לתשומת לב היהלומנים: בקרוב צפוי מחסור באבנים היקרות

שני דו"חות נפרדים שפורסמו השבוע צופים שאחרי שנים של עודף היצע של יהלומים, השוק יתייצב בעוד שנתיים – ואז המחירים יתחילו לעלות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהלומים
יהלומיםצילום: בלומברג

גורמים בתעשיית היהלומים מזהירים כבר יותר מ-15 שנה שמחסור באבנים היקרות מאיים על העולם, אבל הביקוש הנמוך מאוד והעבודה הטובה שעשו הכורים, הצליחו למנוע את הבעיה.

יחד עם זאת, יכול להיות שהתעשייה, שסובלת מהצפת השוק, תתמודד בקרוב עם מצוקה. בשני דו"חות נפרדים שפורסמו השבוע, חוזים אנליסטים שינויים ומחסור ביהלומים שיכה בה סביב 2021.

כפי שזה נראה, עולם היהלומים צועד לקראת סוג של משבר קטן. מניות של חברות בתחום ירדו על רקע הירידה במחירי האבנים, היצע גבוה בשוק, ביקוש נמוך וחלשת המטבע ההודי, שבו סוחרים ברוב היהלומים בעולם והופכים אותם לתכשיטים.

חברת ברנברג, שמבצעת ניתוחים של השוק, אומרת שהכורים צריכים להמתין לפני שהמחירים ישובו לעלות, ושמחירים של יהלומים לא מלוטשים לא ישתנו הרבה בשנתיים הקרובות, עם עלייה צנועה של 1% במחירם ב-2021. חברת פאנמיור גורדון חוזה כי: "לא סביר שבטווח הקצר תירשם מגמה שתתמוך באופן משמעותי בתמחור הממוצע של יהלום".

ההיצע העולמי הגיע לשיא ב-2006, אז נכרו 176 מיליון קראט של יהלומים – רמה שכנראה לא תירשם שוב. בתקופת המשבר הכלכלי העולמי נרשמה ירידה חדה בהיקף הכרייה, אבל אחריו ההיצע עלה בעקביות שוב ושוב ופרויקטים חדשים פותחו. כעת צפויים להיפתח מספר מצומצם של מכרות חדשים, וכמה מהוותיקים והמוכחים בתחום צפויים להיסגר בתחילת העשור הבא.

מכרה יהלומים בלסוטוצילום: בלומברג

קיירון הודגסון מפאנמיור אמר שייתכן שיהיה גירעון של 15 מיליון קראט מהשוק, כ-10% מההיצע העולמי הצפוי ב-2021. מחירים של יהלומים לא מלוטשים יתחילו לעלות ב-2021-2022, לפי ריצ'רד האץ' מברנברג.

גורמים בתעשייה מקווים מאוד שזה נכון. מאז תחילת שנות ה-2000, הם תולים תקוות ב"קרוקודיל הרעב" – גרף שמציג שני קווים שונים שמזכירים בצורתם מלתעות פתוחות וממנו ניתן להסיק כי הביקוש יהיה גבוה יותר מההיצע. עד כה, המלתעות נשארו סגורות, והמחסור המצופה ביהלומים לא התממש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker