בהלת ברקזיט: מחירי הבתים בלונדון בנפילה החדה מאז המשבר הפיננסי העולמי

מחירי הבתים בבירה נפלו בכמעט 4% בשנה החולפת וגררו את מחירי הבתים באנגליה כולה לירידות ■ למעלה מ-75% מסוכני הנדל"ן: "חוסר ודאות סביב הברקזיט מונע הן מקונים והן ממוכרים לבצע עסקות"

סוכנויות הידיעות
לונדון
לונדוןצילום: בלומברג
סוכנויות הידיעות

מחירי הבתים בלונדון צנחו ברבעון הראשון של השנה בקצב החד ביותר זה עשור, בצל חוסר ודאות סביב של יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט).

מחירי הבתים בבירת בריטניה ירדו ב-3.8% בשלושה החודשים הראשונים של 2019 לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, הנפילה החדה ביותר מאז שנת 2009, לפי נתונים שפירסמה היום (ו') חברת המשכנתאות הבריטית ניישנווייד.

המחיר הממוצע של בית בלונדון ברבעון הראשון היה כ-455 אלף ליש"ט (593 אלף דולר), ירידה רבעונית שביעית ברציפות.

מחירי הבתים באנגליה כולה ירדו במארס ב-0.7% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, ירידה ראשונה מאז 2012. מנגד, מחירי הבתים בסקוטלנד, וויילס וצפון אירלנד טיפסו. המחיר הממוצע של בית בבריטניה היה כ-213 אלף ליש"ט (277 אלף דולר).

למעלה מ-75% מסוכני הנדל"ן בשוק הדיור בבריטניה אמרו כי חוסר הוודאות סביב תהליך יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי מונע הן מקונים והן ממוכרים לבצע עסקות, לפי סקר שערך לאחרונה מכון RICS.

בריטניה היתה אמורה לעזוב היום את האיחוד האירופי, עם הסכם או בלעדיו, אולם הארכה של הרגע האחרון איפשרה את דחיית המועד ל-12 באפריל.

הפגנה של תומכי הברקזיט בלונדון
הפגנה של תומכי הברקזיט בלונדוןצילום: Kirsty Wigglesworth/אי־פי

עם זאת, הפרלמנט בבריטניה דחה היום בפעם השלישית את הסכם ברקזיט שהציגה ראשת הממשלה תרזה מיי. 344 מחוקקים בפרלמנט הצביעו נגד הסכם היציאה, ו-286 היו בעדו. מיי אמרה כי נפילתו של ההסכם תוביל לחרטה, שכן כעת בריטניה מסתכנת ביציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכמה על תנאים כלל.

הליש"ט נחלש כעת מול הדולר ב-0.2% לרמה של 1.3015 דולר לליש"ט, לאחר שלפני ההצבעה בפרלמנט התחזק ב-0.7% מול המטבע האמריקאי. מול היורו נסוג המטבע הבריטי ב-0.2% לשער של 1.1594 יורו לליש"ט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker