מכה לאפל בארה"ב: בית המשפט המליץ לאסור מכירת חלק מדגמי אייפון

שופטת נציבות הסחר הבינלאומי של ארה"ב פסקה שאפל מפרה פטנט של קוואלקום ■ ההחלטה כפופה לאישור הרכב מלא של הנציבות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברת אפל
לוגו בלומברג
בלומברג

חברת אפל מפרה פטנט של קוואלקום, ועקב כך יש לאסור מכירת חלק ממכשירי אייפון המיובאים לארה"ב- כך פסקה היום שופטת סחר בארה"ב במסגרת אחד משני תיקים שנדונים בפני נציבות הסחר הבינלאומי של ארה"ב.

שופטת הנציבות, מארי-ג'ואן מקנמרה, אמרה כי תמליץ לאסור יבוא מכשירי אייפון, המיוצרים בסין - לפי הודעה שפורסמה על ידי הנציבות. השופטת קבעה כי אפל לא הפרה שני פטנטים אחרים של קוואלקום שנכללו בתיק. ההחלטה כפופה עדיין לבחינה מצד הרכב מלא של הנציבות, שבסמכותה לאסור יבוא מוצרים שמפרים פטנטים בארה"ב.

מניית קוואלקום קפצה היום ב-2.4% במסחר בוול סטריט, ואילו מניית אפל נסגרה בירידה של 1%, לאחר שנסחרה בעליות של יותר מ-2% לפני פרסום ההחלטה.

מדובר באחת משתי תביעות שהגישה קוואלקום לנציבות הסחר בבקשה לאסור על יבוא מכשירי אייפון, ובכך לחזק את עמדתה במשא ומתן על רישוי הטכנולוגיות שלה. לדברי קוואלקום, אפל חייבת לה מיליארדי דולרים עבור השימוש בטכנולוגיות שלה באייפון. שתי ענקיות הטכנולוגיה מנהלות מאבק שמטרתו לקבוע את שווי הפטנטים של יצרנית השבבים. הנציבות צפויה לפרסם בהמשך היום את החלטתה הסופית לגבי התביעה השנייה.

בתביעה הנוכחית, קוואלקום טוענת כי מכשירי אייפון של אפל, שבהם מותקנים שבבים של אינטל , מפרים שני פטנטים לשיפור מהירות ואיכות הורדת הנתונים וכן פטנט נוסף על מאפיין לצמצום צריכת החשמל.

אפל, המתמודדת מול מה שנתפשות בעיניה כדרישות תשלום מכבידות ומופרזות על השימוש בפטנטים, הורתה לקבלני הייצור שלה להפסיק להעביר לקוואלקום תשלומים עבור שימוש בטכנולוגיות שלה עד שהצדדים יצליחו להגיע להסכם חדש. בה בעת, אפל פנתה לאינטל די שזו תספק לה את שבבי המודם לדגמי אייפון החדשים ביותר שלה.

משרדי קוואלקוםצילום: רויטרס

אפל מכחישה כי הפרה את הפטנטים וטוענת כי קוואלקום מנסה לדחוק החוצה מהשוק את מתחרתה האמריקאית היחידה, מצב שלדברי אפל יפגע בפיתוח הדור החמישי של רשתות הסלולר. בשני התיקים העומדים בפני נציבות הסחר, טוענת אפל כי אין להטיל איסור על יבוא מוצריה גם אם יימצא כי הפרה פטנטים.

קוואלקום טוענת כי ההפך הוא הנכון: לטענתה, אם לא תוכל לאכוף את הפטנטים שלה, הדבר יפגע בערך החדשנות שלה ויעניק למתחרותיה, במיוחד וואווי הסינית, הזדמנות להגדיל את נתח השוק שלהן. קוואלקום טוענת כי מוצרי אינטל נחותים לעומת מוצריה, והאשימה את אינטל ואפל בשימוש לא מורשה בהמצאות של קוואלקום שהוכנסו לשבבים של אינטל כדי לשפר את איכותם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker