היוונים רוצים לפרוע את החוב - מה מפריע לאיחוד להסכים?

יוון קיבלה הלוואות יקרות יחסית מקרן המטבע הבינלאומית, וברצונה להתחיל להחזיר אותן מוקדם מהמתוכנן ■ לא בטוח שגוש היורו יאשר לה לעשות זאת

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס
ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראסצילום: FRANCOIS LENOIR/רויטרס

יוון מתכוונת להתחיל לשלם בחזרה חלק מההלוואות שלקחה מקרן המטבע הבינלאומית לפני המועד המתוכנן. בכך עשויה המדינה מוכת החוב לפסוע צעד נוסף אל עבר נורמליות כלכלית. ממשלתו של אלכסיס ציפראס טרם הגישה בקשה רשמית בנושא לקרן, אך היא בוחנת אפשרויות למימוש הצעד – כך לטענת גורמים רשמיים ביוון שדיברו בעילום שם.

ממשלת יוון הציבה לעצמה מטרה לפני זמן רב: להתחיל להחזיר את ההלוואות היקרות שקיבלה מקרן המטבע, בניסיון להוריד את רמות החוב שלה לפני שתנסה למחזר אותו. השיחות על החזר החוב נרשמות על רקע התקדמותה של המדינה להשלמת ההתחייבויות שקיבלה על עצמה לאחר החילוץ. בכך יתאפשר לה לקבל מהאיחוד האירופי סיוע בסך מיליארד יורו, בכפוף לאישור שרי האוצר של גוש היורו שייפגשו ביום שישי.

בקיץ שעבר הגיעו יוון ונושיה להסכם חשוב כדי להקל על תנאי החזר הלוואות החילוץ שקיבלה יוון, שאחראיות לחלק מהגידול בחוב הלאומי של המדינה - שמגיע לכ-180% מהתמ"ג. החזר ההלוואות שניתנו על ידי קרן המטבע יפחית את התחייבויות החוב של יוון בשנים הקרובות. זאת, כיוון שחלק מההלוואות האלה יקרות יותר גם מדמי החילוץ שקיבלה יוון מהאיחוד האירופי, ואפילו יקרות יותר מעלות גיוס חוב חדש בשוק ההון.

הצעד עשוי להעניק לציפראס הון פוליטי לפני הבחירות הכלליות במדינה שייערכו השנה, שכן החזר ההלוואות ישגר מסר כי כלכלתה מתחזקת וכי היא מתחילה להתנער מעול הנושים. כך גם יוכל ראש הממשלה לטעון שהוא הפחית את החשיפה של קרן המטבע ליוון, ובכך צימצם את הצורך בפיקוח של הקרן על המדינה.

כדי שיוון תוכל להתחיל להחזיר את ההלוואות של קרן המטבע, היא תצטרך לקבל תחילה אישור מגוש היורו. מדינות הגוש, שמהוות נושים ליוון, צריכות לוותר על זכותן לקבל את תשלומי החוב מוקדם מהמתוכנן - בעוד קרן המטבע זוכה לכך. בעבר ויתר מנגנון החילוץ של גוש היורו על זכות זו עבור מדינות כמו אירלנד ופורטוגל.

גורמים רשמיים באיחוד האירופי אומרים כי יוון עדיין לא הגישה בקשה רשמית בנושא, אך גם אחרי שתגיש, לא בטוח כי תזכה לאישור. כמה מדינות הביעו ספקות בנוגע ליתרונות הכלכליים שמהם תהנה המדינה אם תתחיל בהחזר מוקדם של ההלוואות לקרן המטבע, ותמיר אותן בהלוואות בשווקים – שגם יהיו יקרות יחסית. בנוסף, יוון תצטרך להוכיח לנושיה שהיא עדיין מתכוונת לערוך רפורמות חשובות בכלכלת המדינה. לטענת גורמים רשמיים, מדינות כמו גרמניה, שהתעקשה שקרן המטבע תשתתף בחילוץ יוון, עלולה להסס לאשר את הצעד שיפחית את מעורבותה של הקרן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker