהתחשב בהיסטוריה הבעייתית של החברה, שהחמיצה כמעט תמיד את היעדים השאפתניים שקבע מאסק.

טסלה פירסמה את הנתונים אמש לאחר נעילת המסחר בוול סטריט. מניית החברה ירדה ב-12% מתחילת השנה על רקע שלל בעיות שחוותה, החל מחשש לירידה בביקוש, הורדת מחירים, קיצוץ במשרות ועזיבת מנהלים בכירים.

מאסק תיאר את הרבעון האחרון בציוץ בטוויטר, שבו סיפר כי הצוות שלו התמודד עם האתגרים הלוגיסטיים המטורפים שביותר שראה אי פעם. נכון לסוף חודש מארס ישנן 10,600 מכוניות בדרכן ללקוחות, לאחר שטסלה החלה במכירת מודל 3 בסין ובאירופה.

למרות הירידה במסירות המודל, המשקיעים עשויים לתת לטסלה ליהנות מהספק, בגלל שהחברה עסקה בשילוח כמות מסיבית של מכוניות לשווקים חדשים בפעם הראשונה, אמר דן איבס, אנליסט בחברת ההשקעות וודבוש. "אנליסטים רבים רבים ציפו לאפוקליפסה במסירות מודל 3 ברבעון האחרון, והתוצאות היו טובות יותר מכפי שחששו", הוסיף.

מסירת מכוניות ללקוחות מחוץ לארה"ב היא מהלך קריטי עבור החברה, שמנסה לחפות על הירידה בביקוש בארה"ב בעקבות הורדת הטבות המס הפדרליות לרוכשי מכוניות חשמליות ב-1 בינואר 2019. החברה מסרה כי הזמנות המכוניות עדיין עוקפות את קצב המסירות של החברה.

טסלה הזהירה את המשקיעים כי מסירות מודל S ומודל X, הדגמים היקרים יותר שלה, יהיו נמוכות ברבעון הראשון מכיוון שהרוכשים מיהרו לקנות אותם בסוף 2018 כדי לא להחמיץ את הטבת המס בסך 7,500 דולר. ג'וסף ספאק, אנליסט מ-RBC קפיטל, ציין כי מסירות מודלים אלה, שהסתכמו ב-12,100, היו הנמוכות ביותר מאז הרבעון השלישי של 2015.

החברה הודיעה ברבעון האחרון כי תשיק את הדגם המוזל של מודל 3 שמחירו 35 אלף דולר – דגם שלו מחכים הלקוחות כבר שנתיים. ואולם, באותה הודעה מאסק הוסיף כי כדי לעמוד במחיר הזול, הוא יאלץ לפטר עובדים ולסגור חנויות במטרה לעבור למכירות באינטרנט. עשרה ימים לאחר מכן, החברה נסוגה מההודעה.

טסלה מודל 3
טסלה מודל 3צילום: MIKE BLAKE/רויטרס

טסלה סיימה את 2018 עם 3.7 מיליארד דולר במזומן, אך בפברואר היא שילמה 920 מיליון דולר במזומן לבעלי אג"ח להמרה, שהעדיפו מזומן על פני מניות החברה. בנובמבר יגיע מועד פדיונה של סדרת אג"ח נוספת בשווי 566 מיליון דולר. טסלה מסרה כי יש לה מספיק מזומנים לכסות את כל חובותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker