עוד מסמר בארון הפטרו-דולר? גזפרום מפסיקה השימוש בדולר בפעילות סחר בינ"ל

ענקית האנרגיה הרוסית עברה לתמחור ותשלום ברובל וביואן של אספקת גז טבעי לסין ■ בסוף השנה יופעל צינור סיבירי שיוליך לסין 38 מיליארד מטר מעוקב גז טבעי מדי שנה

סוכנויות הידיעות
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ונשיא סין, שי ג'ינפינג
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ונשיא סין, שי ג'ינפינגצילום: רויטרס
סוכנויות הידיעות

ענקית האנרגיה גזפרום, אחת מחברות הגז הגדולות בעולם, עשויה להפוך לחברה הרוסית הראשונה שזונחת את השימוש בדולרים בפעילות המסחר הבינלאומית שלה, ולעבור במקום זאת לתמחור ותשלום ברובלים ובמטבעות זרים אחרים עבור מוצרי אנרגיה.

לפי דיווח באתר החדשות RT, סגן יו"ר גזפרום אנדריי קרוגלוב אמר כי חלק מהעסקות למכירת חוזים על גז טבעי כבר מתבצעות במטבעות לאומיים שאינם הדולר, כלומר רובל ויואן סיני, כאשר האספקה מועברת לסין.

גזפרום נערכת להתחיל בדצמבר באספקת גז רחבת היקף לשוק הסיני באמצעות צינור "פאוור אוב סיביריה" (The Power of Siberia) שאורכו 3,000 ק"מ - צינור הגז הארוך ביותר בעולם - אשר יוליך מדי שנה מרוסיה לסין 38 מיליארד מטר מעוקב של גז טבעי, במסגרת חוזה של 30 שנה שחתמה עם סין. לדברי מנכ"ל גזפרום, אלכסיי מילר, הביקוש הסיני לגז רוסי צפוי להמשיך לצמוח, ולהגיע עד 2035 להיקף של 100-80 מיליארד מטר מעוקב בשנה.

המעבר לחוזים שמחיריהם נקובים במטבעות הלאומיים של רוסיה וסין אמור לסייע להגדלה משמעותית בסחר בין שתי המדינות ככלל, שכבר מסתכם בשיא של 100 מיליארד דולר וצפוי לתפוח ל-200 מיליארד דולר עד 2024.

מוסקווה ובייג'ין גם עמלות על הסכם שירחיב את השימוש ברובל וביואן בסחר דו-צדדי ביניהן ובסחר בינלאומי ככלל. שתי המדינות מעוניינות להקטין את הישענותן על הדולר כדי לצמצם את חשיפתן לסנקציות פיננסיות אמריקאיות, ונערכות להשיק מערכת חדשה לתשלומים ישירים ביניהן במטבעות הלאומיים שלהן.

סין, יבואנית הנפט הגדולה בעולם, השיקה לפני שנה מסחר בחוזים עתידיים על נפט גולמי שמחיריהם נקובים ביואן - ולא בדולרים - בניסיון לקרוא תיגר על ההגמוניה של בורסת הסחורות של ניו יורק ובורסת הנפט הבינלאומית של לונדון בשוקי הנפט הבינלאומיים. סין מקווה כי אימוץ חוזי הנפט הנקובים ביואן על ידי משקיעים זרים והפיכתם לאמת מידה לעסקות נפט בעולם, תאפשר לשים קץ למונופול של הדולר בשוקי הנפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker