תחרות עם איירבוס, התרסקות ובעיות תוכנה: מה ידוע עד כה על פרשת בואינג

דגם המטוס הנמכר ביותר של יצרנית המטוסים האמריקאית הוותיקה מקורקע כמה שבועות מאז התרסקות מטוס אתיופיאן איירליינס ■ כך הידרדרה בואינג לאחד המשברים הקשים בתולדותיה

סוכנויות הידיעות
מניית בואינג בקומת המסחר בבורסת ניו יורק
צילום: בלומברג

שני מטוסי בואינג 737 מקס שהתרסקו תוך חמישה חודשים, הראשון של ליון אייר באינדונזיה באוקטובר והשני של אתיופיאן איירליינס באתיופיה במארס האחרון, זעזעו את יצרנית המטוסים האמריקאית הוותיקה וחשפו את התנהלותה בשנים האחרונות נוכח התחרות הגוברת בשוק המטוסים. כיצד הגיעה בואינג לכך שנאלצה לקרקע את כל מטוסי מקס 737 בעולם – הדגם הנמכר ביותר של החברה – ומה השלב הבא?

להלן השתלשלות האירועים עד כה

איירבוס מתחילה לעשות צרות לבואינג

מטוס איירבוס A320 במפעל החברה
מטוס איירבוס A320 במפעל החברהצילום: Regis Duvignau/רויטרס

סדרת מטוסי ה-A320 של איירבוס, המטוס המקביל של יצרנית המטוסים האירופית ל-737 של בואינג, החלה לפגוע בצורה משמעותית בבואינג, כשהחברה האירופית הכריזה על דגם A320neo - דגם עם מנועים גדולים יותר וחסכוניים יותר בדלק. בסלון האווירי בפריז ב-2011, איירבוס קיבלה הזמנות ל-730 מטוסים בשווי 72.2 מיליארד דולר, כשהדגם החדש והחסכוני בדלק שלה היה המבוקש ביותר.

בואינג משדרגת

בואינג 737 מקס בוושינגטון, ב-2017
בואינג 737 מקס בוושינגטון, ב-2017צילום: Ted S. Warren/אי־פי

בתגובה, מנהלי בואינג מחליטים לשדרג את מטוס בואינג 737 לבואינג 737 מקס - שיכלול מנועים חסכוניים בדלק כמו איירבוס. המנועים הגדולים והחסכוניים גרמו לבעיות הן באיירבוס ובבואינג כאשר גודלם של המנועים גרם למטוס להזדקר מעלה בתנאים מסוימים. איירבוס ערכה שינויים מקיפים בתכנון מטוס כדי לפתור את הבעיה.

לעומתה, בואינג התקינה תוכנה חדשה במטוסי המקס הידועה בשם MCAS, שדוחפת את חרטום המטוס אוטומטית למטה במקרה שהוא מזדקר מעלה בזווית מסוכנת. מכיוון שהמערכת היתה אמורה לפעול ברקע, בואינג החליטה שאין צורך לתדרך את הטייסים על קיומה, והרגולטורים הסכימו עם חוות הדעת הזאת. הטייסים לא היו זקוקים להתאמן בסימולטור לפני שטסו במקס.

בואינג 737 מקס יוצא מהמפעל

בואינג 737 מקס ממריא ממפעל החברה בוושינגטון
בואינג 737 מקס ממריא ממפעל החברה בוושינגטוןצילום: Ted S. Warren/אי־פי

פרויקט 737 מקס ארך ארבע שנים בלבד, כשהמטוס הראשון יצא מהמפעל בנובמבר 2015. לשם השוואה, בניית מטוס חדש לחלוטין הייתה אורכת עשר שנים לפחות. לפי עדויות של אנשים שעבדו בפרויקט, לוח הזמנים היה צפוף מאוד והחברה ביקשה מהמהנדסים לא להגביל את השינויים בתקווה להימנע מדרישה שהטייסים יתאמנו בסימולטור טיסה לפני הטסת 737 מקס – ובכך לחסוך הוצאות לחברות התעופה.

התרסקות מטוס ליון אייר באינדונזיה

קצין בצבא אינדונזיה מחזיק בחלקי הקופסה השחורה מטיסת ליון אייר שנמצאו בזירת ההתרסקות בג'אווה, בינואר
קצין בצבא אינדונזיה מחזיק בחלקי הקופסה השחורה מטיסת ליון אייר שנמצאו בזירת ההתרסקות בג'אווה, בינואר. חקירת האסון העלתה נסיבות דומות לזה שבאתיופיהצילום: Achmad Ibrahim/אי־פי

מטוס בואינג 737 מקס 8 של חברת ליון אייר יצא מג'קרטה, אינדונזיה והתרסק כמה דקות לאחר מכן ליד האי ג'אווה. 189 בני אדם נהרגו. בעקבות ההתרסקות חשפה בואינג את תוכנת MCAS, אך בתחילה מסרה כי ניתן לפתור את הבעיה בעזרת הליכי החירום הקיימים. כמה שבועות לאחר ההתרסקות מסר מינהל התעופה הפדרלי (FAA) האמריקאי כי ייתכן ויבקש מבואינג לעדכן את התוכנה. חקירת ההתרסקות עדיין לא הסתיימה, אך ההערכות הן כי מערכת המחשב של המטוס קיבלה נתונים לא נכונים מחיישן תקול - מה שגרם למטוס לצלול אוטומטית.

התרסקות מטוס אתיופיאן איירליינס

חלק ממנוע מטוס בואינג 737 מקס בזירת ההתרסקות באדיס אבבה, החודש
חלק ממנוע מטוס בואינג 737 מקס בזירת ההתרסקות באדיס אבבה, החודש. 157 בני אדם נספו באסוןצילום: Tiksa Negeri/רויטרס

149 נוסעים ושמונה אנשי צוות נהרגו ב-10 במארס בהתרסקות מטוס בואינג 737 מקס שעשה את דרכו מאתיופיה לניירובי שבקניה. ההתרסקות השנייה של מטוס בואינג 737 מקס תוך חמישה חודשים הובילה לקרקוע כל מטוסי בואינג מדגם זה בעולם. במקביל, רשויות רגולטוריות ברחבי העולם החלו לחקור את ההתרסקות. תוצאות ראשוניות של חקירת התאונה מעידות כי מערכת MCAS הופעלה כמה דקות לפני ההתרסקות, כפי שאירע בטיסת ליון אייר.

בואינג מנסה לצמצם נזקים

קרקוע מטוסי בואינג אילץ את החברה להגיב במהירות, כשבשבועיים שלאחר התאונה איבדה מנייתה כ-15% מערכה ולקוחות פוטנציאלים עשויים לבטל הזמנות מבואינג. בואינג הודיעה כי תשדרג את תוכנת המחשב של מטוסי 737 מקס, ובמקביל נחשפו עוד פרטים על התנהלות החברה והרגולטורים. "סיאטל טיימס" חשף כי בעקבות קיצוצים בתקציב, ה-FAA איפשר לבואינג לבצע חלק מהרגולציה בעצמה.

מטוסים מדגם 737 מקס של בואינג
מטוסים מדגם 737 מקס של בואינגצילום: LINDSEY WASSON/רויטרס

אתמול מסרה בואינג כי תגיש את עדכון התוכנה הסופי לבדיקת ה-FAA בשבועות הקרובים. ה-FAA הודיע כי יבדוק בצורה יסודית את עדכון התוכנה, והיא תותקן במטוסים מסחריים רק לאחר שהרשות הרגולטורית תוודא שהיא בטיחותית לחלוטין.   

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום