באפט: "יש האטה בצמיחה בארה"ב אבל לא נשנה השקעות גם אם יהבהבו נורות אדומות"

דבריו של המשקיע המיליארד באים על רקע נתוני מקרו חלשים בארה"ב והיפוך בעקום תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות - המבשר לעיתים על מיתון השנים הבאות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וורן באפטצילום: Bloomberg
סוכנויות הידיעות

הצמיחה הכלכלית בארה"ב איבדה מתנופתה לאחרונה, אמר וורן באפט, אולם חברת ההחזקות ברקשייר התאוויי בראשה עומד המשקיע המיליארדר אינה מתכוונת לשנות את השקעותיה, אפילו אם "יהבהבו נורות אדומות".

"נראה כי חלה האטה בקצב צמיחת הכלכלה", אמר יו"ר ומנכ"ל ברקשייר בראיון לערוץ CNBC אתמול (ה'). "היית מגדיר אותה כקרובה ל(האטה) ניכרת, אך לא מעבר לכך".

באפט, בן 88, ציין כי חלה האטה בצמיחת עסקי BNSF, חברת הרכבות שבבעלות ברקשייר, אולם הוסיף כי יתכן שהנתונים מושפעים מגורמים עונתיים, כמו מזג אוויר.

עם זאת, יהיה אשר יהיה, באפט אינו מתכוון לשנות את האופן שבו הוא משקיע. "אכן נראה שיש האטה. נראה כי זה מתרחש בכל תחומי העסקים, ובמיוחד הרכבות... אבל זה לא משנה שום דבר מבחינת מה שאנחנו עושים", אמר באפט.

"גם אם היו מהבהבות נורות אדומות, אפילו אור אדום עז, היינו ממשיכים להשקיע באותו האופן", הוסיף המשקיע הנודע שציין כי המקום הטוב ביותר להשקיע את כספך הוא ארה"ב. "אלוהים בירך את אמריקה", אמר.

דבריו של באפט באים לאחר שבשבוע החולף התחולל היפוך בעקום תשואות האג"ח בארה"ב - תופעה שלאורך זמן עשויה להצביע על מיתון בשנה-שנתיים הבאות.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים, אשר נפלה השבוע לשפל של 15 חודשים, מטפסת כעת ב-0.02% לרמה של 2.41%, וממשיכה להיות נמוכה מהתשואה על האג"ח לשלושה חודשים, אשר נסחרת ברמה של 2.42%. התשואה ל-10 שנים נפלה ביום שישי מתחת לתשואה לשלושה חודשים, בראשונה זה תריסר שנים.

בראיון התבקש באפט להתייחס גם להיפוך בעקום התשואות, והאם לדעתו הדבר מבשר על מיתון באופק. "ובכן, אני פשוט מקווה שאזכה לראות עוד כמה תקופות מיתון, שאזכה לחיות זמן רב מספיק", ענה באפט בעודו צוחק. "אני לא יודע כמה תקופות מיתון עברתי בחיי", הוסיף באפט, "אבל הן חלק מהמערכת הקפיטליסטית, ועוד יהיו כאלה בעתיד".

מבול מקרו; חלק מהנתונים מצביעים על האטה

נתוני מקרו שפורסמו היום בארה"ב הצביעו בחלקם על האטה בצמיחת הכלכלה הגדולה בעולם. כך למשל, הצריכה הפרטית וההכנסה האישית צמחו בקצב מתון מהצפוי בתחילת השנה, האינפלציה הואטה, ומדד מנהלי הרכש של שיקגו רשם ירידה חדה מהצפוי.

הצריכה הפרטית טיפסה בינואר ב-0.1% לעומת החודש הקודם לאחר עלייה של 0.6% בדצמבר, מסר משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול חד יותר של 0.3%.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב - נסוג בינואר ב-0.1% לעומת דצמבר. לעומת ינואר 2018 טיפס המדד ב-1.4%, העלייה המתונה ביותר מאז סתיו 2016, והאטה חדה לעומת עלייה שנתית של 1.8% בחודש הקודם. זוהי גם רמה נמוכה משמעותית מיעד של 2% שקבע הבנק הפדרלי.

מדד הליבה שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס בינואר ב-0.1%. עם זאת, לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, עלה מדד הליבה ב-1.8%, פחות מתחזיות הכלכלנים, ורשם האטה לעומת עלייה של 2% ב-12 החודשים שהסתיימו בדצמבר.

בשל עיכובים שנגרמו כתוצאה מהשבתת הממשל הפדרלי בתחילת השנה, פירסם היום משרד המסחר האמריקאי רק נתונים חלקיים של פברואר. ההכנסה האישית גדלה בחודש שעבר ב-0.2% - פחות מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.3%. נתוני הצריכה הפרטית של פברואר יפורסמו במועד מאוחר יותר, מסר המשרד.

מדד מנהלי הרכש של שיקגו, הנחשב לברומטר לפעילות העסקים בארה"ב כולה, נפל בחודש מארס לרמה של 58.7 נקודות לעומת רמה של 64.7 נקודות בחודש הקודם, מסרה היום חברת MNI אינדיקייטורס.

כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 61 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות.

רמתו הממוצעת של המדד ברבעון הראשון 2019 היתה 60 נקודות, הנמוכה ביותר מזה שנתיים. המדד עוקב אחרי התנאים העסקיים באזור שיקגו, ומכסה אזורים במדינות אילינוי, אינדיאנה ומישיגן.

מנגד, פורסמו היום בארה"ב נתוני דיור ובטחון צרכנים שדווקא הצביעו על מגמת שיפור. המכירות של בתים חדשים התאוששו בשיעור חד מהצפוי בחודש שעבר, לרמתן הגבוהה ביותר זה כמעט שנה, לאחר שריבית נמוכה על משכנתאות איפשרה לקונים לממן רכישת בתים.

המכירות של בתים חדשים בארה"ב גדלו בפברואר ב-4.9% לקצב שנתי של 667 אלף בתים, הגבוה ביותר מאז מארס 2018, לעומת קצב של 636 אלף בינואר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות שנתי נמוך יותר של 620 אלף יחידות בפברואר, לעומת קצב מכירות של 607 אלף בתים שעליו דווח במקור בינואר.

מדד ביטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן טיפס בחודש מארס לרמה של 98.4 נקודות לעומת רמה של 93.8 נקודות בפברואר. תחזית הכלכלנים היתה למדד של 97.8 נקודות, ללא שינוי לעומת הנתונים הראשוניים שפורסמו מוקדם יותר החודש. רכיב המצב הנוכחי של המצב היה גבוה לעומת הנתונים הראשוניים, ואילו רכיב התחזיות העתידיות היה נמוך יותר.

האטה חדה מהצפוי בארה"ב בסוף 2018

הנתונים שפורסמו היום בארה"ב הצטרפו אל נתונים שפורסמו אתמול שהצביעו על האטה חדה מהצפוי בכלכלת האמריקאית ברבעון האחרון.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) צמח ברבעון הרביעי של 2018 בקצב שנתי של 2.2%, מסר ביום חמישי משרד המסחר האמריקאי, פחות מההערכות המוקדמות של 2.6% ותחזית הכלכלנים של 2.3%. ברבעון השלישי של 2018, צמח התמ"ג בקצב של 3.4%.

נתוני הצריכה הפרטית של הרבעון הרביעי תוקנו כלפי מטה מצמיחה של 2.8% לגידול של 2.5%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker